SANATTUBE

Barış Manço’nun aramızdan ayrılışının 20. yılında Batıkan Manço ile konuştuk

Barış Manço aramızdan ayrılışının 20. yılında bir dizi etkinlikle anılacak. Yediden yetmişe herkesin şarkılarını severek dinlediği “Barış Abi”miz 1 Şubat 1999’da aramızdan ayrılmıştı. Barış Manço yirmi yıldır aynı özlem ve sevgi ile anılmaya devam ediyor.

Barış Manço şarkıları ile yediden yetmişe herkesin beğenisini toplamış ve yıllardır bu sevgiyi koruyabilmiş enden sanatçılarımızdan biridir. Barış Manço’nun aramızdan ayrılışının 20.yılında, hissettiklerini ve 20.yıla özel anma programlarını Batıkan Manço ile Nasuh Bektaş konuştu:

Barış Manço’nun aramızdan ayrılışının 20.yılında birçok ilde farklı etkinliklerle yıl boyunca anılacak. Etkinlikler yer ve zamanı belli oldukça ilan edilecek.

20. Yıl kapsamında Barış Manço 20.Yıl Özel Sergisi Ocak ayı içinde Beylikdüzü’nde sergilenmişti. Barış Manço ailesinin katışımı ile 1 Şubat 2019’da Kadıköy Belediyesi tarafından anma konseri düzenlenecek. Barış Manço müzesi 31 Ocak günü gece saat 00:00’a kadar ücretsiz ziyarete açık olacak. 31 Ocak 2019 akşamı Mine Mucur tarafından Barış Manço şarkılarından oluşan piyano dinletisi sunulacak. Barış Manço ailesi de hazır bulunacak.

31 Ocak 2019 Perşembe günü Bornova Belediyesi tarafından Kurtalan Ekspres’in katılımı ile Barış Manço anma konseri düzenlenecek.

3 Şubat 2019 Pazar günü her yıl olduğu gibi  “Barış’a Gidiyoruz” kapsamında vapur ile Barış Manço’nun Kanlıca ‘da bulunan kabristanına gidiliyor. Vapur Kadıköy’den kalkıyor, Beşiktaş iskelesine uğradıktan sonra Kanlıca ‘ya ulaşıyor. Kanlıca ‘da Barış Manço kabri başında anıldıktan sonra vapur aynı şekilde geri dönüyor. Vapur’da yol boyunca Barış Manço şarkıları seslendiriliyor. Barış Manço’nun ailesinin de katlımı ile Barış Manço anılıyor.

20. yıl kapsamında Barış Manço sempozyumu ve Barış Manço anma konseri düzenlenecek. Şubat ayı içinde yapılması planlanan etkinliklerin zaman ve yeri belli olunca ilan edilecek.

18 Şubat 2019 Pazartesi günü Barış Manço ailesinin de katılımı ile İzmir Narlıdere Belediyesi tarafından Barış Manço anma konseri düzenlenecek. Popüler Müzik Korosu şef Ferda Yılmaz yönetiminde sahne alacak.

Yıl içinde düzenlenecek olan anma etkinlikleri tarihleri belli oldukça ilan edilecek.

BARIŞ MANÇO KİMDİR?

2 Ocak 1943 tarihinde İstanbul’da doğdu.
Müzisyen, şarkıcı, besteci, aranjör, söz yazarı, oyuncu,TV programcısı, sunucu, koleksiyoner, ressam, gezgin…
Anadolu Rock türünün kurucu üyelerinden olan Barış Manço, Galatasaray Lisesi’nde öğrenci iken ilk kez sahneye çıktığı 1958 yılından bu yana,Türk Sanat Dünyası’nın kilometre taşlarından biri olarak grubu “Kurtalan Ekspres” ile birlikte Türkiye’de olduğu gibi birçok yabancı ülkede sayısız konserler verdi.
Bestelediği 200’ün üzerinde şarkısı, kendisine 12 altın ve 1 platin albüm/kaset ödülü kazandırırken, bu şarkıların bir bölümü daha sonra Yunanca, Bulgarca,Arapça, Farsça,Kürtçe, Japonca, İbranice,Fransızca ve Flemenkçe’ye çevrilerek, kendisi ve/veya başka sanatçılar tarafından da seslendirildi.
1988 yılında Ekim ayında TRT 1’de çocuk ve aileye yönelik bir eğitim kültür ve eğlence programı olarak başlayan “7’den 77’ye”, Türk Televizyonculuğu’nda şimdiye kadar ulaşılamamış bir rekora imza attı.Türkiye’de en uzun ve en başarılı televizyon yayıncılığını yaptı.
“Ekvator’dan Kutuplar’a” 5 kıtada 100’den fazla değişik yöreye giderek, 600.000 km’ye yakın yol kateden Barış Manço ülkemiz belgeselciliğine farklı bir boyut getirdi.
Yüksek öğrenimini Belçika’da “Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi”nde tamamlayan ve çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca konuşan Barış Manço, sanat yaşamında kendisine layık görülen 300’ün üzerinde ödülün dışında,aşağıdaki ünvanlara da sahiptir. Barış Manço, 1990’lı yılların sonlarına doğru “Kaplumbağanın Öyküsü” projesini “Mançoloji” adlı son albümüyle sevenlerinin beğenisine sunamadan hayata veda etti. Vefatından sonra albümü, ailesi sevenleriyle buluşturdu.
Barış Manço, 1999 yılında 31 Ocak’ı 01 Şubat’a bağlayan gece bu evde vefat etti. Kadıköy Belediyesi tarafından müzeye dönüştürülen evinde, sevenlerinin ziyaretleriyle gönüllerde yaşamaya devam ediyor.

Başa dön tuşu