Dizi KedisiKÖŞE YAZILARI

İzleyici ‘kedi’ gözüyle Şahsiyet ve Agah Beyoğlu – Dizi Kedisi yazdı…

Önce senaryo yazarını tebrik edelim: “Hakan Günday” O’nun elbette bir “dizi adı” yok! Ama bu dizi gerek olay kurgusu, gerekse hikâye kalitesi ile gerçekten ayakta alkışlanması gereken önemli bir yapıt. Dizi değil film olsaydı ‘Kuzuların Sessizliği’ tadında olurdu ve Elmas’ı Clarice, Beyoğlu’nu Lecter olarak izlerdik. Neden başarılı oldu sizce? Sadece Agah’ın gerçekliği, intikam almanın serinliği mi sebep? Hayır elbette! İşte burada da devreye Onur Saylak giriyor. Bir “gerçekten zeki” adam. Çok başarılı bir yönetmen. Neden çok başarılı biliyor musunuz? İşinin en iyileri ile çalıştığı için. Yani; jenerik filmine dikkatinizi çekmek istiyorum. Zaten jeneriği itibariyle bir True Blood tadı giriyor kanınıza ve oluşturulan merak itinayla akıyor bünyeye…

İzleyecekler kızacak belki ama motive edici bir cümle yazmak istiyorum: dizinin sonunu “kedi” gözyaşları içinde neredeyse halay çekerek izledim. Çoğumuzun öyle olacağına inancım tam. Yani bu sebeple o zaman da önermiştim, şimdi de öneriyorum.

Güçlü kadın karakterleri(Nevra Elmas ve Nesrin mesela) için öneriyorum; vicdanı ile cesurca hesaplaşanlar (Agah ve Ateş Arbay mesela), hayatın içindeki bizden yakınlarımız(Zuhal, Gürkan mesela) için öneriyorum. İşlenen günahın cezası bu dünyada ödendi diye mutlu olup öneriyorum. Tüm günahlar cezasız kalmasın dileği ile öneriyorum.

Peki “Şahsiyet” neden şimdi “tekrar” gündeme geldi?

Çünkü Agah Beyoğlu gidip New York’a aldı dizi dünyasının en büyük ödülünü. Helal olsun! Bizimkinin yeni gözleri doldu felan. Neyse. Sanırım bir ben şaşırmadım. Şimdi herkes Şahsiyet’i izleyecek ve belki yapımcılar Şahsiyet gibi dizi yapmak için kaliteli dizi yatırımlarından korkmayacaklar gibi bir de umudum var ek olarak.

Emmy Ödülleri‘ni hatırlayalım: Bu yıl 47. defa gerçekleşti. Haluk Bilginer, En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde İngiltere’den Christopher Eccleston (BBC- Come Home); Brezilya’dan Raphael Logam (Barry Company – Impuros) ve Almanya’dan Jannis Niewöhner (Amazon- Beat) ile birlikte finale kalmıştı. Bu yılki ödüllerde, 21 ülkeden 11 kategoride 44 aday yarıştı. Ay Yapım’ın yapımcılığında gerçekleşen, senaryosunu Hakan Günday’ın yazdığı, yönetmenliğini Onur Saylak’ın yaptığı Şahsiyet 2018 yılında puhutv‘de yayınlanmıştı. Ben nefesimi tutarak izlemiştim.

Şimdi sıra sizde.

Dizi Kedisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu