SANATTAN

Bordo Berelilerin İmajını Zedeleyen Film!

[vc_row][vc_column][vc_column_text]KitaptanSanattan.com ve aynı zamanda Aydınlık Gazetesi’nde kültür-sanat yazıları yazan yazarımız Veysel Boğatepe,  Aydınlık Gazetesi’nde yazdığı yazısında yeni vizyona giren “Bordo Bereliler – Suriye” filminde bordo berelilerin imajının zedelendiğini iddia etti.

Halk arasında “Bordo Bereliler” olarak bilinen ancak hakkında çok az şey bilinen bu özel birliği konu alan “Bordo Bereliler – Suriye” filmi ile ilgili Boğatepe şunları yazdı:

Halk arasında “Bordo Bereliler” olarak bilinen ancak hakkında çok az şey bilinen bu özel birlik hakkında çeşitli efsaneler üretildi, filmler çekildi. Benim kaygım ise ardı arkası kesilmeyen şehit haberlerinin her gün biraz daha kanıksandığı günümüzde uydurma efsanelerden yola çıkılarak bu özel kuvvetleri belli bir kesimin gözünden aktaran samimiyetsiz ve gerçeklikten uzak filmlerle karşılaşmaktı. Çünkü birkaç film dışında aynı istismarı 2013’te “Çanakkale” filmleri furyasında görmüştük.

Fırat Kalkanı operasyonu ve özellikle de 15 Temmuz FETÖ’cü darbe girişiminden sonra bu birliğin gündeme gelmesini, film endüstrisinin iştahını kabartması olarak açıklayabiliriz. Dizi projelerini saymazsak, bugün vizyona girecek “Bordo Bereliler – Suriye” filmi de dahil olmak üzere bu elit birlik üzerinden siyasi olaylara yaklaşan pek çok kısa filmin yanı sıra uzun metraj filmler çekildi. Henüz vizyon tarihi belli olmayan “Tim” adlı filmden önce 2016’da çekilen “Özgürlük Kartalı” adlı film ise vizyona çıkamamıştı. Şimdilik kategorisinde en samimi ve doğru analizler yapılarak çekilen filmin “Dağ” serisi olduğunu söyleyebilirim.

FETÖ’NÜN PKK VE SURİYE İLİŞKİLERİ

Eylül 2015’te Dağlıca’da 16 askeri şehit eden PKK ile Suriye’deki bir terör grubunun arkasındaki gücün açığa çıkartılmasına odaklanan filmde, FETÖ’nün terör örgütleriyle olan ilişkileri sorgulanıyor. Darbe girişiminin olduğu gece görevlendirilen beş kişilik özel timin amacı ise Suriye’deki bu örgütü çökertmektir. Ne var ki, daha görevin başındayken ekipten birisi ağır yaralanır ve bir diğeri ise esir düşer. Bu durumda komutanları Albay Fuat’ın “geri dönün” emrine uyarlar. Arkadaşlarını kurtarmakta kararlı olan tim, önce Yüzbaşı Mehmet’le işbirliği yapar. Silah ve mühimmat temininden sonra da telsizlerini kapatıp Suriye’ye geçer. Suriye’deki gizli örgütün FETÖ ile bağlantısı ortaya çıkınca komutanları Albay Fuat da deşifre olur ve Suriye’ye kaçar. Esir düşen arkadaşlarını kutaran ekip, Ebu Salim ile Fuat albayı da ortadan kaldırdıktan sonra görevlerini tamamlayıp geri döner.

Bütçesinin 5 milyon olduğu söylenen filmdeki animasyon acemilikleri, çatışma ve dövüş sahnelerindeki metalik efektler ise adeta GPRS bilgisayar oyununlarında replika teçhizatla donatılmış kahramanları anımsatıyor. Kaldı ki; ekipten birisinin cesetlerdeki mermi izlerinden silah teşhisi yaparak örgütün ardında ABD’nin de olduğu sonucunu çıkartması ise pes dedirtecek nitelikte… Çünkü listeledikleri arasında kendilerinin başlıca silahları, ABD piyade tüfeği olarak da bilinen M-16 da var. Ama ne yazık ki gerek teknik ve gerekse operasyonel hatalar, bunlarla sınırlı değil.

OPERASYONEL VE TEKNİK HATALAR

Askerlik dönemimde birlikte operasyona katıldığım bu elit birliğin insani duygulardan arındırılmış birer terminatör makinası olmadığını en başta söylemeliyim. Kaptan Amerika tarzı savaşın ortasında silahları bıraktırıp kasılarak boks maçı yaptırmak, gazlama milliyetçi duyguları köpürtmek ve tempoyu yüksek tutmak için de müziği baştan sona değin yüksek perdeden vermek gibi aksiyon numaraları onların yetkinliğine bir şey katmaz. Kaldı ki, aralarındaki iletişimin sıradanlığı, emre itaatsizlik ve aksan bozukluğu üstüne bir de intikam, hırs gibi duyguları boca etmek, tam anlamıyla kaş yapayım derken göz çıkartmaktır.

Dünya Özel Kuvvetler Şampiyonası’nda ABD’nin Delta Force ve Rangers’ını geride bırakıp dünya şampiyonu olan bu elit birlik, doğrudan Genel Kurmay Başkanlığı’na bağlıdır ve başka birimlerden emir almaz. Mensupları aldığı üst düzey askerî eğitimin yanı sıra düzgün Türkçe ve en az birkaç dili aksansız konuşabilecek entelektüel yapıdadır. Görev esnasında ise kendi aralarında özel ve kodlanmış şifrelerle iletişim kurarlar. Ne yazık ki dünyaca seçkinliği kanıtlanmış bu birliğe özgü tek bir özelliği filmde görmek mümkün değil. Sonuç olarak, film, hangi ideolojiye yaslanırsa yaslansın, Bordo Bereliler imajını ciddi şekilde zedelemiştir.

Yapım-Yapımcı: 16 Medya – Ali Ertem, Erdoğan Yaprak
Senaryo: Coşkun Gündoğdu
Yönetmen: Erhan Baytimur
Tür: Epik, Dram, Aksiyon
Vizyon Tarihi: 07 Nisan 2017
Dağıtım: Mars
Oyuncular: Cenk Ertan, Arda Esen, Sedat Mert, H. İbrahim Kalaycıoğlu, Tayfun Sav, Yaşar Uzer, Alper Atak, Kadir Turan, Ali Ertem, Erdoğan Yaprak, Kahraman Sivri, Tuğba Özay, Açelya Elmas, Feyza Çıpa[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_video link=”https://youtu.be/IMQZcZI41us” title=”Filmin fragmanları”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_video link=”https://youtu.be/I0yK1rpWTzA”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı