SANATTAN

‘Balaban’lar Bu Sergide!

Usta Sanatçı İbrahim Balaban ve oğlu Hasan Nazım Balaban eserleriyle Doku Sanat Galerisi’nde izleyici ile buluştu.

Nazım Hikmet‘in ilgisi ve desteğiyle resim yeteneği ortaya çıkan, O’nunla yedi yıl Bursa Cezaevi’nde birlikte kalan usta sanatçı İbrahim Balaban ve ticari işlerin kendi sanatçı ve hassas yapısına uymadığına karar verip babasının izinden giden ismini Nazım Hikmet’den alan Hasan Nazım Balaban aynı sergide eserleriyle sanatseverlerin karşısına çıktı.

İbrahim Balaban & Hasan Nazım Balaban

Sanatı yaşantının izdüşümü olarak gören 96 yaşındaki Sanatçı İbrahim Balaban, insanı santimetrik ölçülerle değil diyalektik yöntemlerle resmediyor. Sanatçı ortaya koyduğu kuram sanatını da şöyle tanımlıyor: ‘İnsan-doğa ilişkisinde üretim araçlarının insana bir kimlik kazandırdığını ve bu nedenle benim resimlerimi de biçimlendirdiğini söyleyebilirim. Ben boyaları açık, koyu, leke endişesiyle değil, figürlerin özünde çakmaklanan ışığı yakmak için kullanıyorum. Ata göre insan değil, insana göre at çiziyorum.’

Doğduğundan itibaren resim ve sanat ortamı içinde yetişen Sanatçı Hasan Nazım Balaban, babasının kuramına bağlı kalarak toplumcu, somut figüratif çizgide eserler üretiyor. Ayrıca geleneksel resmin süslemeci unsurlarını ve minyatür sanatının detaycı tadını da eserlerine katarak kendi tarzını oluşturuyor.

Baba-oğul iki usta sanatçının buluşmasına şahit olmak ve özgün eserlerini görmek istiyorsanız bu sergiyi 25 Ocak 2017 tarihine kadar Doku Sanat Galerisi‘nde ziyaret edebilirsiniz.

Doku Sanat Galerisi
Avukat Süreyya Ağaoğlu Sok. Köşe Apt. No: 10/10D
Teşvikiye/İSTANBUL

Ana fotoğraf: İsmet Arslan

 

İbrahim Balaban kitaplarına kitapdevrimi.com’dan ulaşabilirsiniz:
http://kitapdevrimi.com/urun-kategori/yazar/ibrahim-balaban/

 

 

 

 

 

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı