ETKİNLİKLER

4. Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali

Palet Kültür ve Sanat Eğitim Derneği (PALETDER) tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) kurumsal ortaklığında, Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde Beşiktaş Belediyesi, İstanbul Boğazlar Belediyeler Birliği yerel yönetim ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü desteğiyle gerçekleştiriliyor.

Avusturya, ABD, Almanya, Danimarka, Fransa, İtalya, İsveç Hollanda, KKTC ve Suriye gibi ülkelerden de katılımın olduğu bienalde, çocuk ve gençlerin performansları ve sanatsal üretimleri; Antrepo 1, Mustafa Kemal Kültür Merkezi (MKM) Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi, Ortaköy Meydanı, Galatasaray Meydanı, Sarıyer Limanı ve Şehir Hatları Vapurları’nda izleyiciyle buluşacak. Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nin diğer ayakları; 1-30 Haziran tarihleri arasında KKTC Lefkoşa’da, 24 Ekim-20 Kasım tarihleri arasında ise Hatay’da gerçekleştirilecek.

BİENALDE NELER VAR?

Sergiler
Bienal sergileri; Antrepo I ve MKM Beşiktaş Çağdaş Sanat Galerisi’nde bir ay boyunca ziyarete açık kalacak. İstanbul’un tüm ilçelerinden ve Anadolu’dan gönderilen çalışmalardan bienal küratörü PASAJ Sanatçı İnisiyatifi’nin seçtiği 450 görsel sanat projesi (resim, heykel, seramik, enstalasyon, yeni medya ve video projesi) sanatseverlerle buluşuyor. Sergiler kapsamında; TEGV, AÇEV ve Hatay Valiliği işbirliği ile Anadolu’nun 48 ilinde ve Türk Kızılayı işbirliği ile Suriyeli çocuklarla yapılan çalışmalar da yer alacak. Toplam 10 bin öğrencinin çalışma yaptığı bu bölüm bienalin ana etkinliği olma özelliğini taşıyor.

İşbirliği yapılan kırkın üzerinde STK’nın desteği ile, mevsimlik tarım işçilerinin çocukları, ceza ve tutukevlerinde bulunan çocuklar, engelliler gibi pek çok dezavantajlı çocuk ve gencin yaptığı sanat çalışmaları da izleyiciyle buluşacak.

Etkinlikler (paneller, konferanslar, atölyeler ve söyleşiler)
Öğrencilere ve yetişkinlere yönelik hazırlanan bu yılki programda; yerli-yabancı uzmanların katılımlarıyla; Görsel Sanatlar, Sanat Tarihi, Müzik, Edebiyat, Dans, Sanat Eğitimi, Eğitim Metodolojileri, Kişisel Gelişim gibi ana başlıklar altında; teorik ve uygulamalı 200’e yakın etkinlik gerçekleştiriliyor.

Yetişkinlere yönelik etkinlikler, özellikle öğretmenleri ve ebeveynleri pedagoji alanında bilgilendirmeyi ve eğitsel dağarcıklarını genişletmeyi hedefliyor. Çocuklara yönelik etkinlikler ise; onları farklı yöntemler ve yaklaşımlar ile sanatla buluşturmayı amaçlıyor.

Bienal programının ikinci haftası “çocuk hakları” ve “ayrımcılık” konularını içeren etkinliklere ayrıldı. İstanbul İsveç Başkonsolosluğu tarafından desteklenen “Çocuk Hakları Haftası”, 2-9 Mayıs tarihleri arasında MKM Beşiktaş Çağdaş’ta hem yetişkinlerin hem de çocukların bu konuda farkındalığını arttırmaya yönelik sanatsal etkinlikleri de içeriyor.

Müzik, dans ve şiir okuma etkinlikleri
Müzik, dans ve diğer ses sistemi gerektirmeyen akustik sahne etkinliklerine, İstanbul Şehir Hatları Vapurları ev sahipliği yapıyor. Oda toplulukları ise, akustik olarak vapurlarda dinleyiciler ile buluşacak. Bu konserler repertuvar açısından, Batı Sanat Müziği, Geleneksel Sanat Müziği, Türkiye ve başka ülkelerin halk müzikleri ile popüler müzikleri kapsıyor.

Meydanlarda müzik
Binden fazla çocuk ve genç; öğretmenleri rehberliğinde oluşturdukları orkestralar, korolar ve pop-rock grupları ile çoğunlukla ses sistemi ile donatılmış meydanlarda sahneye çıkıyor.

Ortaköy Meydanı, Galatasaray Meydanı ve İstanbul’un diğer sembolik meydanlarına kurulacak sahnelerle İstanbullular müzikle buluşacak.

Film ve video gösterimleri
Öğrencilerin hazırladığı kısa filmler ve videolar Bienal Antrepo I’de ve MKM Beşiktaş Çağdaş’ta izleyicilere sunuluyor.

Rehberli turlar
Bienali görmeye gelen izleyiciler için rehberli turlar düzenleniyor. Rehberli turlar “önceden programlı turlar” ve “rezervasyonlu turlar” olarak ikiye ayrılıyor. Turlara, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İstanbul’un dezavantajlı bölgelerinde bulunan okul ve öğrencilerin yanı sıra, rezervasyon yapan diğer okul ve gruplar katılabiliyor. Bienal’in ana mekânları olan Antrepo 1 ve MKM Beşiktaş Çağdaş’ta 900’ün üzerinde rehberli tur düzenlenerek 18.000’e yakın genç ve çocuğa sanat rehberliği hizmeti sunulacak.

Ziyaret saatleri

Antrepo I: 10.00-18.00
MKM Beşiktaş Çağdaş: 10.00-18.00

Sergiler (1 Mayıs tarihi dışında) her gün açık olacaktır.

Katılım ücretsizdir.

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı