ETKİNLİKLER

Yaşar Kemal Anma Etkinlikleri

Edebiyatımızın usta kalemi YAŞAR KEMAL aramızdan ayrılmasının altıncı yıldönümünde 27 – 28 Şubat 2021 günlerinde farklı sesler, farklı temalarla anılacak.
Yazarlar, sanatçılar ve bilim insanları düzenlenen söyleşi ve panellerde Yaşar Kemal’in edebiyatını; toplum belleği, toplum vicdanı, öncü bir doğa kavrayışı, katmanlı insan ve toplum gerçeği gibi pek çok yönüyle kendi pencerelerinden değerlendirecekler.

Bu etkinliklerin yanı sıra, edebiyatı gençlerin yaşamlarına katmak, gençlerde okuma kültürünün yerleşmesine destek vermek amacıyla Tarsus Belediyesi ile 3 Şubat – 1 Mart tarihleri arasında “Yaşar Kemal Okuma Günleri” düzenlendi. 

Bu etkinlikler Yaşar Kemal Vakfı, Büyükçekmece Belediyesi, Maltepe Belediyesi, Sarıyer Belediyesi, Tarsus Belediyesi ve Türk Tabipleri Birliği ortaklığında düzenlenmiştir.  Her kuruluşun etkinliği kendi sosyal medya kanallarından, etkinliklerin tümü

Yaşar Kemal Vakfı YouTube kanalından izlenebilecek.

İstanbul Müzik Festivali, Haziran Ayında Açık Hava Mekanlarda

  • “Yaşar Kemal’in İstanbul’u”

27 Şubat 2021: Büyükçekmece Belediyesi ve Vakıf işbirliğiyle düzenlenen ilk etkinlikte Sacide Bolcan‘ın moderatörlüğünde Feridun Andaç, “Anlatı Anakara’sından İzler/Yansılarda

Deniz Küstü, Al Gözüm Seyreyle Salih, Kuşlar da Gitti” romanlarına yansıyan İstanbul’u Yaşar Kemal’in bakışı ile anlatacak.

  • “Benim Romanlarımı Okuyanlar…”

27 Şubat 2021: Sarıyer Belediyesi ve Vakıf işbirliğiyle aynı gün düzenlenen ikinci etkinlikte Zülfü Livaneliİdil Biret, Selim İleri ve Türkan Şoray kendi sanat yolculukları ve anıları eşliğinde “kendi Yaşar Kemal”lerini paylaşacaklar.

  • “Yaşar Kemal Anlatı Coğrafyasında Doğa/İnsan/Çevre”

28 Şubat 2021: Türk Tabipleri Birliği ve Vakıf işbirliğiyle düzenlenen günün ilk etkinliğinde Feridun Andaç‘ın moderatörlüğünde; Vecdi ÇıracıoğluAli DönmezCihan Erdönmez ve Ayşegül Tözören Yaşar Kemal’in edebiyatındaki doğa teması ve yazarın öncü doğa kavrayışı üzerine konuşacaklar.

  • “Binbir Çiçekli Bahçe: Yaşar Kemal’i Anıyoruz”

28 Şubat 2021: Maltepe Belediyesi ve Vakıf işbirliğiyle düzenlenen günün ikinci anma programında Nebil Özgentürk belgeselini sunacak, Barış İnce, ve Ahmet Ümit Yaşar Kemal edebiyatı üzerine değerlendirmelerde bulunacaklar, anma etkinliği Taylan Özgür Ölmez konseri ile sona erecek.

  • “Yaşar Kemal Okuma Günleri”

1 Mart 2021: Tarsus Belediyesi Vakfın desteğiyle Şubat ayını Yaşar Kemal ayı ilan ederek 3 Şubat – 1 Mart tarihleri arasında ilk ve ortaöğretim öğrencilerine ve yetişkinlere yönelik “Yaşar Kemal Okuma Günleri” etkinliği düzenledi. 1 Mart’ta yapılacak “Kilikya’nın İncisi Tarsus’tan Çukurova’nın Homeros’una Selam – Yaşar Kemal’e Saygıyla” etkinliğinde; online söyleşiler, belgesel film gösterimi, şiir ve türkülerle Yaşar Kemal dinletisi, okuma günlerinde yer alan öğrenci ve öğretmenlerin çalışmalarından örnekler sergilenecek.

Etiketler

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı