MÜZİKSANATTAN

7’den 77’ye “Barış Manço” Sevgisi

7’den 77’ye herkesin hayran olduğu Barış Manço, aramızdan ayrılışının 21. yılında çeşitli etkinliklerle anıldı.

Barış Manço, ilk önce 31 Ocak 2020 akşamı Büyükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte Kurtalan Ekspresi tarafından kendi şarkılarıyla anıldı. Yine 31 Ocak 2020 günü Barış Manço Müze Evi Barış Manço sevenler için gece 12’ye kadar açık tutuldu.

1 Şubat 2020 akşamı Kadıköy Belediyesi tarafından CaddeBostan Kültür Merkezi’nde Kurtalan Ekspresi ile Barış Manço Anma Konseri düzenlendi. Caddebostan Kültür Merkezi büyük salonu Barış Manço sevgisine yetmedi, ayakta dahi salonda yer kalmadı. Barış Manço sevgisi salon dışına kadar taştı.

Anma gecesine Barış Manço ailesi de katıldı. Kurtalan Ekspresi grubu, Barış Manço şarkılarıyla dinleyicilere unutulmaz bir anma günü yaşattı. Ayrıca Barış Manço ile beraber müzik yapmış Cem Karaca ve yine büyük ozanlardan Neşet Ertaş da unutulmadı.

Kurtalan Ekspresi grubu konser sonunda Gül Pembe şarkısını, Çanakkale, İstiklal Savaşı şehitlerimize, Terörle mücadelede şehit olmuş askerlerimize ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ithaf ettiler.  Ve son olarak Onuncu Yıl Marşı ile anma konseri tamamlandı.

2 Şubat 2020 sabahı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edilen Barış Manço vapuru ile Barış Manço’nun Kanlıca’da bulunan kabrine gidildi ve kabri başında anıldı.

Barış Manço vapuru önce Kadıköy Sahil’den aldığı yolcularla, Beşiktaş sahile ve oradan Kanlıca sahile ulaştı. Vapura binişte Manço Ailesi gelen konuklarını karşıladı. Yolculuk boyunca Barış Manço şarkıları ile sevenleri Barış Abilerinin şarkılarını dinlediler.

Barış Manço Ailesi yaptığı konuşmada “yıllardır bizimle birlikte olduğunuz için sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır.” diyerek Barış Manço severlere teşekkür ettiler. Ayrıca Barış Manço’nun aramızdan ayrılışının 21.yılı sebebiyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yazdığı mektubu Lale Manço okudu. Ve Barış Manço ailesi İstanbul Büyükşehir Belediyesine verdikleri destekten dolayı teşekkürlerini iletti. Anma sonrası aynı güzergâhtan vapur yine Kadıköy sahile geldi.

Haber-Fotoğraf-Video: Nasuh Bektaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu