KÖŞE YAZILARI

Pandemi Sürecinde Fark Yaratanlar: “Arter” – Işık Gençoğlu yazdı…

Çünkü Yeni Güzeldir. Akıllı Bina, Temiz Nefes, Güvenli Ortam: ARTER

Hemen hemen tüm haber mecralarında Arter’in yeni sezona beş sergi ile merhaba dediği yazıyor. Halkla İlişkiler şirketi o kadar güzel bülten hazırlamış ki, basın mensubu hiç zorlanmadan ne basacağını biliyor. Nedir bunlar? Özetle: “Yeni beş, devam eden 2 sergi.” Gerek metin gerekse görsel içerik o kadar güçlü ki basın toplantısından hepsini yazmak isteyecek kadar donanımlı çıkıyorsunuz. Üstüne üstlük bir de kitap hediye. Hem de hayatı tabandan kopmayan, kitle uykusuna yeter projeleri üreten az biraz politik sanat üzerine yoğunlaşmış ben gibi birisi için bilmem kaç karat mücevher kadar değerli bir hediye: KP Brehmer’in Sanat ≠ Propoganda Kitabı. Kapak fotoğrafını da yine kitaptan seçtim.

Basın toplantısını beklerken girdiğiniz kitabevinde gördüğünüz kitap “eserlere” aşık olmuş, cebinizdeki parayı yine(!) kitaplara akıtmış ve daha da olsa akıtmaya devam edecek birisi olarak göz zengini cep fakiri olarak ayrılıyorsunuz. Çünkü benim öyle oldu. Ekibi de o kadar ilgili ve bir o kadar da zarifti.

Çocuk kitapları bölümündeki sanat ile öğrenme kitapları ben gibilere(!) “ah şimdi çocuk olaydım”, Şermin gibi anaçlara “kızımı buraya getireyim mutlaka”lı cümleler kurduruyor. Hemen burnumuzun ucunda, şehrin içinde çok merkezi bir yerde konumlanmış, ulaşım pratiği açısından çözümler daha sorulmadan üretilmiş  Arter ile büyüyecek nesilleri düşündükçe umut var diyorum kendime. Umut var!

Arter Kurucu Direktörü Melih Fereli, -Fotoğraf VKV Ansiklopedisi-

Basın toplantısını Arter kurucu direktörü sayın Melih Fereli başlattı. Mükemmel akıcılıktaki konuşması zaman zaman dinleyenleri tatlı tatlı gülümseten nüktelerle, zaman zaman en ilgisizi bile sıkmadan besleyen bilgilerle ama ille de tüm ekibini kollayan kucaklayan bir bütünlükte geçti. Herkesi tebrik edip, isimleriyle hepsine teşekkür etti. Hepsi de ona sevgi ile bakıyordu. Düşünüyorum; böyle bir yönetici ile açılmayan kapı olur mu? Gönül kapısı, dünyadaki müzelerin kapıları, Koç Ailesi’nin kapıları, Vakfın finans kapıları. Fereli’nin konuşması içten ve “müzikli”. Sanat dünyasını takip etmeye çalışan orta sınıf takipçilerinin şikayetçi olduğu snobluktan zerre eser yok. Babacan, kucaklayan, paylaşan tavrı ile hep söylediğim/şahit olduğum “isim büyüdükçe ego küçülür” sözümü doğrulatıyor adeta.

Sergi 1: KP Brehmer: Büyük Resim

KP Brehmer: Büyük Resim Küratör: Selen Ansen, Sergiden yerleştirme görüntüsü, 2020 Fotoğraf: flufoto

Arter olarak dünyadaki kültür-sanat devleri ile işbirliği yapılmış ve planlayıp hayata geçirme hazırlıkları üç yıla yayılmış sergi projesi: Alman sanatçı KP Brehmer’in (Berlin 1938–Hamburg 1997) kapsamlı bir retrospektifi. Arter’in Neues Museum Nürnberg (Almanya), Hamburger Kunsthalle (Almanya) ve Kunstmuseum Den Haag (Hollanda) ile birlikte, Kulturstiftung des Bundes’ın (Almanya Federal Kültür Vakfı) mali desteğiyle gerçekleştirilen serginin küratoryal çerçevesini bu kurumlar adına Eva Kraus, Petra Roettig, Daniel Koep ve Selen Ansen’in belirlediği; ortak yapım projesinin son aşaması olma niteliğini taşıyor. Sergi oluşum sürecinde Ansen ve Fereli birlikte seyahat etmişler, Ansen küratöryel kısımlarla ilgilenirken Fereli projenin maddi kısmını olur kılmış. Arter’in kültür-sanat endüstrisinde yer aldığı ligin dünya klasmanında A sınıf olduğunu belirtmeye gerek yok sanırım.

Sergi 2: Dinleyen Gözler İçin

Osman Dinç Ahlat Ağacına Ağıt 1984–2014 Nota sehpaları, siyah beyaz fotoğraflar 80 adet fotoğraf; 13 × 18 cm (her biri) 80 adet nota sehpası; 116,5 × 43 × 43 cm (her biri) Arter Koleksiyonu Fotoğraf: flufoto

Sergi 3: Yağmur Ormanı

David Tudor ve Composers Inside Electronics, Inc. Yağmur Ormanı V (varyasyon 3) Küratör: Melih Fereli Sergiden yerleştirme görüntüsü, 2020 Fotoğraf: Orhan Cem Çetin
Melih Fereli, sıklıkla ifade ettiği “müzik” geçmişi, farkı izleyene geçen güçlü bilim alt yapısı, estetik ve şiirsel ifade biçimi ile küratörlüğünü üstlendiği iki sergiyi bizlerle buluşturmuş: “Dinleyen Gözler İçin” ve “Yağmur Ormanı” İki sergi de Arter’in “Sesli Dizi” kapsamında gerçekleşiyor. Çok önem verdiğim; izleyiciyi eserler birebir etkileşime sokma ve sergi mekanı, eser ve performansın bir parçası olma, deneyim kazandırma, merakı besleme gibi bir çok sanatsal zenginliği barındıran bu sergilerde çocuksu bir heyecan, merak ve coşkuyu içinizde besliyorsunuz.

Sergi 4: Gökcisimleri Üzerine
Füsun Onur Beyaz Kâğıt Üzerinde Alan Ayırmak 1965–1966 Eskizler 50 adet; 30 × 22,5 cm (her biri) Arter Koleksiyonu Fotoğraf: flufoto

Dördüncü sergi yine bir “Arter Koleksiyonu” sergisi: “Gökcisimleri Üzerine” 28 sanatçının eserlerinden oluşuyor. Küratör Kevser Güler. Sorguladıkları itibariyle mutlaka izlenmeli dediklerimden. Tanıtımındaki en can alıcı cümle benim için serginin “Tarihsel, kültürel ve ideolojik tanımlamalara dayanan dünyevi/göksel, doğa/kültür, insan/hayvan, beden/zihin, kadın/erkek gibi ikiliklerin ürettiği kutuplaşma, ayrım, hiyerarşi ve iktidar biçimlerine odaklanan güncel eleştirilerinden beslenmesi” oldu. Sergi, sunduğu öneriler açısından da izlenip üzerine düşünüp tartışacak güzel malzemeler sunuyor.

Sergi 5: Tekerrür

Yakinen izlediğim, samimi bir ilgi ile takip ettiğim seramik sanatının veteran isimlerinden Alev Ebuziya Siesbye’nin sergisi “Tekerrür” Arter’deki beşinci yeni sergi. Az söz çok sözden daha güçlüdür’den hareketle Ebuziya üretiminin en yalın hali ile keskin bir mesaj veriyor izleyicisine: tekrarlamanın imkânsızlığı…

Güvenli bir ziyaret için ideal bir alan oluşturmuş Arter. El değmeden açılan kapılar gibi akıllı sistemlerle başta belirttiğim o yeni temiz sağlıklı güvenilir nefes Arter’de mevcut. Tek handikap ziyaret saatleri. Bir çok sanat kurumunun yaptığı hataya düşmüş Arter. Çalışanlar düşünülüp bir Perşembe’yi (örneğin) uzun gece ilan etmemiş. Toplumu tümüyle kucaklayan bir yaklaşımla hareket ettiğine inandığım Arter ekibinin bu detaya da en kısa zamanda çözüm önereceğine dair en küçük bir endişem yok.

Seçtiğim sergi fotoğrafları eşliğinde ilginç bulduğum isim ve bölümleri koyu yapıyorum. Bu şekilde okumak çok daha keyifli ve öğrenmek daha kolay. Böylece siz de sörf yaparak öğrenmenin keyfini deneyimleyeceksiniz.

Işık Gençoğlu

Hamiş 1: Sergi ile detaylı bilgiler için: https://www.kitaptansanattan.com/arter-yeni-sezonu-bes-yeni-sergiyle-karsiliyor/

Hamiş 2: www.arter.org.tr öneriyorum. Kullanıcı dostu, bilgilendirici ve sitede uzun süre kalmayı sağlayacak kadar keyifli. Gezin dolaşın. Seveceksiniz. 

Hamiş 3: Bu yazıyı hazırlarken internet haberleri ve youtube’da yayınlanan röportaj, haber ve videolardan faydalandım. Özellikle birisi eskimemesi gereken bir paylaşım olarak hem ilgimi çekti hem de etkileyici buldum. Sizin de gözden kaçırmamanız için linkini burada paylaşıyorum. Sanatçısına dikkat çekerek ve naçizane fikrimi paylaşarak: çok beğendim! Sanatçı Mehtap Baydu’nun Koza performansından bahsediyorum. Küratörlüğünü Selen Ansen’in yaptığı “Kelimeler Pek Gereksiz” Sergisi’ni geçmişten çağırarak:

DEVAM EDECEK SERGİLER

Altan Gürman retrospektifi

Küratör: Başak Doğa Temür
13.09.2019–24.01.2021
Galeri 3

Cevdet Erek
Bergama Stereotip

Küratör: Selen Ansen
27.02.2020–15.11.2020
Galeri 1

ZİYARET BİLGİLERİ

Salı–Pazar 11:00–17:00

Pazartesi günleri kapalı

SERGİ GİRİŞİ 

Kurumsal Sponsor Tüpraş’ın değerli desteği sayesinde Arter sergilerine giriş Perşembe günleri her yaştan izleyici için ücretsiz; 24 yaş ve altındaki gençler ise Arter sergilerini her zaman ücretsiz ziyaret ediyor.

Tam 25 TL

65+ ve öğretmenler 15 TL

24 yaş ve altı Ücretsiz

Engelli ziyaretçiler Ücretsiz

Üyeler Ücretsiz

ARTER SERVİS

Arter’e Ulaşım Sponsorları Ford Otosan ve Otokar’ın desteği sayesinde Taksim’den ve Tepebaşı’ndan ücretsiz servis araçlarıyla ulaşılabiliyor. Servis araçları gün boyu düzenli olarak dezenfekte ediliyor.

Taksim Servisi

Arter ⇄ Taksim metrosu Gezi Parkı çıkışı

10:30–17:00 arası sürekli sefer yapar.

Tepebaşı Servisi

Pera Müzesi → Arter

10:30–16:30 arası, buçuklu saatlerde kalkar.

Arter → Pera Müzesi

11:00–17:00 arası, her saat başı kalkar.

Bilgi için:  arter.org.tr
Adres: Irmak Cad. No: 13 Dolapdere Beyoğlu 34435 İstanbul
Tel: 0212 708 58 00

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu