ETKİNLİKLER

Uniq Gallery Karma Sergi – ‘Digigether’

Uniq Gallery 19 Nisan – 5 Mayıs 2019 tarihleri arasında küratörlüğünü Kerim Kürkçü’nün üstlendiği
‘ha:ar’ (Hande Şekerciler & Arda Yalkın)’ın yürütücülüğünde gerçekleşen 10 sanatçının katıldığı çalıştayın sonunda çıkan sanat eserlerinin sergilendiği Digigether sergisine ev sahipliği yapıyor. 

Sosyal uyumu ana eksenine koyan Digigether projesi Türk ve Mülteci sanatçılar arasında etkileşimli bir öğrenme pratiği geliştirmeyi hedefliyor. ‘Bir Arada Yaşama’ (coexistence) kavramı etrafında bir araya gelen sanatçılar bir üretim ve paylaşım yöntemi olarak bilgisayar ile görüntü üretimi teknolojileri ve veri görselleştirme teknikleri üzerine çalışmalar gerçekleştirdiler.

Süreç boyunca bir sürü fiziksel ve zihinsel engelin aşıldığı Digigether Çalıştayı sayesinde katılımcı sanatçılar bir arada yaşama ve üretme yöntemlerini deneyimlediler. Tasarım Atölyesi Kadıköy‘de on gün boyunca devam eden çalıştayda ‘ha:ar’ (Hande Şekerciler & Arda Yalkın) katılımcı sanatçılara Z-Brush, Cinema 4D, X-Particles, Arnold gibi yazılımlar, üç boyutlu yazıcılar ve Türkiye’ye ilk kez bu eğitim için getirilen Gyroscope sensör tabanlı, devinimli hareket yakalama sistemi (Mocap) Rokoko Smart Suit ile ilgili eğitimler verdiler. Çalıştay süresince kullanılan yazılımlar sayesinde hareketin ve sesin nasıl görselleştirilerek sanat eserlerine dönüştürülebileceği tartışıldı.

Digigether sergisi, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı desteğiyle gerçekleştirilen çalıştayın ürünlerinin sergilenmesinin yanı sıra kişisel birlikteliklerin toplumsal ve kültürel temalarla desteklenerek sürdürülebilirlik ve sosyal uyumun güçlendirilmesine katkı sağlıyor.

Sanatçılar: Abdülrazzak Alsalhani, Ahmet Rüstem Ekici, Bodour Xena, Gizem Doğan, Hakan Çınar, Hamza Kırbaş, Imad Habbab, Rama Samkari, Rand Ramadan, Uğur Kolege

Açılış: 19 Nisan 2019 Cuma Saat: 18.00

Uniq Gallery
Huzur Mh. Maslak Ayazağa Cd. No:4
Sarıyer/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Başa dön tuşu