Cemil BiçerKÖŞE YAZILARI

Yeni Yıla Beş Kala – Cemil Biçer yazdı…

Yılmaz Erdoğan‘ın filmi “Vizontele” filminde unutamadığım bir replik var; yıllar oldu filmi izleyeli ama dilime pelesenk oldu bu replik. Ne zaman “gam” çeksem, sıla hasreti gelip otursa yüreğimin infarktına, yahut yalnızlıktan dibe vursam bu replik gelir düşer dilime. Sanki dilaltı ilacıdır hemen kesilir yürek sızılarım.

Filmin ana karakterlerinden Belediye Başkanı Nazmi (Altan Erkekli) ilçeye devlet tarafından hediye edilen siyah beyaz televizyonun açılışını yaparken kasaba halkına yaptığı konuşmada; “İlçemize yolu düşenler ilk olarak buranın nesini seviyorsunuz?” diye sorarlar. “Çok zor buna cevap vermek. İnsan memleketini niye sever? Başka çaresi yoktur da ondan. Ama biz biliriz ki bir yerde mutlu olmanın ilk şartı orayı sevmektir. Burayı seversen, burası dünyanın en güzel yeridir. Ama dünyanın en güzel yerini sevmezsen orası dünyanın en güzel yeri değildir” der.

Bu replik bahse konu coğrafya ile o kadar özdeşleşmiştir ki hani derler ya “cuk oturdu” diye aynen öyle işte. Attila İlhan, “ben sana mecburum” şiirinde ne güzel anlatmıştır bu “mecburiyeti”;
Ne vakit bir yaşamak düşünsem
Bu kurtlar sofrasında belki zor
Ayıpsız,fakat ellerimizi kirletmeden
Ne vakit bir yaşamak düşünsem
Sus deyip adınla başlıyorum
İçim sıra kımıldıyor gizli denizlerin
Hayır başka türlü olmayacak
Ben sana mecburum bilemezsin.

Yeni yıla girmeye sayılı günler kaldı.
Bir yanda, yalnızlık…
Bir yanda, sensizlik.
bir yanda, umarsız bir deli sevda…

Kim bilir belki de “yaşamak” böyle bir şey?
Cennette her dileğiniz anında gerçekleşecek diyor ya kerameti kendinden menkul anlı şanlı medyatik mollalar. Tüm samimiyetimle söylüyorum, böyle bir cennette olmak istemem.
İnsanın canı bazen imkansızlığı ister kavuşulmazlığı…
Sevip de, vuslata erememeyi ister…
Susamak ister mesela,
Acıkmak veya,
Yahut aşık olmak.

İster oğlu ister! İşte böyle bir halet-i ruhiye de karşılıyorum “yeni yılı”.  İlk kez rakı yerine konyak içiyorum ve ilk kez yalnız… Yapayalnız giriyorum yeni bir yıla ve ilk kez dinliyorum Tamburi Cemil Bey‘in “ferah feza” makamından saz semaisini.
59. yaşını terk ederken ne çok ilkler yaşıyorum hiç değilse bu açıdan şanslıyım.
Hepinize mutlu ve sağlıklı yıllar diliyorum sevgili dostlar…

Cemil Biçer

Başa dön tuşu