SANATTAN

Yetenekli genç müzisyenlere Tüpraş desteği

[quote_left author=””]Türkiye’nin dünya çapındaki piyanist ikilisi Güher-Süher Pekinel tarafından seçilen üstün yetenekli genç müzisyenleri dünya sahnelerine kazandırmayı amaçlayan ‘Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler’ projesi, bundan böyle Tüpraş’ın ana sponsorluğunda gençlere umut olmaya devam edecek.[/quote_left]

Türkiye ’nin en büyük sanayi kuruluşu Tüpraş, piyanist ikili Güher-Süher Pekinel tarafından 5 yıl önce hayata geçirilen ve Türkiye’deki üstün yetenekli genç müzisyenleri dünya sahnelerine kazandırmayı amaçlayan ‘Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler’ projesine ana sponsor olarak destek verme kararı aldı. Güher-Süher Pekinel tarafından seçilen üstün yeteneklerin dünyanın en saygın okullarında eğitim gördüğü proje kapsamında Tüpraş, 15-23 yaş arasındaki üstün yeteneklerinin gelişimi için 4-5 senelik burs sağlayacak.
Türkiye çapında konservatuvarlarda düzenlenen seçmeler sonucunda programa dâhil olmaya hak kazanan üstün yetenekler, müzik alanında dünyanın en saygın okullarında eğitim görüyor ve kısa sürede ulaştıkları konumla uluslararası yarışmalarda ödüller kazanıyor ve tanınmış orkestralar tarafından davet ediliyor.

Güher-Süher Pekinel projeyle ilgili olarak “Projemizin çıkış noktasını Türkiye’nin uluslararası platformlardaki varlığını sürdürmek ve güçlendirmek, genç yeteneklerimizin bizi dünyada temsil etmesini sağlamak oluşturuyordu. Projemizin meyvelerini toplamaya başladığımız ve daha çok desteğe ihtiyaç duyduğumuz 5. yılımızda Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç’un önderliğinde Tüpraş’la buluşmamız ve projemizin Tüpraş tarafından sahiplenilmesi baş koyduğumuz yolumuzda emin adımlarla ilerlememizi sağlıyor” şeklinde konuştu.

Pekineller ayrıca, “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler“ projesine dâhil olan üstün yetenekler solistlik eğitimlerini en iyi müzisyenler ile gerçekleştirmelerinin yanı sıra, en kaliteli enstrümanlar ile çalışma olanaklarını da sunduklarını belirtirken, sözlerini “Şimdiye dek seçilen 11 gencimizin 11’inin de eğitimleri kesintisiz olarak sürmektedir. Genç müzisyenlerimiz, dört sene içeresinde altı birincilik ve iki üçüncülük ödüllerine layık görülmüş, çok saygın uluslararası festivallerden ve saygın orkestralardan da davet almıştır. Bu bağlamda uluslararası başarılarının bir göstergesi olarak Zürih Tonhalle’de yaptıkları son konserlerinin DVD’si 13 Kasım’da müzikseverlerle buluşacak. Genç müzisyenlerimiz Tüpraş’ın da desteğiyle dünya sahnelerinde kendini kanıtlamaya devam edecek“ şeklinde sürdürdüler.

Koç Topluluğu Enerji Grubu Şirketi Tüpraş, kültür sanat dünyasının önemli destekçilerinden biri. Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın 10 eserden oluşan “Anadolu Uygarlıkları” kitap serisinin çıkarılmasına katkıda bulunan Tüpraş,İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 18. ve 19. İstanbul Tiyatro Festivalleri’nin de sponsorluğunu üstlendi. Tüpraş, 2010 yılından beri de Türkiye’nin tek arkeoloji dergisi olan Aktüel Arkeoloji’nin yayın destekçiliğini üstleniyor.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı