BİR SANATÇI BİR ESERSANATTAN

Bir Sanatçı Bir Eser : Aziz Murat Aslan ‘Karagöz Dönüşüm’

Karagöz Tasvir Sanatçısı Aziz Murat Aslan, modern resim sanatı teknikleri ve Karagöz tasvir sanatını harmanlayarak eserlerini oluşturuyor. 

Aziz Murat Aslan, ‘1 Sanatçı 1 Eser’ bölümümüzde sanatseverlerle paylaştığı “Karagöz Dönüşüm” isimli eserini şu şekilde anlatıyor:
“Karagöz oyunlarında gerçeküstü yaratıklar sıklıkla olay örgüsünün istikametini değiştirecek şekilde Karagöz’e büyüler yaparlar. Bu tabloda sanatçı Karagöz’deki dualitenin görsel dışavurumunu yansıtıyor. Nefs-i emare Karagöz, çoğu kez arzularını ve iradesini kontrol edemeyerek yanlış yollara sapsa da nihayetinde doğru yolda karar kılar.”

Aziz Murat Aslan
Tuval üzerine karışık teknik / 60*49 cm

Aziz Murat Aslan Kimdir?

Aziz Murat Aslan

1980 tarihinde dünyaya gelen Aziz Murat Aslan, 2009 senesinde doktora öğrenimi için gittiği Almanya’da gezdiği müzelerde kaptırır gönlünü Karagöz sevgisine. Türkiye, Almanya, Fransa, İngiltere’deki pek çok müzenin Karagöz koleksiyonlarını yerinde inceler, hatta bazı müzelere eserlerin tasnifinde destek olur. 2010 senesinde tanıştığı Yaşayan İnsan Hazinesi Hayali Safderi Metin Özlen’den uzun yıllar Karagöze dair nazari bilgiler alır. Ressam Memiş Aslan atölyesinde modern resim tekniklerine dair çocuk yaştan itibaren tecrübeler edinir. Tasvir kesmeyi Dr. Murat Huten’den öğrenen Aslan, Karagöz Sanatçısı, Uluslararası İstanbul Kukla Festivali Sanat Yönetmeni Cengiz Özek ile festival organizasyonu’nda çalışır ve kendisiyle gittiği Arnavutluk, Hollanda, Yunanistan ve Tunus gibi ülkelerde Türkiye’yi Karagöz Sanatı ile temsil etme imkanına erişir. 2020 senesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Aragem Somut Olmayan Kültürel Miras listesine tasvir sanatçısı sıfatıyla kaydedilir. Aynı sene içinde Yapı Kredi Kültür Sanat işbirliğinde gerçekleştirilen “Karagözüm iki gözüm” sergisinde Karagöz Tasvir Sanatçısı, Koleksiyoner, Proje Asistanı sıfatlarıyla yer alırken, sergi kataloğuna Metin Yazarı, Makale Yazarı ve Çevirmen olarak katkı sağlar. artwithoutboundaries.art platformunda açılan “Karagöz As Art” sergisine sanatçı ve misafir Küratör sıfatıyla destek verir. Halen özel bir yayınevine geniş ölçekli bir Karagöz kitabı hazırlamakta olan Aslan, modern resim sanatı teknikleri ve Karagöz tasvir sanatını harmanlayarak meydana getirdiği çalışmalarını Tekirdağ ve İstanbul’da sürdürmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu