KİTAP

“Adım Garbis Zakaryan, tabutuma Türk bayrağını örterler mi?”

Türkiye’nin ilk milli boksörlerinden Garbis Zakaryan’ın hayatını kaleme alan Emina Temel’in biyografik romanı ‘Garo Nerdesin’ yayımlandı.

Genç yazar Emina Temel’in kaleme aldığı, 87 yaşındaki Bitlis doğumlu, Nam-ı diğer Garo, Ermeni asıllı boksör Garbis Zakaryan’ın başarı ve aşk hikâyesinin anlatıldığı ‘Garo Nerdesin’ adlı kitap yayımlandı.

Yabancı ülkelerde ringe Türk bayrağı sarınarak çıkmayı âdet edinmiş bir milli sporcu olan Garo, seksenli yaşlarını sürerken milli takım arkadaşının cenazesine gider ve üzerinde al bayrak örtülü tabutu görür ve “Adım Garbis Zakaryan, ben de milli sporcuyum, öldüğümde tabutuma Türk bayrağını örterler mi?” diye sorar gazetecilere. Yazar Emina Temel bu sözün peşine düşer ve ilginç bir yaşamla, yaşanmışlıkla karşılaşır.

‘Garo Nerdesin’ eve katkı için sabahın köründe sokaklarda avaz avaz bağırarak gazete satan, aynı zamanda bir çorapçıda çalışan çocuğun dört kıtada başarılarıyla bir efsane hâline nasıl geldiğinin ve ilköğrenimini bile tamamlayamamış Garbis’le, beş dil bilen bir İtalyan kızı Ersilya arasındaki ölümsüz aşkın öyküsüdür. Romanda, Zakaryan’ın yaşadığı serüvenlerle birlikte Türkiye’nin yakın tarihinde kırılma noktası olan “6-7 Eylül Olayları”na da farklı bir pencereden değiniliyor.

Romanda, Zakaryan’ın “6-7 Eylül Olayları”nda yaşadıklarından bir kesit ise şu şekilde anlatılmış:

“Bağırıp çağıran öfkeli bir güruh yürüyüşe geçmiş. Kulağına ulaşan sözler, içinde bir endişe başlatıyor. Daha da hızlanıyor, bir an önce eve varmak istiyor Garbis. Feriköy’e yöneliyor. Bozkurt Caddesi’ndeki evine…Caddenin girişinde, sahibi Rum olan ünlü bir meyhane var. Çılgınlaşmış insanlar, o dükkânın camını çerçevesini indiriyor, kırıyor, söküyor, yağmalıyor, bir yandan da vahşice bağırıyorlar. ‘Gâvurlara’ öfke kusuyor, küfrediyorlar. Yine de o çirkin sözleri üzerine almıyor Garbis. Bu ülkenin gururu olduğunu biliyor. Yıllardır ringlerde ay-yıldızlı formayı göğsünü gere gere taşımış, seyredenleri onurlandırmış, alkışlanmış. Profesyonel boksör olduğunda, yabancı ülkelerde zorunlu olmadığı ve yabancı bir ülke lisansıyla dövüştüğü halde, ringe Türk bayrağına sarınıp çıkmış. Kendinden emin, ‘Bu toprakların insanıyım’ diyor içinden, yabancılığı, gâvurluğu üzerine hiç ama hiç almıyor…”

Kendisi de bir boks hakemi olan Emina Temel’in uzun bir araştırma sonucu yazdığı ve Eton Yayıncılık etiketiyle basılan “Garo Nerdesin” isimli kitapta bol miktarda siyah beyaz fotoğraf ve hikâyenin akışında önemli yer tutan kimi şarkıların QR uygulamasıyla dinlenmesine ve hatta Garbis Zakaryan’ın maç görüntülerini izlenmesine imkân veren barkodlar da var.

Yazar Emina Temel’i bu kitabı yazma kararı aldıran o sözler:

“Eski ring arkadaşım, uluslararası boks hakemi Vedat Karakurum’un cenazesindeydim. Tabutu Türk Bayrağı’na sarılıydı. Çok duygulandım. İçimden ‘Ben de milli boksörüm onun gibi’ dedim. ‘Ülkeme çok büyük başarılar kazandırdım, ancak benim adım Garbis, öldüğümde beni de bayraklarla gömerler mi’ diye geçirdim içimden, arkadaşımın ardından gözyaşı dökerken…”
Bu kitaba kitapdevrimi.com’dan ulaşabilirsiniz: http://kitapdevrimi.com/magaza/kitap/edebiyat/garo-nerdesin-emina-temel/

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı