ETKİNLİKLERSERGİ

Canvas Art Gallery Resim Sergisi – Osmanlı’nın Ermeni Ressamları

Osmanlı’nın Ermeni Ressamları | Armenian Painters In The Ottoman Empire Sergisi 12 Haziran – 30 Ağustos tarihleri arasında Canvas Art Gallery Ankara’da.

Ocak ayında İstanbul’da ziyaretçilere açılan ve büyük ilgi toplayan, Türkiye’de ilk kez toplu halde gösterime açılan Osmanlı’nın Ermeni Ressamları sergisi, bu kez 12 Haziran – 30 Ağustos 2020 tarihleri arasında Canvas Art Gallery Ankara’da izleyicisiyle buluşuyor.

Osmanlı resim sanatı en kuvvetli anlatımına Ermeni ressamlar ile kavuşmuştur. Osmanlı Devleti’nde devlet kademelerinde önemli noktalara gelen Ermeniler, mimari ve resim gibi sanat dallarında da imparatorluk bünyesinde bugüne dahi damgasını vuran eserlere imza atmışlardır. Saray süslemelerinden tiyatro dekorlarına, Boğaziçi sahilindeki görkemli yapılardan, ilk meclisin vekil kimliklerini hazırlamalarına kadar pek çok yaratıcılık ve ustalık gerektiren işler ile meşgul olmuşlardır.

Terlemezyan, 61×50, tuval üzeri yağlı boya

Türk resim sanatındaki dönüm noktası ise Ermeni ressamlar ile mümkün olabilmiştir. Tuval üzeri yağlı boya tekniğini Osmanlı resim sanatına getirerek Batılı anlamda ilk resim çalışmalarını yapanlar Ermeni ressamlardır.

Koleksiyoner Atılgan Bayar’ın, kızı Şiraz Bengi Bayar adına topladığı büyük koleksiyon, Ocak ayındaki İstanbul sergisinden sonra Ankara’da toplu halde ilk kez sanatseverlerin ziyaretine sunuyor.

1.Karagözyan, A. Mildciyan, Amberyan, Apazliyan, Aşod Zoryan, Azaryan, B. Papazyan, Bogosyan, Boşnakyan, David Çıracıyan, Demirciyan, Dork Zakaryan, Garabet Yazmacıyan, Jak İhmalyan, K. Beyazyan, Kandciyan, Kavafyan, Maide Arel, Mari Kıbrisliyan, Mari Papazyan, Mıgırdiç Civanyan, Mihran Mardigyan, Miskciyan, Nakkaşyan, Ohannes Onnik Kürkcüyan, Onnig Atamyan, Petro Keşişyan, Püzant Gocamanyan, Seropyan, Simon Yazıcıyan, Terlemezyan, Terziyan, Şimşidyan, Vart Hazeryan, Yazmacıyan, Yeghya İmirzeyan, Zakaryan gibi ressamlarının başyapıt niteliğindeki eserlerinin yer aldığı koleksiyon dünyada bilinen en geniş Osmanlı Ermeni Ressamları koleksiyonlarından biri olarak tanınıyor.

Puzant Gocamanyan, Tuval üzeri yağlı boya 63×78

Serginin en ilgi çekici eserleri ise Samatyalı Simon Yazıcıyan’ın hiç bilinmeyen “Falcı Kadın” isimli 90×100 cm ölçülerindeki 1882 tarihli tablosu ve Trabzonlu Puzant Gocamanyan’ın eşekleri.

Simon Yazıcıyan, tuval üzeri yağlı boya, 73×92 cm, 1880

Türk Resim Sanatı’nın atası olarak kabul edilen Osmanlı Ermeni Resmi’nin bu bütüncül sergisi, İstanbul ve Ankara ardından Paris, Nice, Los Angeles, Washington ve New York’dan oluşan bir turneye çıkacak.

Açılış:
12 Haziran 2020 Cuma
Saat: 18.00

Canvas Art Gallery Ankara
Barbaros Mah. İran Cad. Hayat Apt. 17/C
Kavaklıdere, ANKARA

Garabet Yazmacıyan, tuval üzeri yağlı boya, 1910, 75×55 cm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu