ETKİNLİKLERSERGİ

Yavuz Tanyeli, ‘Eşek’ Başlıklı Sergisi İle C.A.M. Galeri’de

Çağdaş figüratif ve ekspresif resmin değerli temsilcilerinden Yavuz Tanyeli, ‘Eşek’ başlıklı sergisi ile C.A.M. Galeri’de izleyici ile buluşuyor.  

Sanatçı Yavuz Tanyeli, 1980’li yıllarda eserlerine dahil olmaya başlayan eşek imgesi ile; usta dilinden, içinde yaşadığı doğaya dair yansımaların eşliğinde, lekeci bir yaklaşımla bu yeni seriyi oluşturuyor.

YAVUZ TANYELİ
“EŞEK”

29 Ocak – 27 Şubat 2022

“Her sanatçının eserlerini oluştururken kullandığı çok sayıda imgeleri, sembolleri, kavramları vardır, yapıtın içeriği bunlardan oluşur. Bu külliyatın karakteri sanatçının tarzını gösterir. Resimleri izleyen kişi hem öykünün bütününü hem de resmin içindeki simgeleri tek tek görebilir. Benim de kendime özgü bir listem var, bilen bilir: selviler, kasaplar, cazcılar, gitarcılar, eşekler, tesbihler vs.

Eşek figürü resimlerime 1980’li yıllarda girdi. İstanbul Beykoz’daki atölyeme odun getiren mahallenin oduncusunun eşeği Kadife’nin resmini yapmayı istedim, oduncudan eşeği getirmesini rica ettim. Eşeği atölyeye aldım önüne meyveler koydum, bakarak büyük bir resmini yaptım güzel oldu. Sonra eşek aralıklarla resimlerime girdi çok sayıda resimde yerini aldı. Son yıllarda siyah beyaz büyük boy desenlerini boyamaya başladım. Sergilerimin çoğunda, tuvallerin yanında her zaman desende göstermeye çalıştım. Bu sergide son dönemin eşeklerini göreceksiniz, siyah beyaz, beynimin içindeki eşek görünümlü lekeler… ”

Açılış:
29 Ocak Cumartesi
14:00 – 18:30

C.A.M Galeri
Çukurcuma Caddesi, No: 38/A
Beyoğlu – İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu