SANATTAN

Ara Güler’e Tepkilere Cevap!

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ve ailesinin fotoğraflarını çeken Ara Güler’e sosyal medyada gelen tepkilere ilişkin açıklama yaptı.

Foto Muhabirleri Derneği’nin açıklamasında Ara Güler’in foto muhabiri olduğu ve foto muhabirinin de tarafsız olduğu belirtilerek “Büyük usta Ara Güler’in, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın fotoğraflarını çekmesi kadar doğal bir durum olamaz” denildi.

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği tarafından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Türkiye Foto Muhabirleri Derneği olarak, bu toprakların yetiştirdiği en değerli foto muhabirlerinden biri olan Ara Güler’in sosyal medyada acımasızca linç edilmesini kınıyoruz. Her fırsatta göğsünü gererek kendisini ‘Foto muhabiri’ olarak tanımlayan Ara Güler’in yıllardır çektiği fotoğraflar, görsel tarihimizde yerini onurla almıştır.

“Meslek ilkelerinin en başına tarafsızlığı koymuş biz foto muhabirleri, hiçbir ayrım yapmadan herkesi ve her olayı fotoğraflar, görsel tarihe birer belge olarak taşırız. Winston Churchill’den Indira Gandhi’ye, Alfred Hitchcock’tan Salvador Dali’ye Picasso’ya, İsmet İnönü’den CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na kadar pek çok yüzü fotoğraflayan büyük usta Ara Güler’in, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın fotoğraflarını çekmesi kadar doğal bir durum olamaz.

“Gerçek bir foto muhabirinin yapması gereken de tarafsız bir şekilde tarihe tanıklık etmektir. Ara Güler, meslek hayatının son zamanlarında, tüm foto muhabirlerinin önüne geldiğinde asla ‘Hayır’ diyemeyeceği bir şansı değerlendirmiştir.”

Ara Güler 2

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı