ETKİNLİKLERSERGİ

Ankara Anlaşması 1921: Kolokyum ve Sergi

Institut français Türkiye Ankara Anlaşması’nın  yüzüncü yılı vesilesi ile “Ankara Anlaşması:  Bağlam, Müzakere ve Sonuçlar” başlıklı bir kolokyum ve “Ankara Anlaşması (1921 – 2021)” başlıklı sergi düzenliyor. 25 Ekim’de Ankara’da başlayacak etkinlikler İstanbul ve İzmir’de devam edecek. 

Yüz yıl önce, 20 Ekim 1921‘de, Fransa ve Türkiye, düşmanlıklara son veren ve iki Cumhuriyet arasında diplomatik ilişki kurulmasının önünü açan Ankara Anlaşması‘nı imzaladı.  

Ortak tarihimizdeki bu belirleyici an, uzlaşma sanatının yanı sıra, Fransız tarafında Türkofil, Türk tarafında ise  Frankofon ve Franfil olan erkek ve kadınların kişisel katılımını vurgulamaktadır. İki ülke ve halklarını birleştiren  bağların gücünü vurgulayan ve onları korumak ve zenginleştirmek için her koşulda işbirliği yapmamız için bize  ilham vermesi gereken ikili ilişkilerde yüksek bir noktadır. Bu yıldönümünü kutlamak için, Institut français Türkiye  25 Ekim 2021‘den itibaren farklı etkinlikler düzenliyor: 

KOLOKYUM ANKARA ANLAŞMASI

KOLOKYUM : ANKARA ANLAŞMASI (1921): BAĞLAM, MÜZAKERE VE  SONUÇLAR 

Kolokyum : Ankara Anlaşması (1921): Bağlam, Müzakere ve  Sonuçlar  Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü (IFEA) işbirliği ile gerçekleşecek kolokyumda Collège de France profesörü   Henry Laurens de dahil olmak üzere Ankara’dan katılan beş prestijli akademisyen, Sinan Kuneralp, Claire Le Bras, Jean François Pérouse ve Mesut Uyar Ankara Anlaşması’nın farklı yönlerini ve ikili ilişkiler ile bölge üzerindeki etkilerini tartışacaklar. 

25 Ekim Pazartesi günü saat 14.00 – 18.00 arasında Ankara’da Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek kolokyumda Türkçe simültane çeviri hizmeti  sunulacak.

Institut français Türkiye Ankara Anlaşması

PROGRAM

PROGRAM 25 Ekim 2021, 14:00 – 18:00  

14:00 – 14:30 AÇILIŞ 

Hervé Magro, Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi 

Nicolas Chibaeff, Fransa Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı Diplomatik Arşivler Müdürü 

Bayram Balcı, Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü Müdürü  

14:30 – 16:00 1. OTURUM 

Mesut Uyar ,Antalya Bilim Üniversitesi 

Savaş ve işbirliği: Türk Kurtuluş Savaşı sırasında Türk-Fransız askeri ilişkileri örneği 

Jean-François Pérouse, Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü 

1921 yılında Ankara: Geçici karagahın altındaki tehdit ve/veya Alternatif bir siyasi, diplomatik, ekonomik ve  kültürel merkezin embriyosu 

Claire Le Bras, Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü / CRHIA 

Diplomatlar ve saha diplomasisi : Ankara Anlaşmaları ve Fransız-Türk yeni ilişkiler 

ARA 

17:00 – 18:00 2. OTURUM 

Sinan Kuneralp, İsis Yayınevleri 

Uluslararası bağlamda Ankara Anlaşmaları 

Henry Laurens, Collège de France 

Arnold Toynbee ve « Batı konusu » 

Tartışma Fransızca gerçekleşecek, Türkçe simültane çeviri  yapılacaktır 

Sergi : Ankara Anlaşması (1921 – 2021) 26 Ekim – 23 Kasım 2021 

Fransız ve Türk diplomatik arşivlerinden az bilinen belgelere  dayanan sergi, sizi 1919’dan 1926’ya Paris ve Anadolu arasında,  Ankara tarihini” yazan ve yeni Fransız – Türk ilişkilerinin kurulmasını sağlayan metinleri ve insanları (yeniden) keşfetmeye götürüyor. 

Ankara’da Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde 26 Ekim’den 23 Kasım’a kadar sürecek sergi, Institut français Istanbul’da 5 Kasım – 23 Aralık arasında ve Institut français Izmir’de 2 Kasım – 31 Aralık tarihleri arasında ziyarete açık olaca

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı