ETKİNLİKLERSERGİ

Yasemin Kalaycı’dan ‘Plumbob Refleksi’

Bugünün Yaşanabilirliği Ve Gelecek İhtimalleri Karşısında Bir Yaşama Refleksi

Küratörlüğünü Melis Bektaş’ın üstlendiği, Yasemin Kalaycı’nın “Plumbob Refleksi” sergisi, 15 Nisan – 30 Nisan 2022 tarihleri arasında “Senkron Eş Zamanlı Video Sergileri” kapsamında NOKS Art Space’de açılıyor.

Benlik kavramından yola çıkarak üretilen, çok kanallı video yerleştirmelerden oluşan bu seride bedeni; sanal bir dünya içerisinde, bulunduğu mekanı olağan bir alan olarak benimsemiş, nerede olduğunu önemsemeden rutin ihtiyaçlarını yerine getirirken görürüz. Sabahtan itibaren günlük işlerini yapmaya başlar, rasyonel dünyadaki hayat döngüsünü dijital ortamda devam ettirir. Alternatif bir dünyada olsa dahi sürpriz olmayan tekrarları yaşamaya çalışan karakter kendi hakikatini yeniden tanımlayıp, bu yeni gerçekliğin içine kendisini adapte etmiştir.

Refleksler oluşturmanın ve sürdürmenin hayata devam etme koşulu olduğu yerde duygu bilimle, ruh haliyle, hareketle bağlantılı Plumbob Refleksi gelişir. Bu refleks bir teşhis, tanı ya da sistem değildir. Plumbob Refleksi yeni-eski arasındaki belirsiz çizgiyi hatırlatan, aynı anda hem nostalji hem bugünün yaşanabilirliği hem de gelecek ihtimalleri karşısında bir yaşama refleksi oluşturur. Olağanüstü hallerde bile olağan halimizi bulma ve sürdürme yöntemlerimizle, herkese tanıdık gelecek yansımalar serisini her videoda başka bir hareket ve ruh hali temsili ile takip edebiliyorsunuz.

Sergi ziyaret günleri ve saatleri: Sadece cuma, cumartesi ve pazar günleri  14:00- 18:00 arasında izlenebilir.

Açılış: 15 Nisan saat: 16:00- 21:00
Adres: Rasimpaşa M. Talimhane sk. No:19B, Yeldeğirmeni, Kadıköy, İstanbul

 Yasemin Kalaycı Kimdir?

1996, İstanbul doğumlu olan Yasemin Kalaycı, lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf bölümü’nde tamamlamıştır. Halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf bölümü’nde Lisansüstü eğitimine devam eden Yasemin Kalaycı Kadıköy, İstanbul’da yer alan bağımsız sanat alanı KOLİ Art Space’in ortak kurucusu ve yürütücüsüdür. Fotoğraf, video, dijital sanat ve enstalasyon gibi pratiklerden faydalanarak kavramsal temelli kurgusal işler üretmektedir. Eserlerinde beden-iktidar ilişkisi, toplumsal cinsiyet vurgusu, ırk ve kimlik gibi kavramları kullanmakta ve öğretilmiş cinsiyet normları ile eklemlenmiş, ideal beden gibi stereotiplere sıkışmış karakterler yaratıp onları protesto amaçlı kullanmaktadır.
https://www.yaseminkalayci.com/

 Bu Sergi Senkron Eş Zamanlı Video Sergileri kapsamında gerçekleşmektedir.

NOKS ART SPACE

NOKS Art Space, Elvan Ekren ve Volkan Kızıltunç tarafından 2017 yılında kurulmuş, Kadıköy, İstanbul’da yer alan ortak bir çalışma, üretim ve sergileme alanıdır. NOKS; sergi, atölye çalışmaları ve deneysel projelere ev sahipliği yapmaktadır. Bağımsız, kültürlerarası birlikteliklerin ve disiplinlerarası etkileşimin ön planda tutulduğu bir  platform sunar. NOKS; sergi, konuşma ve atölye çalışmalarının yanı sıra uzun soluklu projeler gerçekleştirir. Sanatçılar arası kolektif üretim ve dayanışma yöntemleri üzerine odaklanarak sanat profesyonelleriyle iş birlikleri kurmayı amaçlar.
http://www.noksartspace.com/

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı