ETKİNLİKLERSERGİ

Yağızhan Çalışkan, ‘Fractus’ İle Istanbul Concept Gallery’de

Istanbul Concept 2022 sanat yılı kapanışını; resim üzerine doktorasını yapmakta olan sanatçı Yağızhan Çalışkan’ın Fractus isimli sergisi ile yapıyor.

Istanbul Concept Gallery’de 13 Aralık’tan 7 Ocak’a kadar sürecek olan Fractus, varoluşu ve varoluşsal düzlemde insanın doğa ile ilişkisini inceleyen ve farklı üretim sahalarında araştırmalarına devam eden Yağızhan Çalışkan’ın İstanbul’daki ilk kişisel sergisi.

3 yıllık bir çalışma sürecinden eserler içeren Fractus sergisinin odak noktasında gerçekliğini ve radikalliğini reddedemeyeceğimiz ekolojik kriz bulunuyor. “Doğal ne?” “Senin doğalın ne?” gibi soruların, Spinoza’nın “tanrı doğaya içkin” sözünün yarattığı alan içerisinde yanıtlandığı sergide, insanın doğa karşısında kendini konumlandırdığı yer ve bu yerin netliğini oluşturan dogmatik bilgiler sorgulanıyor.

SANATÇININ KENDİ AÇIKLAMASI İLE FRACTUS

“Ekolojik krizin kökeninde; modern dönemde kabul görmüş ve toplumsal olarak kendini kabul ettirmiş “özne” düşüncesi yer almaktadır. Bütün bir krizden sorumlu olan “özne” kavramının nasıl ele alındığını açmak gerekirse; günümüz insanının doğaya bakışının temellerini oluşturan Descartes’in Kartezyen felsefesinde “özne”, “düşünen” olarak tanımlanır. Tanım düşünmeyen canlı-cansız bütün varlıkları dışlar. Dışlanmış olan ve artık kendinden olmayan şeyler materyaldir, kullanılabilir. Bu düşünce ile insan, kendini doğanın üzerinde bir güç olarak konumlar. Bu noktada düşünceleri benimle aynı doğrultuda ilerleyen Spinoza gelmektedir. Ona göre insan, doğanın üzerinde bir güç olamaz, sadece doğanın bir sıfatı olabilir. Yani ona dahildir. Bu düşünceler ekseninde geçen üç yıllık bir çalışma sürecinin, farklı üretim aşamalarını içeren sergide; insanın belirlediği yapay-doğal ayrımı araştırılmış ve sorgulanmıştır. Bu ayrımın netliğini, farklı uygulamalar ile anlamlandıracak ve sarsacak bir deneyim alanı oluşturulmaya çalışılmıştır.”

 Fractus kelime olarak; düzensiz bir görünüme sahip küçük, bireysel ögeler içeren bulut anlamına gelmektedir. Serginin ilk aşamasında, iç içe geçmiş fraktal durum yani kendi içindeki katmanlı ve ölçekli durum, çizgi, tuval, kâğıt ve mürekkep ile araştırılmıştır. Daha sonra içerisine kütle çekimi dahil edilerek dijital animasyon haline getirilmiştir. Bu sayede insan üretimi olan video formatlı görsel içine doğal bir fenomen eklenmiş, devinim hali oluşturularak yapay-doğal arası ikilik yaratmak amaçlanmıştır. Serginin üç boyutlu bölümünde ise asalak bir bitki türü olan -Cuscuta Monogyna Vahl- üzerine, insanın ürettiği atık plastiklerin ileri dönüştürülmüş hali olan kütleler dahil edilerek kompozisyonlar oluşturulmuştur. Serginin en son bölümünde ise “fractus” adlı bulutun iç içe girik katmanlı durumundan kesitler grafit uygulamaları ile görselleştirilmiştir.”

Yağızhan Çalışkan’ın bu çözüm mücadelesinde bir anlığına da olsa farkındalık yaratmayı amaçlayan sergisi Fractus, 7 Ocak’a kadar pazartesi hariç her gün saat 12:30-19:00 arası Tomtom Mahallesi Nur-u Ziya Sokak’taki Istanbul Concept Gallery’de izlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu