ETKİNLİKLERSERGİ

C.A.M. Galeri’de ‘Masal bu ya…’ Sergisi

Leo Ferdinando Demetz ve Ayşe Bezenmiş’in ortak sergisi “Masal bu ya…” sergisi 23 Mayıs – 24 Haziran tarihleri arasında C.A.M. Galeri’de açılıyor.

“Masal bu ya…” sergisi, izleyicilere masalların yalnızca çocuklara yönelik basit hikayeler olmadığını betimlerken aynı zamanda güncel meselelere dair derin bir anlam taşıdığının da altını çizer. Sergi, masalların sihirli dünyasından çıkarak bize daha sorgulayıcı bir bakış açısı sunar. Ayşe Bezenmiş ve Leo Ferdinando Demetz, farklı sanat disiplinlerinden gelen bu iki yetenekli sanatçı “Masal bu ya…” isimli ortak sergilerinde günümüz olaylarına alaycı ve sorgulayıcı bir bakış açısıyla yaklaşıyorlar.

Ayşe Bezenmiş’in kara kalem eserleri, masumiyetin ve kırılganlığın yüzeydeki görüntüsünü yansıtırken, aynı zamanda huzursuz ve asi bir ifade taşımakta. Bezenmiş, çizimlerinde masallardaki kadın figürlerini kullanarak, günümüzdeki toplumsal, politik ve sosyal meselelere dikkat çekiyor ve eleştirel bir yaklaşımla masal dünyasını günümüz gerçekliğiyle buluşturuyor. Sanatçının eserlerindeki figürler her ne kadar savunmasız birer kukla gibi görünseler de yüzlerindeki ifadeler ile kendilerinden emin ve asi bir havaya bürünüyorlar. Bu karşıtlık aslında sanatçının kadınlarında hepimizin kendinden bir parça bulmasına olanak sağlıyor.

Leo Ferdinando Demetz ise ıhlamur ağacından yaptığı heykelleriyle masal karakterlerini canlandırıyor. Demetz’in heykelleri, masalların fantastik dünyasından ilham alsa da günümüzün karmaşık gerçekliğine dair derin bir anlam taşımakta. Heykelleriyle, masalların arkasındaki derinlikli mesajları keşfederken izleyicilere masalların sadece çocuklara yönelik basit hikayeler olmadığını hatırlatıyor.

Masallar çocukların hayata hazırlanmasında büyük bir rol oynuyor, hayatta her zaman iyi sonlar olmasa da iyilerin ödüllendirilmesi, kötülerin cezalandırılması gibi algıların oluşumu masallarla başlıyor. Sanatçı yaşamlarımızdaki tanımlanmadan yaşanan çekişmeleri sembolik bir şekilde heykelleri aracılığı ile dışa vuruyor. Pinokyo’nun burnunun büyümesini izlerken gösterdiği reaksiyon veya Uyuyan Güzel’in taç ve gül sembolleri aracılığı ile kurtuluş ümidini taşıması gibi.

Her geçen gün daha da sertleşen, salgınlardan, ekonomik krizlere, küresel ısınmadan, açlıkla ve savaşlarla boğuşan dünyamızda insanların sanata sığınması, geçmişindeki değerleri hatırlaması ve onlarla bir bağ kurabilmesi için iki sanatçı da izleyiciye bu masal dünyasından aldıkları kareler ile muzip bir sorgulama yaşatıyorlar.

C.A.M Galeri
Çukurcuma Caddesi, No: 38/A
Beyoğlu – İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu