ETKİNLİKLERİstanbulSERGİ

Ülkü Yılmaz’ın ‘Unnamed’ Sergisi Decollage Art Space’te

Decollage Art Space, 30 Mayıs tarihinde Ülkü Yılmaz’ın “Unnamed” adlı solo sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sanatçı Ülkü Yılmaz, “Unnamed” sergisinde, sınırlamalar ve yönlendirmeler olmaksızın, kelimelerin yetmediği duyguları işleri üzerinden, estetik kaygıdan ziyade güçlü bir dışavurumla, kendini ifade etme biçimi olarak izleyiciye aktarıyor.

Ülkü Yılmaz’ın 'Unnamed' Sergisi Decollage Art Space’te

Ülkü Yılmaz’ın ‘Unnamed’ Sergisi Üzerine

           “Ülkü Yılmaz; siyah ve beyazı ama en çok siyahı ruhunun bir bütünü ve yansıması olarak görür. Siyahın ifade ettikleriyle – gerek kendi hayatında gerek sanat hayatında – anlatım dilini oluştururken, rengin gücünden beslenir. Onun resim dilinde farklı renge pek yer yoktur. Sonsuz merak uyandıran zifiri bir karanlık, umut taşıyan yalın bir beyaz, geçmişin yaşanmışlığını hissettiren sarımsı kahve, bazen de biraz kırmızı… Farklı medyumlarda, farklı form ve tekniklerde ya da farklı sunuşlarda, kendini tekrar tekrar anlatmaya büyük bir tutkuyla devam eder. Onun resimlerine bakarken; sanat restorasyonu disiplininden gelen bir sanatçı olarak bilgi ve birikimini, sanat tarihinin önemli resimlerinin restorasyonuyla ustalaştığı pratiğini göz ardı etmemek gerekir.

Resimlerinde sembolist öğeler kullanan Ülkü Yılmaz kendini ifade etmek için uzun cümlelere, süslü imajlara ihtiyaç duymaz. Yalın bir dil ile göstergelerden yola çıkarak izleyiciye en iyi bildiği ve tanıdığı kişi olan kendi görseli üzerinden duyguyu verir. Çoğu zaman kurukafa ve kalp tutan bu görsel söylemek istediklerini yarattığı hissiyat ve temsiliyet üzerinden izleyiciye samimiyetle hissettirir. Resim diliyle iletişim kurup, resimleriyle sözlerini iletir.

Decollage Art Space’de açılacak yeni solo sergisi “Unnamed”de sınırlamalar ve yönlendirmeler olmaksızın, kelimelerin yetmediği duyguları işleri üzerinden, estetik kaygıdan ziyade güçlü bir dışavurumla, kendini ifade etme biçimi olarak bizlere aktarmaktadır. Konservasyon için “Geçmişe bir gelecek vermektir.” diyen Ülkü Yılmaz bu sergisinde sanat tarihinin ikonik simgelerini kullanarak geçmişin referanslarını bugün kendi üslubuyla yoğurup – biraz ironik ama asla romantik bir anlatımla değil – temsiliyet üzerinden yeni bir söylem oluşturmaktadır. Kadın, beden, zaman, yaşam ve ölüm gibi kavramları; acı, öfke, üzüntü, hayal kırıklıkları gibi duygularla birleştirir. Işık, gölge ve renk kullanımı dramatik etki ile insanı sararken, resimlerinde kullandığı antik çerçevelerle yaşanmışlık hissi ve mekan – bütünlük ilişkisi izleyiciyi bir zeitgeist içine sokmaktadır.”

-Esin Kocuk

Decollage Art Space
Suadiye Mahallesi, Müzeyyen Sokak, No:4/1
Kadıköy/İstanbul

Check-Up İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu