ETKİNLİKLER

Amy Winehouse Art Exhibition 2015

A M Y : Amy Jade Winehouse, Dünyaca ünlü ingiliz şarkıcı ve şarkı sözü yazarı. Winehouse’ın 2003’te çıkan ilk albümü Frank, başarılı satış grafiğinin yanı sıra eleştirmenlerce de beğenildi ve Merkür Ödülü’ne aday gösterildi. Bir sonraki albümü olan ve 2006’da yayımlanan Back to Black ile En İyi Yeni Sanatçı, Yılın Kaydı, Yılın Şarkısı dahil olmak üzere altı dalda Grammy Ödülü’ne aday gösterildi ve beşini kazandı. Böylece bir gecede en çok ödül kazanan kadın şarkıcı rekorunu kırdı ve beş Grammy kazanan ilk İngiliz şarkıcı oldu.

14 Şubat 2007’de En İyi İngiliz Kadın Sanatçı dalında bir BRIT Ödülü kazandı, ayrıca En İyi İngiliz Albümü dalında aday gösterildi.
Üç defaIvor Novello Ödülleri’ne aday gösterildi: biri 2004’de “Stronger Than Me” ile En İyi Çağdaş Şarkı (söz ve müzik) dalında, biri 2007’de “Rehab” ile En İyi Çağdaş ŞarkI ödülü…

Güçlü kontralto vokalleri ile R&B, soul ve caz türlerinde yaptığı çalışmalarla bilinen Amy’nin çok genç yaşta 27 yaşında ölümü milyonlarca insanın üzüntü duymasına neden oldu.

Ölümünün 4.yılı olan 23.Temmuz .2015 te 3 Türk Sanatçı farklı teknikleriyle yorumladıkları ünlü sanatçının 36 farklı portre çalışması Antalya’nın Kalkan ilçesinde sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Serginin açılışında Rüzgar Fidan canlı performans sergileyerek AMY nin 150 x 200 ebadındaki portresini izleyenler önünde gerçekleştirecek.

Sergi 23 temmuz – 10 Ağustos tarihleri arasında Kalkan Kültür Evinde sanatseverlerin ziyaretine açık olacak. Özelllikle bölgede tatillerini geçirmekte olan İngilizlerin ilgisinin büyük olacağını tahmin etmek zor değil.
Sergiye eserleri ile katılan sanatçılar Ceylan Mutlu , Nurgül Dökmecier ve Rüzgar Fidan…

Serginin projesi aynı zamanda Küratörü olan Özer Ulukaya’ya ait…

Sanatçılar , Serginin satışından elde edilecek gelirin bir kısmını merkezi İngiltere’de bulunan ve Amy’nin ailesinin kurduğu gençlerin uyuşturucu ve alkol kötüye kullanımı etkilerini önlemek çalışan Amy Winehouse Vakfına bağışlayacaklarını belirtmişlerdir.

Amy Winehouse Vakfı Türkiye’de gerçekleşecek bu sergiyi desteklediğini bildirmiştir.

Vakfın çalışmaları gençleri bilgilendirmek ve eğitmek uyuşturucunun ve alkolün kotu etkilerini hakkında onları bilinçlendirmek ve kurtarma desteğine ihtiyacı olanlara destek vermek ve müzik aracılığı ile dezavantajlı gençlerin kişisel gelişimlerini desteklemek…

Sergiye eserleri ile katılan sanatçıların dünyaca ünlü bir sanatçının portrelerini yaparken duygu ve düşüncelerini şöyle ifade ediyorlar…

AMY JADE WINEHOUSE .

World wide famous British singer and song writer AMY Winehouse’s first debut album was critical success in the UK and was nominated for the Mercury Prize. Her next album ‘Back to Black’ led to five Grammy Awards in 2008 including Best New Artist, Record of The Year and Song of the Year .By this way she tied the record of most wins by a female artist in a single night, and became the first British female to win five Grammys.

On February 14, 2007 she won BRIT Prize as The Best British Female Artist and nominated for Best British Albüm , with Back to Black. Winehouse won three “Ivor Novello Awards” in 2004, Best Contemporary Song for “Stronger than Me” in 2007. And, in 2008 ‘ Contemporary Song Award’ for “Rehab”.

AMY’s death at 27 year of age, by alcohol poisoning on July 23, 2011 ,who became one of the greatest women of music with her kontralto vocals, R&B, soul and jazz performances, caused great sorrow among millions of people all over the world.

There will be an art exhibition for her rememberance on her 4th anniversary of death on July 23, 2015 at Kalkan/Turkey.Three famous Turkish artists will expose 36 paintings in the exhibition.

At the opening, painter artist Rüzgar Fidan will realize a live performance by painting AMY’s portrait on a 150×200 cm. Canvas.

Exhibition will be open for visitors, between July 23 – August 10 at Kalkan Cultural Centre (Kalkan Kültür Evi) .We think that “AMY ” exhibition will attract many British and foreign tourists attention.

Painter artists Ceylan Mutlu, Nurgül Dökmecier, Rüzgar Fidan will be at the opening . And, they have already announced that they are going to donate 20% of the sales for drug abuse fund to AMY WINEHOUSE FOUNDATION which is established by Winehouse family.

The AMY Winehouse Foundation also informed us that they will support the exhibition. Their aim as a foundation is to help young generations to gain consciousness about losses and harmful effects of alcohol and drugs as well as helping the young people in need of recovery and support, through music.

The “AMY” painting exhibition is curated by Özer Ulukaya who organized many work-shops and art exhibitions at important art centres of Turkey since 2007.

Artist taking place in the exhibition has expressed their feelings as follows :-
____________________

NURGUL DÖKMECİER

1958 İstanbul doğumlu Nurgül Dökmecier, yaklaşık yirmi beş senedir resimle uğraşmaktadır. Yüz ifadelerinin duygularını tetiklediğine inanarak portre çalışmalarına yoğunlaşmıştır. Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği üyesi sanatçı çeşitli karma sergilerde yer almıştır.

“Amy Winehouse’u farklı bir coğrafyada ölümsüzleştiren, notaların fırça darbelerine dönüştüğü bu projede yer almaktan mutluluk duyuyorum. Eserlerimde bana hissettirdikleri ile Amy’nin hayatını ve müziğini başka bir düzleme, tuvalime taşıdım. Sanatın sınır tanımayışını ve evrenselliğini simgeleyen bu etkileşimin çalışmalarımı duygusal bir şeffaflığa eriştirdiğine inanıyorum. Amy’nin müziği kulaklarımdan parmaklarıma ulaşırken, sanatın yer ve zamandan bağımsızlığını bir kez daha deneyimledim. Amy Winehouse’u ölüm yıldönümünde anarken, bir sanatçı olarak insanlığa Amy Winehouse Vakfı aracılığıyla katkıda bulunabilmekten de gurur duyuyorum. Hislerimin eserlerimdeki yansımalarının sizlere de benzer duygular yüklemesini dilerim.”dedi…
———————–
Born in Istanbul in 1958, Nurgül Dökmecier has been painting over twenty five years. She focuses on portraits believing that face expressions trigger emotions. As a member of the International Association of Art, she has participated in various exhibitions.

“I feel the joy of participating in a project that immortalizes Amy Winehouse on a different territory where musical notes transform into brush strokes. In my works, I moved Amy’s music and life onto another platform, my canvas, through my feelings. I believe that this interaction representing the universality and limitlessness of art brought my works into an emotional transparency. While Amy’s music reached my fingers through my ears, I experienced art’s independency from time and space. As commemorated on the fourth anniversary of her death, I feel proud to contribute to humanity through Amy Winehouse Foundation with this project as well. I hope that the reflections of my feelings within my works will convey similar emotions to you.”
___________________________________________

CEYLAN MUTLU
1956 yılında Kayseri’de doğan Ceylan Mutlu, 1972 den başlayarak Amerika ve Türkiye’de resim ve grafik sanatlar dalında eğitimini tamamlamış , birçok dernek ve sanat kurumunda eğitimcilik, yöneticilik ve yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. 15 kişisel sergi açmış olan sanatçı son dönemlerde müzik ve müzisyenlerle ilgili iki kişisel sergi açmıştır. Unesco AIAP/UPSD (Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği) Yönetim kurulu üyesidir. Çalışmalarını İstanbul’da kendi atölyesinde sürdürmektedir.

“Evrensel olarak muhteşem sesi ve müziği ile varolan ve herzaman varlığını sürdürecek olan “Müziğin Ölümsüz Meleği ” AMY WINEHOUSE ‘la ilgili bu projede yer almaktan çok mutluyum. Resimlerimde AMY’nin yaşamından ve duygularından ‘sesten renge’ geçişler ararken , onun sıradışı sesinden fırçama yansıyan duyumları anda aktarmaya çalıştım.

Ölümünün 4. yılında AMY Winehouse anısına düzenlenen bu sergiye destek olan AMY WINEHOUSE VAKFI ile çalışmaktan gurur duyuyorum. Her biri ayrı bir ışık, ve insanlık için çok önemli birer özel varlık olan yetenekli gençlere ve sanatçılara sahip çıkılması gerektiğini düşünüyorum. Bu serginin ,insanlığa, sanat ve müzik dünyasına , gerekli olumlu yansımayı yapmasını diliyorum. ” Ceylan Mutlu

————-
She was born in Kayseri in 1956. Starting form the year of 1972 , she studied graphical design in USA, and completed her painting education in Turkey. She worked as an art trainer, administrator and executive board member in various art organizations and foundations. She opened 15 solo exhibitions ; lastly, two of them involved musicians as a subject. Currently she is an executive board member in UNESCO A.I.A.P./UPSD Turkish National Committee and working on her own paintings in her atelier in Istanbul.

” I’m very happy to take place in such a beautiful art project organization devoted to “Eternal Angel of Music” AMY Winehouse . In my AMY paintings I’m trying to transfer the passages through sound to color and instant reflection of sensations by AMY’s divine voice and affluent music.

Also I’m proud to be working in a project supported by AMY Winehouse Foundation. I feel that every being should support and protect the young generations as well as talented artists who have great importance by their existence for humanity. I wish this exhibition will make the true positive reflection towards humanity as well as world of music and art.”
___________________________________________

RÜZGAR FİDAN
1967 doğumlu olan sanatçı Ankara İncesu lisesinden sonra Gazi üniversitesi resim-iş bölümüne devam etti..35 yıldır Anadolu el sanatları ( çini-seramik, bakır bezeme (ve rölyef),ahşap süslemeciliği, ahşap oyma, maket ,heykel ve duvar rölyefi) üzerine çalıştı ve eğitim verdi. çizgi roman ve karikatürün dışında, 160 dergi – kitap ve kitap kapağı resimledi. Bunların yanı sıra tüm o sürede karakalem ve yakma resim üzerime çalıştı. Amatör ce müzikle uğraşıyor(bağlama çalıyor) 420 şiir’ i ve 51 bestesi var.
Son 10 yıldır yağlı boya, akrilik ve dekoratif resimler üzerine çalışıyor ve dünyada uygulanmakta olan tüm resim ekol – ve uygulanan metotlar üzerine araştırma yapıyor. Tüm bunların ardından kendi boyama tekniğini geliştiren sanatçı kısaca beş aşamaya düşürdüğü boyama yöntemini kendi kullandığı gibi eğitimini de veriyor.

Kısacık yaşamını, sesi ve müziğinin yanı sıra sayısız başarıları ile adeta bir şaheser tabloya dönüştüren AMY WINEHOUSE ı , böylesi etkinliklerle anmak ve o etkinliğin bir parçası olmak bana gurur verdi. Ayrıca adına kurulan vakfın yapısal duruşu ve çizdiği yol ile bu etkinliğe destek veriyor olması kişisel olarak beni onurlandırıyor. Umarım etkinliğin izleyicileri de bizim hissettiğimiz heyecanı hissedebilirler.
Rüzgar Fidan
——————-
RÜZGAR FIDAN

He was born in 1967 . After graduating from Ankara- İncesu Lycee he completed his education at Gazi University – Art Section in Ankara. For about 35 years he teached and worked on Anatolian Arts&Crafts( tile,seramics, copper, relief, wood decorating and carving, model, sculpture and wall-relief). Also he worked on caricature and cartoon drawing as well as drawings for books, book covers and magazines.At the same time, he worked on pencil and scorch drawing.He can play Turkish oriental musical instrument saz. He wrote 51 songs and 420 poems.

Since ten years he is working on oil painting acrylics and all valid different techniques of drawing and decorative paintings.
As a result , he is working and teaching his own painting technique he created .

” I’m proud to be part of the activity for the rememberance of AMY Winehouse who turned her short life time into a beautiful painting like a masterpiece with her outstanding voice, songs , music and numerous prizes. Besides, I feel honored by the support given to our exhibition by AMY Winehouse Foundation within their line and target. I hope all visitors will feel the same excitement like we do.”

Rüzgar Fidan

 

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı