KÖŞE YAZILARINasuh Bektaş

Bir Baba Hamlet – Nasuh Bektaş yazdı…

Politik sanatsal interaktif komedi oyunu “Bir Baba Hamlet” için yazdığım tümceler belki yeterli değil, oyunu tam olarak anlatmaya. Bu yılın en başarılı oyunu olan ‘Bir Baba Hamlet’, birçok dalda ödüle ve ödül adaylığına layık görüldü.

Bu yıl izlediğim en güzel oyunlardan biriydi. Peki, neydi bu oyunu bu kadar başarı kılan? Özellikle sahne ve kostüm tasarımı çok yaratıcı ve çok işlevseldi. Sahnenin kullanılmadık tek bir karesi kalmamıştı. Sahne o kadar işlevsel ve oyunun metnindeki çeşitliliğe göre öyle dizayn edilmiş ki, sahne adeta sihirbaz kutusu gibiydi. Her yerinden yeni bir sahne çıkıyor, kostüm çıkıyor, ışık çıkıyor da ya oyuncular? O kadar ağır geçen performansın içinde sahneyle adeta bütünleşmişler ve kusursuz bir şekilde sahne ile uyumlu bir oyun sahneliyorlar.

İki kişilik oyunda, oyuncular birçok role giriyor. Ayrıca müzik performansı var, dans var, aksiyon zaten bir an bile durmuyor. Oyunun içinde sanat var, güldürü var, hiciv var, seyirci ile interaktif iletişim var. Seyirci durumuna göre akışı değişen bir oyun var. Bu kadar çeşitliliği içinde barından bir oyun ayrıca bir tiyatro başyapıtı olan Hamlet‘in uyarlaması. ‘Bir Baba Hamlet’ oyununu, bu yılın en beğenilen oyunu olmuşsa bunu tamamı ile hakettiler.

Hele, oyuncuların performansını görmeniz gerekir. İkisi de yıllardır tiyatro ve dizilerden beğenerek izlediğimiz; Şevket Çoruh ve Murat Akkoyunlu. Bu oyunda sahnede devleşen iki isim görüyorsunuz. Rollere geçişte ki ustalık, rollerin hakkını verişleri olağanüstü! Oyunday’mış’ gibi yapmıyorlar, oynuyorlar. Sahneye akıttıkları terin karşılığını da ödüllerle ve daha önemlisi seyircinin yoğun ilgisi ile alıyorlar.

Dopdolu bir oyun, hikâye çok güzel, sahne çok güzel, oyunculuk mükemmel. Seyirci adeta oyuna doyuyor. Bir saniye dahi oyundan kopmuyor. Seyirci perde dendiği andan oyunun içinde, ta ki bitiş selamına kadar. Böylesi bir başarıyı yakalamak kolay iş değildir. Çok başarılı oyunlarda dahi seyircinin bir an oyundan koptuğu anlar olabiliyor. Ama ben böylesi bir oyunu az gördüm. Oyun boyunca hem sanat, hem komedi, hem hiciv hepsinden en güzel örnekleri izledik. Bir an olsun sahneden başka bir yere bakmadık.

İzlemekten büyük keyif aldım. Tiyatro ve sanat adına çok sevindim. Bu nedenle Babasahne‘ye ve bu oyunda emeği olan herkese minnettarlığımı iletiyorum.

Tiyatro İyidir. Sanat İyileştirir

Sanat ve Tiyatro ile kalın.

Nasuh Bektaş

Başa dön tuşu