ETKİNLİKLERKENT & MİMARİKONFERANS & SÖYLEŞİ

5. ULUSAL MİMARİ KORUMA PROJE VE UYGULAMALARI SEMPOZYUMU

İSTANBUL
27-28 EYLÜL 2019 

Mimarlar Odası, kültürel ve doğal mirasın korunması ve kamu yararına değerlendirilebilmesi için kararlılıkla çaba gösteriyor.

Kültürel mirasın korunması ve geliştirilmesi konusundaki geleneksel tutumdan yola çıkarak, mirası oluşturan yapı ve yapı gruplarının bilimsel ölçütler gözetilerek onarılması ve günlük yaşamımıza katılması süreçlerini değerlendirmek amacıyla 2010 yılından beri ulusal ölçekte Mimari Koruma Proje ve Uygulamaları Sempozyumları düzenleniyor. Bu etkinlikte kültür varlıklarının korunması ve kullanımına yönelik proje ve uygulama yapan mimarların deneyimlerini mimarlık camiası ile paylaşması ve toplantının bilimsel tartışma ve değerlendirmelere olanak sağlayacak bir zemin oluşturması öncelikli beklenti.

5. Ulusal Mimari Koruma Proje ve Uygulamaları Sempozyumu, 27-28 Eylül 2019 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilecek. Toplantıda, özgün işlevi devam eden ya da yeni işlevlendirme önerilmiş koruma projeleri ile arkeolojik alanlar için üretilmiş proje ve uygulamaların yanı sıra mevzuat değişiklikleri, ilke kararları, koruma kurulu kararları ve KUDEB uygulamaları tartışılacak. Türkiye’de son yıllarda mimari restorasyon alanı, gelişerek bir sektör olarak kendini gösteriyor. Özellikle son dönemde üretilen proje ve uygulamaların ve bu süreçlerde yaşanan sorunların mimarlar tarafından paylaşılarak ortaklaştırılması, sektörün sağlıklı gelişmesi ve her şeyden önemlisi kültür varlıklarının doğru bir biçimde korunmasını sağlamak açısından gayet önemli.

İstanbul’un kültür ve doğa varlıklarının korunması mücadelesine büyük emek vermiş olan 7 Mart 2018 günü yitirdiğimiz eski İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Cemal Sami Yılmaztürk anısına gerçekleştirilecek sempozyuma İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da açılış konuşması yapmak üzere davet edildi.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı