SANATTAN

‘Altın Oran’ın Sırrı Bu Sergide!

Geometri, Heykel ve Mimariyi Altın Oran’da buluşturan karma sergi “İLHAMIN GEOMETRİSİ” ARMAGGAN Art & Design Gallery’de açıldı.

Heykel, Mimari ve paralel olarak Geometri’den ilham alınarak varlığı estetik bir üstünlük sayılan bir oran olan Altın Oran’da buluşturan “İlhamın Geometrisi” ARMAGGAN Art & Design Gallery’de heykel ve mimari tutkunlarına kapılarını açtı. İlk çıkış noktası ve kıvılcımının mimari olduğu sergide 16 sanatçı eserleriyle yer alıyor.

ARMAGGAN Genel Müdürü Ebru Karaçam ev sahipliğinde yapılan davete sanat dünyası büyük ilgi gösterdi.

Sergi küratörü ve galeri yöneticisi Şanel Şan Sevinç sergi konusunda, “Bu serginin çıkış noktası, ilk düşüncesi, kıvılcımı ‘mimari’den gelir. Mimarlık her zaman ilgimin odağında yer alan disiplinlerden biri olmuştur. Usta mimarları sanatçılardan hiç bir zaman ayırmamışımdır. Odağımda yer alan bir disiplin de heykeldir. Heykeltıraşların bir tür sihir barındırdıklarına inanırım. Yapımı, yolculuğu, tekniği, düşüncesi, yaşaması, anlatması hep zor ama sonuç bir o kadar dahiyanedir.

Üç boyut, zorlayıcı, sınır tanımayan kimliği ile kitlelere ulaşmada, hafızalara kazınmada, yüzyıllara meydan okumada rakipsizdir. Galerimizin de yer aldığı Tarihi Yarımada’da bu rakipsizliği Mimar Sinan başta olmak üzere tüm mimarlara, ustalara, zanaatkarlara her gün selam ederek hatırlıyoruz. Bir fasulyenin bir şehirde nasıl bir çekim merkezi yaratabileceğini Anish Kapoor ile öğreniyoruz, Frank Gehry’nin bir şehrin kaderini değiştiren müzesini alkışlıyoruz.” dedi.

Geometriden ilham alan eserlerin geometriye ithafen bir arada görüldüğü sergide, Ahmet Özparlak, Aysun Bozuklu, Deniz Pireci, Dinçer Güngörür, Emel Vardar, Gül Delemen, Hülya Sözer, Mahmut Aydın, Malik Bulut, Mehmet Kutlu, Mustafa Akkaya, Nadia Arditti, Nergiz Yeşil, Neşe Çoğal, Nilay Özenbay ve Tan Taşpolatoğlu gibi sanatçılar yer alıyor.

Türk Sanat ve mimari tarihinde de önemli yer tutan ‘Altın Oran’ın sırrını bulabileceğiniz “İlhamın Geometrisi” adlı karma heykel sergisi 05 Nisan – 28 Mayıs 2016 tarihleri arasında ARMAGGAN Art & Design Gallery’de ziyaret edilebilir.

ARMAGGAN ART & DESIGN GALLERY
Nuruosmaniye Caddesi No: 65, Nuruosmaniye, İstanbul

IMG_1273
Deniz Pireci
IMG_1152
Mehmet Kutlu
IMG_1218
Hülya Sözer
IMG_1180
Dinçer Güngörür
IMG_1239
Nergiz Yeşil
IMG_1190
Tan Taşpolatoğlu
IMG_1267
Neşe Çoğal
IMG_1278
Emel Vardar
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı