ETKİNLİKLERSANATTANSİNEMA

Yaşar Kemal, Ölümünün 4. Yıldönümünde Filmleriyle Anılıyor

Türk edebiyatının çınarı Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015’te aramızdan ayrılmıştı. Yapı Kredi Kültür Sanat, tüm eserleri YKY’den yayımlanan büyük yazarın ölümünün dördüncü yıldönümünde eserlerinden beyazperdeye uyarlanmış veya senaryosunu kendisinin yazdığı dört filmle anıyor. Dört gün boyunca günde iki seans olarak Loca’da gerçekleşecek gösterimler ücretsiz ve herkesin katılımına açık.

*Beyaz Mendil

25 Şubat 2019 Pazartesi, 14:30

27 Şubat Çarşamba, 19:00

Yapım yılı: 1955

Eser: Yaşar Kemal

Yönetmen ve Rejisör: O. Lütfi Akad

Müzik: Muzaffer Sarısözen

Prodüktör: Süreyya Duru

Oyuncular: Fikret Hakan, Ruth Elizabeth, Settar Körmükçü, Ahmet T. Tekçe, Feridun Karakaya, Hayri Esen, Nuri Genç, Osman Türkoğlu

Siyah-beyaz, 101 dakika

Köy ağasının kızı olan Zeliha, başka bir köyden Hasan’ı sevmektedir. İki köyün arasında bir arazi meselesinden doğan bir husumet vardır ve köylüler birbirine düşmandır.  Zeliha’nın babası kızını zorla kendi köyünün ileri gelenlerinden Ahmet’e vermek ister. Zeliha ve Hasan düğün gecesi birlikte kaçarlar. Buna çok kızan köylüler ve Zeliha’nın babası, iki âşığın yakalanmasını ve namusunun temizlenmesini ister. 

*Karacaoğlan’ın Kara Sevdası

25 Şubat 2019 Pazartesi, 16:30

27 Şubat Çarşamba, 17:00

Yapım yılı: 1959

Eser: Yaşar Kemal

Yönetmen: Atıf Yılmaz

Senaryo: Yılmaz Güney, Halit Refiğ, Atıf Yılmaz

Yapımcı: Hürrem Erman

Müzik: Sabahattin Kalender, Ruhi Su

Oyuncular: Nuri Altinok, Tijen Par, Muazzez Arçay, Hayri Esen, Sami Hazinses, Kadir Savun

Siyah-beyaz, 91 dakika

Ünlü halk şairi Karacaoğlan ile Bozdoğan obası beyinin kızı Elif birbirlerini gördükleri anda sevdalanırlar. Ancak Bey, kızını Avşar beyinin oğlu ile evlendirmek ister. Oba ise, Karaca ile Elif’in yanındadır.

*Yılanı Öldürseler

26 Şubat 2019 Salı, 17:00

28 Şubat 2019 Perşembe, 19:00

Yapım yılı: 1981

Eser: Yaşar Kemal

Yönetmen: Türkan Şoray

Senaryo: Yaşar Kemal, Türkan Şoray, Arif Keskiner, Işıl Özgentürk

Yapımcı: Abdurrahman Keskiner

Görüntü Yönetmeni: Güneş Karabuda

Müzik: Zülfü Livaneli

Oyuncular: Türkan Şoray, Talat Bulut, Mahmut Cevher, Aliye Rona, Ahmet Mekin, Yaman Okay, Erol Demiröz, Hüseyin Peyda, Sabahat Işık, Pars Sezer

Renkli, 82 dakika

Köyün en güzel kızı Esme ile Abbas birbirlerini çok severler. Ancak Halil Ağa’nın da gözü Esme’dedir. Halil Ağa, Esme’yi kaçırır, Abbas da bir adamı öldürerek hapse girer. Yıllar sonra Abbas hapisten çıkar ve Esme’ye birlikte kaçmayı teklif eder. Ne var ki Esme oğlu Hasan’ı bırakamayacağını söyleyerek Abbas’ı reddeder. Abbas, gece Halil Ağa’nın evini basar ve onu öldürür, Esme’yi kaçırır. Ancak Halil Ağa’nın kardeşleri Abbas’ın ve Esme’nin peşine düşecektir.

*Yer Demir, Gök Bakır

26 Şubat 2019 Salı, 19:00

28 Şubat 2019 Perşembe, 17:00

Yapım yılı: 1987

Eser: Yaşar Kemal

Yönetmen: Zülfü Livaneli

Senaryo: Zülfü Livaneli

Yapımcılar: Wim Wenders, Ülker Livaneli

Görüntü Yönetmeni: Jürgen Jürgens

Müzik: Zülfü Livaneli

Oyuncular: Rutkay Aziz, Macide Tanır, Yavuzer Çetinkaya, Eray Özbal, Serap Aksoy, Tuncay Akca, Melih Çardak, Dilek Damlacık, Yasemin Alkaya, Gürel Yontan, Peter Schulze, Ingeborg Carstens, Uğur Esen, Hülya Güler, Rana Cabbar, Yudum Yontan

Renkli, 95 dakika

Borçları nedeniyle bir gün Adil Ağa’nın kapılarına dayanmalarından korkan köylüler, ermiş gözüyle baktıkları Toşbaş’a sığınırlar. Tüm hastalıkları ve her şeyi bir dokunuşuyla iyileştireceğine, düzelteceklerine inandıkları Taşbaş, onlar için tek “umut” tur. Oysa Taşbaş, köylülere kendisinin “ermiş” olmadığını anlatmaya çalışır, ama onları inandıramaz. Ve bir süre sonra Taşbaş da kendini gerçek bir ermiş gibi görmeye başlar.

Başa dön tuşu