MÜZİKSANATTAN

Binlerce kilometre öteden gelip çello ve viyola öğrettiler

İnci Vakfı çatısı altında dört yıldır faaliyet gösteren İnci Vakfı Çocuk Orkestrası’nın iki gönüllü öğretmeni viyola sanatçısı Renáta Szijjártó ve Çellist Marlene Herforth, İzmir’de sekiz buçuk aydır imkanları kısıtlı çocuklara çello ve viyola çalmayı öğretiyor. Gönüllülük programıyla Türkiye’ye gelen iki genç kız, çocuklarla da İzmir’le de unutulmaz bağlar kurduklarını söylediler.

İzmir’de yaşayan, imkanları kısıtlı 6-15 yaş arası çocukları müzikle buluşturmak amacıyla kurulan İnci Vakfı Çocuk Orkestrası, dört yıldır çocukların kültür ve sanatla iç içe büyümeleri için faaliyet gösteriyor.

Erişimi kısıtlı bölgelerdeki çocukları müzikle sosyal hayata kazandırmayı hedefleyen İnci Vakfı Çocuk Orkestrası, geçen yıl Aralık ayı sonundan bu yana Avrupa’dan iki genç öğretmene ev sahipliği yaptı. Gönüllülük programıyla Türkiye’ye gelen Renáta Szijjártó ve Marlene Herforth, sekiz buçuk ay boyunca Çocuk Orkestrası üyelerine çello ve viyola çalmayı öğretti. Macaristan ve Almanya’dan gelip İzmir’de çocuklara eğitim veren gençler, Türkiye’den ayrılmadan önce yaşadıklarını anlattı.

Macaristan’dan gelen Renáta Szijjártó, seyahat ederek yeni bir kültür ve yeni bir dil ile tanışmayı istediğini, bu nedenle gönüllülük programlarını incelediğini söyledi. Szijjártó şunları söyledi: “Ücret almadan, insanlara çalışarak yardım etmek için gönüllü olmak istedim. İnci Vakfı Çocuk Orkestrası çok ilgimi çekti. Türk kültürünü, Türk yemeklerini ve Türkçe’yi gerçekten sevdiğim için İzmir’e gelmek istedim. Buraya geldiğim andan itibaren de hep çok iyi ve dostça karşılandım. Yaşları 9-17 arasında değişen İnci Vakıf Çocuk Orkestrası üyeleriyle çalıştım. Onlara keman ve viyola dersleri verdik. İnci Vakfı çocuklarıyla müthiş biri deneyim yaşadım, çok mutlu günlerim oldu. Orkestradaki çocukları ve İnci Vakfı’nın dost canlısı ekibini asla unutmayacağım. Kordon’u, Türk mutfağını, Türk vatandaşı gibi düşünmeyi çok özleyeceğim.”

Szijjártó, İzmir’e mutlaka tekrar geleceğini belirterek, “İnci Vakfı ekibi ve vakıf orkestrasının artık çocuk olmayan üyeleriyle Türkçe konuşacağımı hayal edebiliyorum” dedi.

Türkiye’ye üç bin kilometre mesafeden Almanya’dan gelen Marlene Herforth da hem yeni bir kültür öğrenebileceği hem de insanlara gönüllülük esasıyla destek olabileceği bir deneyim yaşamak için İnci Vakfı Çocuk Orkestrası’nda çalışmak istediğini kaydetti. Herforth, İnci Vakfı’nın yaklaşımı, orkestra üyeleri ve çocukların sıcaklığından çok etkilendiğini vurgulayarak, “Onlarla vakit geçirmek büyük zevkti. Hiç unutamayacağım bir sürü anı biriktirdim. Uzun ve yorucu çalışmaların sonunda bir parçanın zor kısmını çalmayı öğrenen çocukların gözlerindeki mutluluğu hep hatırlayacağım” diye konuştu.

İnci Vakfı Çocuk Orkestrası, dünyada 40 yıldan uzun süredir uygulanan ‘El Sistema’ yöntemiyle, yetenek kriterinden bağımsız olarak çocuk ve gençlerin müzikle eğitimini sağlıyor. 2015’ten bu yana İzmir’deki çocukları müzik ve enstrümanla buluşturan İnci Vakfı Çocuk Orkestrası, bugüne kadar 10’dan fazla konserle sahne aldı. Özellikle her yıl 23 Nisan ve 29 Ekim’de verdiği halka açık konserlerinde büyük takdir topladı.

Cevdet İnci Eğitim Vakfı

İNCİ VAKFI, merhum Cevdet İnci tarafından kurulduğu 1985 yılından beri, ‘toplumda yaşam boyu eğitim’ felsefesi çerçevesinde ‘Eğitime Destek, Geleceğe Hizmet’ sloganıyla, eğitim – öğretim ekosistemini iyileştirmeye yönelik faaliyetlerini sürdürmektedir. Başlıca faaliyetleri aşağıda sıralanmıştır;

– Okul binaları ve öğrenci yurtları yaptırmak, (Adnan Menderes Üniversitesi, Karacasu Memnune Yarenci İnci Meslek Yüksek Okulu, Sultanhisar Cevdet İnci Öğrenci Yurdu )

– Ekonomik destek ihtiyacı olan başarılı öğrencilere eğitim bursu sağlamak,

– İzmir’in imkânı kısıtlı okullarına ve okul tatillerinde şehir meydanlarına “Gezici Kütüphane” hizmeti götürmek,

– Yine imkânı kısıtlı okulların öğrenci ve velilerine yönelik, deneyimli İnci Vakıf Gönüllüleri ile eğitimler düzenlemek,

– Çeşitli STK’lar ile kamu yararına düzenlenen faaliyetler için işbirlikleri oluşturmak,

– Üniversiteler ile teknoloji kullanımı ve inovasyonu destekleyici işbirliklerinde bulunmak,

– Barış için Müzik Vakfı’nın ilk İzmir Çocuk Orkestrası’nı oluşturmak üzere çalışmalarını sürdürmek,

– İnci Akademi kuruluşu ile iş dünyasının eğitim ihtiyaçlarını karşılamak.

İnci Holding Hakkında

Temelleri Cevdet İnci tarafından 67 yıl önce atılan, ağırlıklı olarak otomotiv tedarik sanayinde faaliyet gösteren İnci Holding’in bugün 2700 çalışanı ve 9 şirketi bulunuyor. Son 10 yıldır her sene ortalama yüzde 17 büyüyen İnci Holding, akü ve jant üretimiyle otomotiv tedarik sanayi sektörünün yanı sıra lojistik ve otel ekipmanları sektörlerinde de faaliyet gösteriyor. İnci Grubu, ürünlerinin yüzde 63’ünü 100’den fazla ülkeye ihraç ediyor. Kurumsal yönetim ilkeleriyle yönetilen bir aile şirketi olan İnci Holding, Türkiye ekonomisine katkıları ile gelişimini sürdürüyor. www.inciholding.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu