ETKİNLİKLERSERGİ

Zeytinburnu Kültür Sanat Tezhip ve Minyatür Sergisi – Şeyma Çınar “TEZYİN”

Zeytinburnu Kültür Sanat, 2020-2021 sezonunda Şeyma Çınar’ın “Tezyin” Sergisi’ni sanatseverlerle buluşturuyor. 

Sanatçı Şeyma Çınar, bir yandan öğrenci yetiştiriyor, diğer yandan konsantrasyon, yaratıcılık, sabır ve ciddi el mahareti isteyen minyatür ve tezhip gibi iki farklı alanda eser vererek bunların organizasyonlarını yönetiyor.

Çınar’ın yeni norm ve formlarla ürettiği tezhip ve minyatür çalışmalarından oluşan sergi 25 Şubat – 26 Mart 2021 tarihlerinde Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nde hafta sonu hariç her gün 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacak.

2. Mehmet'in Manisa Sarayına Gidişi DETAY
2. Mehmet’in Manisa Sarayına Gidişi DETAY

Şeyma Çınar Tezhip ve Minyatür Sergisi “TEZYİN”

Açılış Tarihi: 25 Şubat Perşembe / 18.00 
Sergi Süresi: 25 Şubat – 26 Mart 2021 
Yer: Zeytinburnu Kültür Sanat 
Küratör: Mehmet Lütfi Şen 

Horaskop 2. Mehmet'in Doğum Haritası
Horaskop 2. Mehmet’in Doğum Haritası

F Sanat Galerisi Resim Sergisi – Burcu Erkal Salman ‘#Hashtag’

Hayatı Tezyin Etmek – Mehmet Lütfi Şen

Bir medeniyetin tarih içerisinde aldığı yolu sanat eserlerine bakarak anlamlandırabilmek mümkündür. Tarihi süreci itibari ile yapılan bir sanat eseri, dolaylı olarak bulunduğu çağın birikimlerinden doğar ve ritmine eklemlenir. Ve bu da içinde doğduğu geleneğin devamlılığına karşılık gelir. Geleneği koruma ve sürdürebilirliğini sağlama, eskiyi taklit ile değil yüzyıllardan gelen birikimi çağdaş bir yorumla yeniden var ettiğimizde anlam kazanır. Nitekim geleneğin tekâmül etmesinin yegâne koşulu yeni norm ve formlarla üretildiği takdirde sonraki kuşaklara taşınabilir.

Bir medeniyetten söz ediyorsak doğal olarak kitaplardan söz ediyoruzdur aslında. Kitaplar tema olduğunda kitapların tezyini için taşıyıcısı olduğu sanat ve zanaatlar gündemimiz olurlar. Kadim el yazması kaynakların hikâye ve süslenmesi için icra edelin minyatür ve tezhip, günümüzde mevcut tarihsel mahiyetini de koruyarak artık kendinden menkul birer disiplin haline dönüşme surecindeler. Öyle ki bugün müze, galeri, fuar, müzayede gibi çeşitli etkinliklerde bu eserlerin günümüz sanatçıları tarafından yapılan yetkin ve yeni örneklerini görüyoruz.

Sizlere sunduğumuz sergi projesi dostum Şeyma Çınar’ın tezhip ve minyatüre adanmış 20 yılının bir özeti olarak hazırlandı. Sergide Çınar’ın her iki disiplinde yaptığı eserlerden örnekler yer alıyor. Tezhip ve minyatür denilince Şeyma Çınar’ın aldığı yetkin eğitim, uzun yıllardır verdiği dersler, yetiştirdiği öğrenciler, düzenlediği sanat projeleriyle kültür hayatımıza önemli katkısının altını çizmek istiyorum.

Bir taraftan hoca olarak yüzlerce öğrenci yetiştirmek, diğer taraftan konsantrasyon, yaratıcılık, sabır ve ciddi el mahareti isteyen minyatür ve tezhip gibi iki farklı alanda eser vermek ve bunların organizasyonlarını yönetmek insanüstü bir çabanın eseri olsa gerek.

Kaideleriyle, renkleriyle, motifleriyle ve taşıdığı mahiyet itibari ile tezhip her daim güzeli yansıtır. İçerisinde bulunduğumuz zor zamanlarda güzelliğin çoğaltılmasına katkı sunacağına inandığım sergi projesinde bütün yoğunlukları arasında Sevgili Şeyma Çınar’la uzun zamana yayılmış bir çalışma yürüttük, kendisine çok teşekkür ediyorum. Proje için çok değerli bir kritik yazısı kaleme alan dostum Gülçin Anmaç’a, serginin sizlere ulaşmasında gerekli tüm imkânları sağlayan Zeytinburnu Belediye Başkanı Sayın Ömer Arısoy’a ve süreç içerisinde özveri ve gayretleri ile emek sarf eden dostlarıma şükran borçluyum.

Şeyma Çınar Kimdir?

Tezhip eğitimine 1998 – 2003 yıllarında Sema Nakışhanesinde Semih İrteş ve Mamure Öz’ den ders alarak başladı. 2001 yılında Kültür Bakanlığından Türk Süsleme Sanatları ve tezhip dersleri alarak mezun oldu. 2004 yılında Türk İslam Sanatları kütüphanesinde Orhan Dağlı’dan çiçek ressamlığı ve minyatür dersleri aldı. 2011 yılında Sanatçı Kadınlar Platformu’nun kuruluşunda bulunan sanatçı; platformun yönetim kurulu üyeliğinin yanı sıra genel sekreterlik görevini sürdürdü. 2004 yılında başladığı Sergi ve Proje Koordinatörlüğü kapsamında birçok sergi organizasyonu düzenledi. Sanatçının eserleri 3 kişisel ve 50 karma sergide yer aldı. Ayrıca eserleri birçok dergi ve kitapta basılan sanatçının illüstrasyon, ahşap üzerine tezhip ve porselen tasarımları bulunuyor. Özel ve resmi kurum koleksiyonlarında eserleri bulunan sanatçı; halen kendi atölyesinde ve İstanbul Tasarım Merkezinde tezhip dersleri veriyor.

Etiketler

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı