ETKİNLİKLER

Versus Art Project Karma Sergi – Paris Fashion Week: Kıyafet, Beden ve İktidarın Dikiş Yerleri

Versus Art Project, küratörlüğünü Yekhan Pınarlıgil’in üstlendiği ‘Paris Fashion Week – Kıyafet, Beden ve İktidarın Dikiş Yerleri’ isimli grup sergisine 12 Ekim – 18 Kasım 2017 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Paris Fashion Week sergisi kontrol ve normalleştirme mekanizmalarına karşı, kıyafet ve beden sorunsalları üzerinden çözüm geliştirmiş, Paris Sanat Sahnesi’ne Fransa dışından katılan ve bu sahneyi merkez olarak kullanan kadın sanatçıları bir araya getiriyor.

Batı kültürünün yapı taşlarından olan eleştiri mekanizmalarını adeta bir silah (ya da bir deva) gibi kullanan bu sanatçılar, kurdukları eleştirel imge sistemiyle bir yandan ulus-devlet’in gerilim ve yaptırımlarını hedef alırken, diğer yandan da muhafazakar toplumların kısıtlamalarına karşı direnç oluşturuyorlar. Her iki bağlamda da, ataerkil söylemin çelişkilerini, zayıf noktalarını, taraflı tutumunu ifşa eden sanatçılar, şablonlara girmeyen, girmeyi reddeden tüm bedenlere yaşam alanları açıyorlar.

‘Paris Fashion Week – Kıyafet, Beden ve İktidarın Dikiş Yerleri’ Majida Khattari’nin sergi için özel olarak hazırladığı retrospektif defilesine ve Ninar Esber’in Kız Kulesi’nde gerçekleştireceği ilk İstanbul performansına sahne olacak. Sergi boyunca beden, kıyafet özgürlüğün toplum inşasındaki yeri ve beden üzerinde hüküm süren kontrol mekanizmalarına dair tartışmalar ve sanatçı konuşmaları Karşı Sanat Çalışmaları’nın Beyoğlu’ndaki yeni adresinde gerçekleştirilecek.

Sanatçılar:

Ghazel
Halida Boughriet
Majida Khattari
Ninar Esber
Zoulikha Bouabdellah

Versus Art Project | Contemporary Art Gallery 
Gazeteci Erol Dernek Sokak No:11/3 Beyoğlu/Istanbul

PARALEL ETKİNLİKLER

DEFİLE – PERFORMANS & MAJIDA KHATTARI
Majida Khattari’nin İstanbul’da güzel sanatlar öğrencileriyle gerçekleştireceği workshop süresince
üretilecek işler, sanatçının imzası niteliği taşıyan tasarımlarla birlikte podyuma taşınacak.

TARİH: 11.10.2017 ÇARŞAMBA
SAAT: 20:00
YER: VERSUS ART PROJECT
*Yalnızca davetiyeyle

PERFORMANS & NINAR ESBER
2008 yılı 21 Aralık gecesi. Kahire’nin kenar mahallelerinde, gökyüzünün koyu karanlığı köhne binalardan birinin çatısında beliren Ninar Esber’in siluetiyle aydınlanmıştı. Genç kadın kırmızı satenden sade bir elbise giymiş, saçları toplu, güzel başının sağ yanında beyaz bir çiçek. Yüzü şehre donuk, hoparlörden Marilyn Monroe’nun meşhur ve bir o kadar da büyülü şarkısını Arapça olarak seslendirmişti.
Ninar Esber şarkısını bu kez İstanbul için, Kız Kulesi’nin çatısından söyleyecek. Şehrin gölgesini karşısına alacak, boğazın sessiz trafiğinin üstünden esen lodos Esber’in sesini karşı kıyıya taşıyacak.

TARİH: 13.10.2017 CUMA
SAAT: 17:00
YER: KIZ KULESİ

KÜRATÖRYEL TUR & YEKHAN PINARLIGİL-EZGİ BAKÇAY

TARİH: 14.10.2017 CUMARTESİ
SAAT: 13:00
YER: VERSUS ART PROJECT

SANATÇI KONUŞMALARI
Etkinlik detayları sosyal medya ve internet sayfası üzerinden duyurulacak.

YER: KARŞI SANAT ÇALIŞMALARI – İstiklal Caddesi Aznavur Pasajı Kat 6 Beyoğlu İstanbul

*Detaylı bilgi ve basın ilişkileri için lütfen irtibata geçiniz:
Tuana Pulak – Asistan Direktör
tuana@versusartproject.com

Başa dön tuşu