SANATTAN

Ara Güler’in Berlin Sergisi açıldı

Ara Güler’in “İstanbul’un Gözü:1952’den 2013’e Retrospektif” isimli fotoğraf sergisi Berlin’de açıldı, fotoğraflar 15 Ocak’a kadar sergilenecek.

Ara Güler’in Berlin’de Willy-Brand-Haus’da bugün başlayan ”Das Auge Istanbuls – Retrospektive von 1952 bis 2013” (İstanbul’un Gözü:1952’den 2013’e Retrospektif) fotoğraf sergisi açıldı, sergi 15 Ocak 2015’e kadar açık.

Der Spiegel‘den, Hasnain Kazim‘ın sorularını yanıtlayan 86 yaşındaki Güler, “Fotoğraflar, kollektif bellek için önemlidir” diyor. Kendisinin, ne “fotoğrafçı” ne de “fotoğraf sanatçısı” olarak nitelenmesini istiyor, “Ben gazeteciyim, muhabirim'” demekle yetiniyor. Konrad Adenauer’den, İndria Gandhi’ye, Alfred Hitchock’dan Pablo Picasso’ya kadar pek çok tarihsel figürün fotoğraflarını çeken Güler’e, Picasso teşekkür mahiyetinde bir resim hediye etmiş.

Her yer alış veriş yeri
Doğduğu kent olan İstanbul’u, ”sevgilisi” olarak niteleyen Güler, bu kenti tanıyamaz hale geldiğini belirterek, “çirkinliğin gelişimi” olarak özetliyor son yılları. ”Her taraf sokaklarla ve alış veriş yerleriyle dolmuş… tüketim, tüketim, tüketim…” diyor. Kaldırımda oturan işçiyi, taze ürününü pazara götüren balıkçıyı, kahvede kağıt oynayan erkekleri, yani sade insanları sevdiğini belirtiyor.

Erdoğan önümde diz çöktü
“Din bana hiçbir şey anlatmaz ama İstanbul’daki tarihi camiler çok güzel” diyerek iktidar sahipleri ile her zaman mesafeli durduğunu, bunun tek bir istianasının da Bülent Ecevit olduğunu söyleyerek “İyi adamdı o…” diyor. Tayyip Erdoğan’ın kendisini eleştirenlere, gazetecilere ve Gezi eylemcilerine karşı tutumunu hiç beğenmediğini ve kendisini hayal kırıklığına uğrattığı itirafını dile getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı