ETKİNLİKLERKONSER & MÜZİK FESTİVALİ

Büyükada Bienal Konseri 2019

22 Eylül Pazar, saat 19.00’da Büyükada San Pacifico Latin Katolik Kilisesi‘nde, İngiltere’nin en saygın konservatuarlarından müzisyenler, Türkiye Ulusal Gençlik Filarmoni Orkestrası müzisyenleri ile birlikte Şef James Ross yönetiminde dinleyicileri unutulmaz bir müzikal yolculuğa çıkaracak. Bu yıl ikincisi düzenlenen konser serisi, 16. İstanbul Bienali’nin mekanlarından biri olan Büyükada’da, Bienal’in teması “Yedinci Kıta” ile uyumlu olarak, kültür-doğa birlikteliğini yansıtan özenle seçilmiş eserlerden oluşuyor.

Tarihi San Pacifico Latin Katolik Kilisesi’nin evsahipliği yapacağı konserde, Londra Kraliyet Müzik Koleji, Kraliyet Müzik Akademisi, Imperial College, Guildhall Müzik ve Drama Akademisi ve Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrasından müzisyenler Yalçın Tura, Enginlerden Yücelerden; Çaykovski, Yaylı Çalgılar Serenadı; Hindemith, Klarnet ve Yaylı Orkestra için Varyasyonlar ve Donizetti, Klarnet ve Yaylı Orkestra için Konçertino eserlerini müzikseverlerle buluşturacak. Konserde solist olarak, Samsun Devlet Opera Orkestrası’ndan Klarnet sanatçısı Özlem Çelik yer alıyor.

İngiliz orkestra şefi ve müzik yönetmeni James Ross, Oxford Üniversitesi Modern Tarih ve Müzik bölümlerinden mezun olmuş, Fransız Operası, Politika ve Basın üzerine doktora yapmıştır. Orkestra şefi olarak aralarında Beethoven, Brahms, Dvórak, Mendelssohn, Schubert, Schumann ve Tchaikovsky’nin senfonilerinin ve Bizet, Britten, Janačék, Mozart, Tchaikovsky, Verdi ve Wagner’ın operalarının da bulunduğu 1000’den fazla eseri yönetmiştir. Ross, halen İngiltere’de Sidcup Senfoni Orkestrası, Haslemere Senfoni Orkestrası ve Korosu, Welwyn Garden Şehir Orkestrası ve Korosu ile Bridgnorth Sinfonia’nın müzik direktörlüğü ve şefliğini yapmaktadır.

16. İstanbul Bienali’nin paralel etkinliği olan Büyükada Konseri, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Adalar Belediyesi, Kartal Belediyesi, Adalar Çocuk Orkestrası ve Ulysses Arts’ın değerli katkıları ile gerçekleşmektedir.

Rezervasyonlar için: https://adalarconcert2019.eventbrite.co.uk

Başa dön tuşu