Genel

Unutulmayacaklar – 28 Ekim

Tomris Oğuzalp

10 Ekim 1932 – 28 Ekim 2013 Oyuncu ve seslendirme sanatçısı.

Tomris Oğuzalp; 10 Ekim 1932 de Trabzon’da doğmuştur. Tiyatro, sinema, dizi oyuncusu ve seslendirme sanatçısı olan Tomris Oğuzalp Çamlıca Kız Lisesi’nin ardından, Ankara Devlet Konservatuvarı yüksek bölümünden mezun olmuştur.Tomris Oğuzalp 1953 yılında Sarı Zeybek ile sinema hayatına atılmış, uzun süre Ankara Devlet Tiyatrosu’nda oyuncu ve yönetici olarak çalışmanın ardından, bir süre de Ankara Sanat Tiyatrosu’nda görev yapmış, daha sonra Kent Oyuncuları’nda bulunmuştur.

Tomris Oğuzalp Harry Potter filminde Mrs. Weasley’i seslendirdi. Küçük Besleme dizisinde Hayriye Batuhan karakterini canlandırmıştır. Genellikle ‘kötü kadın’ karakter rollerinde yardımcı oyulp, aynı zamanda Çasod üyesi ve Başarılı bir seslendirme sanatçısıdır.

Tomris Oğuzalp 10 Aralık 2011 Cumartesi günü ünlü oyuncunun komşusuna bir tabak kısır götürürken merdivenlerden kayıp düşmesi üzerine beli kırılmıştır. Tomris Oğuzalp’a eşi ve çocuğu olmadığı için komşuları baktı.

Kısa bir süre önce beyin kanaması geçiren Tomris Oğuzalp, 28 Ekim 2013 tarihinde sabah erken saatlerde evinde 81 yaşında vefat etti.

Haber: Nasuh Bektaş

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı