ETKİNLİKLERHEYKELSANATTANSERGİ

Cem Sağbil, ‘Direnç-Doğadan Mitlere’ Sergisi İle Paris’te

“Mitolojik Hikayeleri” kendine özgü biçimde heykellerine aktaran ünlü Heykeltraş Cem Sağbil, 2010 yılında Paris’te açtığı kişisel sergisinden sonra “Resıster De La Nature Au Mythe”-“Direnç-Doğadan Mitlere” ile Paris 10. Bölge Belediye Binasında (Mairie Du Dix) 13 Haziran’da ikinci kişisel sergisini açıyor. 

Dünyanın önemli sanat merkezlerinde kişisel sergiler açarak Türk sanatını yurt dışına aktaran önemli sanatçılardan olan Cem Sağbil, 2007 yılında Türkiye’ de yılın sanatçısı ödülünü aldı. İstanbul Güzel Sanatlar Akademisinde okuduktan sonra Stuttgart Güzel Sanatlar Akademisinde seramik ve heykel dalında eğitim aldı.

Cem Sağbil, 'Direnç-Doğadan Mitlere' Sergisi İle Paris'te

Paris’te bronz heykelleri sergilenen, Harvard Üniversitesi, Boston gibi  yurt dışında ve yurt içinde birçok meydanda eserleri bulunan Cem Sağbil, sanatseverlerin heykellerinde hissedebilecekleri  duyguyu aktarabilmek için kendi dinamiği olan malzemeleri kullanmayı seçiyor. Çağdaş Türk heykel sanatının figüratif   heykeltraşlarından olan Sağbil, mitolojik kavramla yola çıktığı heykellerinde ağırlıklı bronz malzemeyi kullanıyor.

Cem Sağbil, 'Direnç-Doğadan Mitlere' Sergisi İle Paris'te

Heykeltraş Cem Sağbil, ‘Direnç- Doğadan Mitlere’ isimli sergisi için şunları söylüyor:

“Paris’te aynı yerde 2010’da bir kişisel sergim gerçekleşti. İki heykelim Faubourgh-Saint-Denis meydanında halen sergileniyor. On üç yıl sonra eserlerimle yeniden Paris’te olmak benim için çok büyük mutluluk…  İnsanın var olabilmesi için geliştirdiği önemli özelliklerinden biri direnç göstermek. Bu ilk başlarda yaşama güdüsü ile doğaya karşı bir direnç iken zamanla doğaya karşı olan direnç hakimiyete ve  ciddi bir sömürüye dönüşüyor.  Bu kadar zarara rağmen doğa hala bize bütün ihtiyaçlarımızı ve güzelliklerini sunmakta ve bu mücadele nereye giderse gitsin doğa yolculuğuna devam edecek”

Cem Sağbil, 'Direnç-Doğadan Mitlere' Sergisi İle Paris'te

Sergi, 13 Haziran – 30 Ağustos tarihleri arasında Paris 10. Bölge Belediye Binasında (Mairie Du Dix) izlenebilir.

Adres
Mairie du 10e
Paris 10. Bölge Belediye Binası ( Mairie Du Dix )
72 rue du Faubourg Saint-Martin , 75010 Paris

Cem Sağbil, 'Direnç-Doğadan Mitlere' Sergisi İle Paris'te

Cem Sağbil Kimdir?

Dünyaca ünlü heykeltraş Cem Sağbil, 1958 yılında Zonguldak’ta doğdu. Cem Sağbil, 1979 yılında İstanbul, 1988 yılında ise Stutgart Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun oldu. 1999 yılında İzmir’de Bronzhane isimli bronz döküm atölyesini kuran Sağbil, 2006 ve 2007 yıllarında Türkiye’de yılın sanatçısı ödülünü aldı. 1992-2008 yılları arasında Almanya’da Karsluhe, Stuttgart, Berlin ve Reutlingen’de, Fransa’da Paris’te, Amerika Birleşik Devletleri’nde Boston’da, KKTC’de Lefkoşa’da, Türkiye’de ise İstanbul, Ankara, İzmir, Çanakkale ve Muğla’da kişisel sergiler açtı. Cem Sağbil’in İstanbul, Ankara, İzmir ve Çanakkale’de, Almanya’da Stuttgart, Böblingen, Ludwigsburg’da ve Fransa’nın başkenti Paris’teki bir meydanda heykelleri yer alıyor.

Cem Sağbil, 'Direnç-Doğadan Mitlere' Sergisi İle Paris'te

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu