ETKİNLİKLERSERGİ

artSümer Sergi – Bahar Yürükoğlu “Organ Panic”

Bahar Yürükoğlu artSümer’deki yeni kişisel sergisi için, plastiğin yüceliğine adanmış bir çeşit sunak inşa ediyor.

Sanatçı biraraya getirdiği ışıklar, aynalar, kokular, geometrik desenler, fiberglas beden parçaları, yapay akvaryum bitkileri ve sahte altın zincirlerle günümüzün maddi dünyasını hem sevgiyle kucaklıyor, hem absürde kaçan bir ciddiyetle tetkik ediyor. Sanatçının yarattığı bu çekici ortamın tuhaf yoğunluğunun oyuncu bir belirsizliği var; taşkın bir coşku kadar onun tam tersini tetiklemenin olasılığını da taşıyor, normalde doğanın yarattığı korkuyla karışık huşu hissini burada plastik bir dünya sunuyor.

Serginin aşırı-doygun alanı, hem Yürükoğlu’nun stüdyosundan hem de seyahatlerinden yeni fotoğraflarının yanısıra sanatçının teknikolor renkler ve ışığın yansıma ve kırılmasını kullandığı bilindik görsel dağarcığını resme uyguladığı yeni bir denemeyi de içeriyor.

Sergi 5 Eylül – 10 Ekim 2019 tarihleri arasında artSümer‘de ziyaret edilebilir.

Açılış: 5 Eylül, Perşembe Saat: 18.00

artSümer
Kemankeş Mah. Mumhane cad. No:46-50/1
Karaköy – Beyoglu İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Bahar Yürükoğlu Kimdir?

Fotoğraf üzerine lisans derecesini New York School of Visual Arts’da, yüksek lisans derecesini ise 2011 yılında Massachusetts College of Art & Design’da tamamladı.  Kişisel sergileri arasında, Belki de senin gibi olmak istiyorum (Maybe I’d like to be like you), artSümer, Istanbul, 2017; Devridaim (Flow Through), ARTER, Istanbul, 2016; Kendinden isim alan (Self-Titled), Nesrin Esirtgen Koleksiyonu, Istanbul, 2014 ve Melting North, Montserrat College of Art, Beverly, MA, 2013 sayılabilir. Bunun yanısıra, Yürükoğlu’nun çalışmaları Vantage Point 7, Sharjah Art Foundation, 2019; Angra do Heroísmo Museum, Terceira, 2018; Glasgow International, 2018; ve 2013 Bienali, DeCordova Müzesi ve Heykel Parkı, Lincoln, Massachusetts  gibi kurum ve platformlarda sergilenmiştir. Sanatçı aralarında Re_Act Contemporary, Azores, Portekiz, 2018; the Arctic Circle, Svalbard Uluslararası Bölgesi, 2015 ve the Brush Creek Foundation for the Arts, Saratoga, Wyoming, 2013’in bulunduğu pekçok misafir sanatçı programına katılmıştır. Sanatçının çalışmaları 2018 yılında Pollock-Krasner Vakfı bursu ile desteklenmiştir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı