Dizi KedisiKÖŞE YAZILARI

Alkışlar Halit Ergenç’e… – Dizi Kedisi yazdı…

Gerçek Kriz Şimdi Başlıyor: Diziler Tek Tek Ara Verdi.

#EvdeKalTürkiye

Ve maaile dizi seyret. Bazılarını ise lütfen seyretme, seyrettirme. İşte size dizilerde son durum.

Hadi yine gün gün gidelim.

PAZARTESİ TARTIŞMASIZ LİDER: YASAK ELMA

Pazartesi akşamları biz iki dizi arasında kalıyorduk, malum. Birisi elbette hiç kuşkusuz, istinasız, elbette, mutlaka, tabii ki: Yasak Elma. Endo ve Yıldız’a bu dizi ne kadar teşekkür etse azdır. Şahane iki karakter yaratıldı. Ve bunu senaristler de yapımcı da yönetmen de planlamamıştır diye düşünüyoruz. Ev halkı olarak izlediğimiz en komplike entirika dizisi. Halit yeniden zengin olduğunda, Şahika Ender’i öldüremediğinde, Yıldız yine zor durumdan sıyrıldığında sevinmeyen var mı aramızda? Bence, yok… Çok kritik bir yerde ara verdiler. İyi ettiler tabii ki, bu tartışılmaz. Ama çok özleyeceğimiz de bir başka gerçek. Umarız virüs alt edilir de Ender’in kreasyonlarını izlemeye devam edebiliriz.

Pazartesi akşamlarının diğer esir edici dizisi (yani olma yolunda. Daha olmadı. Hâlâ canlı yayından izleme heyecanına geçemedi, banttan izleniyor. Neden? Tempo… Tempoyu yakalayamadı… Mantık çizgisine henüz yaklaşamadı. Bakalım. Bekliyorum. İnsan nerede o “Kara Sevda” diyor. Bazen bazı konular ağır geliyor ve içinden doğru çıkamazsan tüm senaryoyu girdaba sokuyor. Yani anladınız sizi onu…) Sefirin Kızı. Nâre’nin bir damla gözyaşı için gözyaşı döken Gediz’e veriyoruz biz bütün puanları. Sancar artık ne yaparsa yapsın, öfkeyle hareket edip yaptığı tüm hataların cezasını çeksin, Nâre de artık o aşkı cehennemin dibine gömsün rica ederiz.

SALI AKŞAMI ZALİM İSTANBUL’DAN KURTULDUĞUNDA:

Salı akşam Hekimoğlu vardı, umut vaadeden… Timuçin Esen’e rağmen House çıtasını yakalayamadı… Neden? Dizinin formatı gerçekten Netflix gibi kanallara göre olduğu için olabilir mi?

Yazmadan geçemeyeceğim. İddia ediyorum: Zalim İstanbul’da seneler geçse de “siz kardeşsiniz” sahnesi Türk dizi tarihine yazıldı yemin ederim. Gül gül öldük, ilahi senarist, tebrik ederim:)

ÇARŞAMBA DOĞDUĞUN EV KADERİNDİR Mİ YOKSA GÜLSEREN BUĞDAYICIOĞLU GECESİ Mİ?

Çarşamba akşamı yayınlanan, başarısının senaryosunun gerçek hayat hikâyesine dayanması olduğunu düşündüğüm “Doğduğun Ev Kaderindir” de ara veren dizilerden… Fenomen bir TV dizisi daha geldi. Ve TV8’den. Çok doğru bir yatırım, başarılı cast, akıcı senaryo. Tebrik ederim. Bozulan sinirlerim için kimseyi suçlamayacağım söz veriyorum.

Perşembe akşamı Mucize Doktor akşamı

Malum. Ancak o da arada… Devam edecek mi muğlak. Yerine başka bir dizi gelmiş gibi görünüyor. Stoklu dizi mi? Gerçekten anlamadım. Yoksa şu an bu koşullarda kim Dudullu Dizisi yapar ki? Bakalım. Bekliyorum.

Cuma. Evet, setini herkesten önce izne çıkaran dizi. Yine bir baş yapıt: BABİL

Cuma akşamı TV karşısına geçilir ve sadece BABİL izlenir. Alkışı hak eden bir yapım. Bu yılın yıldızı. Her bir oyuncuyu, yapımcıyı, senaristi, kameramanı, set işçisini, hepsini, hepsini tek tek kutlarım. #BABİL #AYYAPIM

(Babil, Ay Yapım imzalı, ilk bölümü 17 Ocak 2020 tarihinde yayınlanan, yönetmenliğini Uluç Bayraktar’ın yaptığı, senaryosunu Nükhet Bıçakçı ve Özlem Yücel’in birlikte kaleme aldıkları Türk yapımı psikolojik gerilim türündeki televizyon dizisi.
Başrol: Aslı Enver; Halit Ergenç; Birce Akalay; Ozan Güven; Nur Fettahoğlu; Mesut Akusta
Yönetmen ise Uluç Bayraktar)

Evet bu yazımda daha genel yazmaya çalıştım. Çünkü bir de ben virüs etkisi yapmak istemiyorum.

Ancak;

ATV ekranlarına gelen “Gel Dese Aşk” kadar kötülüğü öven bir dizi olabilir mi? Olamaz. Dizinin başrol oyuncusunu gerçek hayatta aklamaya çalışır gibi bir senaryo yazılmış sanki. Diziye bir türlü geçemiyorsunuz çünkü oyuncu ile özdeşleşen bir hâl-tavır görüyorsunuz. Bizim mazoşist kesim sevebilir. Büyük konuşmak istemiyorum. Benim için ise işkenceden farksız bir senaryo. Kadın oyuncuların başarısı bile diziyi kurtaramaz.

Ah be sayın yönetici! Ah be oyuncu abim! Ah be kıymetlimiz yazarımız! Aşağıdaki nedenlerin yanıtlarını rica ediyorum:

Neden 1: Neden ısrarla koca bunalan, karısı daraltan oluyor?
Neden 2: Neden ısrarla bunalan erkek, kızı yaşındaki bir kız tarafından baştan çıkarılıyor?
Neden 3: Neden aldatan erkeğin aklanması gerekiyor?
Neden 4: Neden problemlerle baş etmeye çalışan vefakar cefakar baba sayın bay Murat oluyor?
Neden?

Ve ayrıca Murat Bey’e eşlik eden oyuncuların yaşı giderek küçülüyor, küçülüyor. Her sahne öncesi şimdi Bahar onun kızı, torunu çıkacak diye izlemeye devam ediyorsunuz ve bakıyorsunuz ki büyük sorunları olan genç kızımız babasız büyüdüğü için baba şefkati ile aşkın şehvetini birbirine karıştırıyor. Sonuç; Murat Bahar aşkı başlıyor.Yasemin’in psikopatlığıyla daha detaylı tanışıp Murat’ın Bahar’a kaçmasını haklı bulacağız korkarım. Korkmuyorum aslında. Tahmin ediyorum. Amaan, bana ne? Bazen senaryolar korona kadar tehlikeli oluyor. Bahar sonradan psikopata bağlasa da bu dizi kendini kurtarmaz. Üzgünüm.

Zümrüdüanka. Bir dizi, şahane oyuncular, yatırım, nasıl mahvedilir? 

Bizim yakışıklı genç başrolde diye yüzünde pek mimik kalmamış diğer başrol oyuncusuna rağmen oturup izledim. Konuyu kavramak kolaydı da, o en bir şahane oyuncu olduğunu düşündüğüm kadının yaşam verdiği rolden dolayı soğudum diziden. Dayanamadım.

Vasat dediklerim;

Güvercin… Bakalım ne zaman bitecek?

Acaba dediklerim;

Hizmetçiler…

Veeee artık ben de ATİYE, Muhafız ve Yaşamayanlar izlemiş birisiyim.

Atiye, öneriyorum. Bir Fî yok tabii karşımızda. Ama olsun…

Muhafız, yani…

Yaşamayanlar: vasat bir vampir dram dizisi yapmayı başarmışız:) Oyuncular açısından eğlenceli olmuştur diye tahmin ediyorum. Bir sonraki vampir dizisinde benden danışmanlık alabilirler. Vampir dizileriyle büyümüş nesillere sorsalardı daha ilginç sahneler çıkabilirdi. Ya da senaryodaki boşlukları söyleyebilirdim.

Bu haftanın kırmızı biberini Gel Dese Aşk’a, Kırmızı Gülü’nü de BABİL’e verelim.

Bir oyuncu için iyi bir ekiple çalışmak ne büyük bir onur olsa gerek.

Ve her daim ayakta alkışlanması gereken bir oyuncu, aktör, sanatçı, baba, Halit Ergenç’ten dizideki baba rolü ile söylediği “Kovan Kovan Balın Olsun” ninnisini izlemenizi öneriyorum. Ayakta alkışlayarak…

Dizi Kedisi

Not: Halit Ergenç ve Bergüzar Korel çiftini ikinci evlatlarını kucaklarına aldıkları için tebrik ediyoruz.  Allah analı-babalı büyütmeyi nasip etsin. Bahtı açık olsun dileklerimizi kabul etmelerini rica ediyoruz:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu