SANATTAN

UPSD: ‘Ortaçağ Özentilerine Geçit Vermeyeceğiz’

Feshane’deki ‘Ortadan Başlamak’ adlı sergi, LGBT propagandası yapıldığı ve cinsel içerikli tabloların bulunduğu iddiasıyla protesto edilmişti.
UPSD, bu protesto ile ilgili bir açıklama yaptı.

Feshane, İBB tarafından 5 yıl süren restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından 22 Haziran’da ‘Art İstanbul Feshane’ adıyla açıldı. Sanat merkezi olarak kullanılacak mekan, ‘Ortadan Başlamak’ adlı sergiye de ev sahipliği yapıyor.

UPSD: 'Ortaçağ Özentilerine Geçit Vermeyeceğiz'

Sergide LGBT propagandası, polis düşmanlığı yapan ve cinsel içerikli tabloların bulunduğu iddiasıyla aralarında avukat, akademisyen, gazeteci ve sanatçının olduğu bir grup sergiyi protesto etti.

Bu protesto ile ilgili Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) tarafından bir açıklama yapıldı:

Yerel seçimler yaklaşırken, her türlü saldırının yine karşımıza çıktığına tanık oluyoruz. 

Çağdaş sanat alanında dünyada söz sahibi olan birçok sanatçıya, küratöre, eleştirmene sahipken “yenilik”, “çağdaşlık” gibi kavramlardan rahatsız kişilerin sanat eleştirisi yapmaya çalıştığını görüyoruz. 

İBB tarafından restorasyonu tamamlanan ve “Ortadan Başlamak” başlıklı bir sergi ve çarpıcı bir katılımla açılan Feshane, yalnızca 48 saat sonra, cehaletle beslenen bir grubun saldırısına uğramıştır. Kendilerini sanat eleştirmeni veya tarihçisi yerine koyan bu kişiler, büyük bir tahammülsüzlük içinde, İstanbulumuza son derece güçlü ve önemli bir kültürel katkı sağlayan Feshane’nin yeniden açılışını desteklemek ve alkışlamak yerine, bu güçlü sergiyi vesile yaparak, İBB’ye ve değerli Başkanı Ekrem İmamoğlu’na olmadık saldırılara girişmişlerdir.

“Ortadan Başlamak” sergisi, İBB tarafından şu şekilde duyurulmuştu: “19 küratör ve 300 sanatçının katıldığı, farklı tekniklerden ve dönemlerden 400’den fazla eserin yer aldığı, çeşitli etkinliklerle zenginleşerek Haliç kıyısında yer alan Feshane’nin açık ve kapalı alanlarına yayılıyor. 
Sergi, her anın bir başlangıç ihtimali olduğunu müjdeleyen umutvar bir kavramsal çerçeveye yerleşiyor. ‘Ortadan başlamak’ fikri çoğulluğu ve farklılığı överken, parça ve bütünü hem özerk hem bir arada tahayyül etmeyi öneriyor.”

Sergide “pagan ritüelleri, çıplaklık içeren ve polis düşmanlığı yapan fotoğraflar, LGBT propagandası yapan ve sosyalizmi öven filmler” gösterildiğini iddia eden sözde bir gazeteci, ayrıca “Biz Müslüman Türk milleti olarak sergi kapatılana kadar burada mücadele vermeye devam edeceğiz” diyerek, sanatın özgürlükçü tavrı ile alakası olmayan cümleleriyle mesleğinin sınırlarını kat be kat aşmış, sanat ve sanatçı düşmanı yıkıcı bir kimliğe açıkça bürünmüştür. Hiçbir gerçek gazeteci böyle davranamaz, davranmamalıdır. 

Ardından, kitle örgütü başkanı olduğu söylenen bir zat, Feshane’de “tarihi dokuya, milli ve manevi değerlere uygun sanatın sergilenmesi” gerektiğini vurgulayarak, “LGBT lobisinin Türkiye’yi kuşattığını” ileri sürebilmiştir.

Avrupa dogmalarını ortaçağda kapatırken, bu tür dogmatik uzantıların Cumhuriyetimizin 100. yılında konuşuluyor olması, karanlığın, aydınlanmanın medeniyetlere yol gösteren ışığını söndürme çabasıdır. Ancak her zaman olduğu gibi bu gayretleri beyhudedir.

Halkı kışkırtıp ötekileştirerek, sanatı siyasi emellerine alet etme gayreti içinde olanları kınıyor ve bu davranışların çağdaş medeniyetler seviyesine uymadığını hatırlatarak UPSD’nin ve her disipliniyle genel Türk sanat ortamının bu ortaçağ özentilerine geçit vermeyeceğini ülkemizin kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

BAŞKAN
Bedri Baykam

Yönetim kurulu üyeleri : 
Denizhan Özer
Melik İskender
Murat Havan

‘Artİstanbul Feshane’ Açıldı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu