ETKİNLİKLER

Yapı Kredi Kültür Sanat – “Etik, İnançlar ve Eğitim Sempozyumu”

YKY tarafından yirmi iki yıldır yayımlanan üç aylık düşünce dergisi Cogito ve Felsefeciler Derneği’nin işbirliğiyle düzenlenen “Etik, İnançlar ve Eğitim Sempozyumu” da 20 Nisan Cuma ve 21 Nisan Cumartesi günü gerçekleşecek. Sempozyum, Türkiye’de yeteri kadar tartışılmayan “seküler eğitim” kavramını ve olgusunu odağına alacak.

Ahlâki duyarlılık yalnızca din ve inanç bağlamında mı geliştirilebilir? Din eğitimi nedir? Seküler eğitim sisteminde din eğitimi nasıl olanaklı ya da olanaksızdır? Tüm bu soruların cevabı “Etik, İnançlar ve Eğitim Sempozyumu”nda.

Yapı Kredi Kültür Sanat, bu ay çok önemli bir sempozyuma ev sahipliği yapıyor. YKY tarafından yirmi iki yıldır yayımlanan üç aylık düşünce dergisi Cogito ve Felsefeciler Derneği’nin işbirliğiyle düzenlenen “Etik, İnançlar ve Eğitim Sempozyumu” 20 ve 21 Nisan günlerinde gerçekleşecek. 10:00 – 17:00 saatleri arasında yapılacak olan sempozyum, bugün ülkemizde bir sorunsal olarak ortada duran ancak akademik düzeyde ve farklı perspektiflerden yeteri kadar tartışılmayan “seküler eğitim” kavramını ve olgusunu odağına alacak.

İki güne yayılan ve toplam sekiz oturumda gerçekleşecek sempozyuma felsefe, psikoloji, psikanaliz, ilahiyat ve eğitim disiplinlerinden gelen otuza yakın isim bildiri sunacak.

Sempozyumda tartışmaya açılacak belli başlı sorular şunlar:
Ahlâki duyarlılık yalnızca din ve inanç bağlamında mı geliştirilebilir? Ahlâk eğitiminin din eğitimine indirgenmesinin siyasal, toplumsal, psikolojik ve psikanalitik sakıncaları nelerdir? Din eğitimi nedir? Seküler eğitim sisteminde din eğitimi nasıl olanaklı ya da olanaksızdır? Seküler toplumda farklı inançların birlikteliği söz konusu ise bunu gerçekleştirmenin ve sürdürmenin yolları nelerdir?

Yapı Kredi Yayınları Kültür Sanat Merkezi
İstiklal Caddesi – Beyoğlu, İstanbul

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı