HEYKELSANATTAN

Yonca Saraçoğlu’nun heykelleriyle ‘GAİA’NIN GÜNCESİ’

Yonca Saraçoğlu’nun “Gaia’nın Güncesi” başlıklı heykel sergisi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire KSM’de açıldı.

Küratörlüğünü Erkan Doğanay‘ın yaptığı “Gaia’nın Güncesi” başlıklı sergide Sanatçı Yonca Saraçoğlu, yeryüzünün insan, hayvan, bitki gibi tüm canlarının güncesini mitolojik ama ‘şimdi’nin heykelleriyle anlatıyor. Sanatçı ‘Toprak Ana-Gaia’yı kadınlığın inkar edilen gücünün metaforuna dönüştürürken varoluş sancısını mitler ve arketipler aracılığıyla aktarıyor.

Sanatçının yeni ve önceki çalışmalarının bir arada yer aldığı sergide, kolektif bilinçaltından yürüyen tema ve semboller, sanatçının kendi öznelliğinden doğan form ve estetik unsurlara sızarak büyük anlatının ve ‘Arkaik Panteon’un tamamlanmasına yardımcı oluyorlar. Kullanılan figürler, sanatçının bütünleşme-tekleşme arzusunun da simgesi oluyor.

İnsanın bilinçaltı yolculuğunu, bir kadın sanatçının iç dünyasından yine kadının doğurganlığını varoluşun başlangıcına koyarak aktaran bu sergiyi 30 Nisan 2018 tarihine kadar ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı