SANATTAN

25. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı

TÜYAP tarafından düzenlenen ARTİST 2015 / 25. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı 7 Kasım’da TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi – Büyükçekmece’de açılıyor. Çeyrek yüzyılı geride bırakan ARTİST 2015, yaklaşık 1000 sanatçının işlerinin sergilendiği galeriler, bağımsız grup ve inisiyatifler ile birlikte 150’ye yakın genç sanatçıyı da konuk edecek. Ana teması “Geçmişe Tanıklık” olarak belirlenen fuar, önemli sergilere ev sahipliği yapacak.

Günümüzde giderek değer kazanan geçmişle yüzleşmek, geçmişe tanıklık etmek tartışmaları, tarih ve sosyal bilimleri edebiyat ve sanat üzerine düşünmeye ve hatta birlikte üretmeye yönlendirirken, İstanbul Sanat Fuarı da bu sorumlulukla “geçmişe tanıklığın imkanları” tartışmasına katkıda bulunacak. Bu kapsamda Karşı Sanat tarafından “60. Yıldönümünde 6-7 Eylül” sergisi düzenlenecek. İstanbullu Rum fotoğrafçı Dimitri Kalumenos’un çektiği fotoğraflar, 6-7 Eylül’de yağmalanmış ve tahrip edilmiş kutsal mekanları gösteriyor ve sorguluyor. Sergi, “Yurtdışındaki İstanbullu Rumların Evrensel Federasyonu” ile “Bellek ve Kültür Sosyolojisi Çalışmaları Derneği”nin (BEKS) katkılarıyla düzenleniyor.

ARTİST 2015’i Onurlandıranlar

İstanbul Sanat Fuarı’nın, her yıl plastik sanatlara katkıları ve farklı alanlardaki çalışmaları nedeniyle verilen onur ödüllerinin sahipleri belirlendi. Türk resim sanatına önemli katkıları nedeniyle Sanatçı Onur Ödülü yakın zamanda kaybettiğimiz Sayın Fikret Otyam’a verilirken; Eleştirmen Onur Ödülü Sayın Prof. Kemal İskender’e, Sanatsever Kurum Onur Ödülü, Çanakkale Bienali’ni düzenleyen CABININ’e ve Koleksiyoner Onur Ödülü ise Sayın Max Maçoro’ya verilecek.

Ödüller 9 Kasım 2015 Pazartesi günü düzenlenecek geleneksel TÜYAP Onur Yemeği’nde sahipleriyle buluşacak.

Cihat Burak, Nuri İyem, Selim Turan 100 Yaşında

Türk resminin yüzüncü yaşını kutlayan değerli isimleri Nuri İyem, Selim Turan ve Cihat Burak TÜYAP’ta sanatseverlerle buluşacak. Nuri İyem’in çalışma atölyesinin canlandırılacağı alanda Selim Turan’ın resimleri ve Cihat Burak’ın çalışmaları da yer alacak.

Kadınlar, Rüyalar, Ejderhalar

Altı kadın sanatçı, Ayşecan Kurtay, Nur Gürel, Ayşegül Sağbaş, Beyza Boynudelik, Füruzan Şimşek ve Didem Ünlü kendi belirledikleri konularla, konuların komiserliğini de yaparak Ursula Le Guin’in “Kadınlar, Rüyalar, Ejderhalar” ilhamından hareketle ARTİST 2015’te özel bir sergi hazırladı. Sergi, kadının özel alanını kamusal alana çevirerek, kolektif bir mantıkla kolektif bir “sanatçı-kadın” portresi ortaya sererken konuyu tartışmaya açmak amacını taşıyor. Sergi sanatçılarından Nur Gürel’e kulak veriyoruz: “Bu projede Ursula Le Guin’in “Kadınlar, Rüyalar ve Ejderhalar”ından aldığımız cesaretle size kocakarılık taslayacağız. Bu hevesi başımıza Ursula sardı”.1446758530_CABININ

AMARCORD: Hatırlıyorum

Amarcord (a m’arcord), Federico Fellini’nin doğduğu şehir olan Rimini’de konuşulan, İtalyanca’nın Emilia-Romagna lehçesinde “Hatırlıyorum” anlamına gelmektedir. Küratörlüğünü Ali Şimşek’in üstlendiği sergi, 1915’ten bugüne yaşanan dünya savaşlarına, acılara ve trajedilere tanıklık etmeyi, unutmamayı ve hatırlamayı amaç ediniyor. Sergide yer alan sanatçılar: Tayfun Gülnar, Berkay Tezcan, Nazım Serhat Fırat, İbrahim Koç, Coşkun Sami, Gökçe Er, Ata Türk, Adem Başpınar, Murat Germen, Burhan Yıldırım, İskender Giray, MANBOR, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Tan Taşpolatoğlu, Emel Akın, Rafet Arslan, Nur Çelik, Fulya Çalışkan, Mustafa Duymaz, Sevil Tunaboylu, Talat Doğanoğlu, Esk Reyn, Yiğit Can Alper, CANAVAR, Ali Mete Sancaktaroğlu, Fulya Çetin, Barış Yılmaz, Deniz Pireci, Çetin Pireci, Ekin Urcan, Serkan Çatar, Cenin, Yeşim Şahin, Mustafa Pancar, Deniz Beşer, Bülent Demirağ, Onston, Deniz Gökduman, Nesli Türk, Gizem Malkoç, Cüneyt Aksoy, Çiler Belen, Ayhan Mutlu, Genco Gülan, Mehmet Ali Boran, Enis Malik Duran, Gülen Eren, Erim Bikkul, Özge Topçu, Irmak Dönmez, Mehmet Yılmaz, Tunç Gençer, Niyazi Selçuk, Neriman Polat, Nejat Satı, Zeynep Beler, Şahin Domin, Hülya Küpçüoğlu, Müfit İşler, Neşe Çetin, Arzu Deniz.

Vincent Van Gogh TÜYAP’ta

Yapı Kredi Yayınları tarafından düzenlenen sergi “Dostlukla…Seçme Mektuplarda Sanat”, Van Gogh’un mektuplarında yer alan faydalandığı sanatçılar, sanatçı arkadaşlarının yaptıkları veya etkilendikleri sanatçıların eserlerini görsellerle birlikte anlatmaktır. Ayrıca Van Gogh’un yaratırken düşüncelerinde ve hayalinde tabloyu nasıl şekillendirdiğini, kardeşiyle yaptığı sanatsal diyalogları, gizemli ve hırçın iç dünyasını görseller eşliğinde izleyiciye sunuyor.1446759097_ay__eg__l_sa__ba__

Ziyaret Saatleri

ARTİST 2015 Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı 7-15 Kasım 2015 tarihleri arasında hafta içi 11.00-19.00, hafta sonu ise 11.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. İstanbul Sanat Fuarı, kapanış günü olan 15 Kasım 2015 Pazar akşamı ise 19.00’da sona erecektir.

 

 

(http://www.yenicikanlar.com.tr/)

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı