ETKİNLİKLERSERGİ

Cengiz Uğur, ‘Şık ve Kitch’ Sergisi İle Akademililer Sanat Merkezi’nde

Cengiz Uğur “Şık ve Kitch” isimli sergisiyle Akademililer Sanat Merkezi’nde 1 Mart – 26 Mart 2022 tarihleri arasında sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 

Arka planda kalan, göremediğimiz ya da hayatın içine dahil olan hikayeleri kendine ait romantik bir dille anlatan Cengiz Uğur, ortaya çıkardığı eserleriyle hayatın anlamını sorgulamamıza yardım ediyor. Soyut bir dünyada, soyut değerler sistemi içinde yaşayan insanın öz’e ulaşma çabasını görmek ve göstermekten daha çok düşünme mantığı ile katkıda bulunmayı amaçlayan sanatçı, bilinçli bir kurgu ile yaşama dair izleri izleyicilere ulaştırıyor.

Denizhan Özer küratörlüğünde gerçekleşen sergide ressam Cengiz Uğur, dünden bugüne inşa edilen normatif kalıpların, verili dünyanın tüm o idealize duygularının hakkından, kontrollü bir nihilizmin içbükey meddücezirleri ile geliyor. İnsanı ve insanın derin, karanlık çöllerinde kopan fırtınayı anlamaya ve anlatmaya çalışan sanatçının figürlerinde ki her hareket, varoluşun absürtlüğün den doğan yapısal krizleri imlerken, çıkışsızlığın kucağına “kayıp” bir öfke nöbeti bırakmayı da ihmal etmiyor. 

Özellikle portrelerde muhatabını arayan bu öfke, modern toplumun toprağına kök salmakla beraber; aynı toprakta, toplum – öncesi bir duyguya ulaşmak ister gibi. Belki de bu yüzden, her portrenin ardında, hiçlik içinde debelenen beyhude bir direnişin hüviyeti okunmakta. Oysa, toplumsallıktan arınışla beraber, nesnellikle kurulan kısmî bağlar da bu hiçlik içinde doğal biçimde çözülmektedir. Resimlerin tüm gücü/kudreti, kurucu duygusunun sahiciliğinden, sahiciliği ise “sessizliğe” yüklediği aşırı – politizasyondan geliyor. 

Hayatın akışı içinde bazen anlayıp bazen anlayamadığımız, resme bağlı yaşamı şıklık ve kiçlik üzerinden anlatan sanatçının kendine ait hikayelere tanıklık eden sergisi 1 – 26 Mart 2022 tarihleri arasında Akademililer Sanat Merkezi’nde 11.00 – 19.00 saatleri arasında Covid 19 protokol kuralları çerçevesinde görülebilir. 

Akademililer Sanat Merkezi
Balo Sok. No:37 Beyoğlu/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu