ETKİNLİKLERSERGİ

Cenk Yüksel’in ‘Sesim Resim’ Sergisinin Hikayesi Büyüledi

Şiddet gören kadınların seslerine bir nefes olabilmek için Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği yararına düzenlenen “Sesim Resim” sergisinin açılışında, Cenk YükselKadınların toplum içinde yaşadıkları şiddetin boyutları salt fiziksel eylem içinde değildir. Toplum ve aile baskısı altında şiddet gören çoğu kadın kendini savunamamakta ve hatta olanı anlatacak kadar dahi sesini çıkarmasına müsaade edilmemektedir. Bu sergi ile dernekteki kadınlarımızın sesini duyarabilmek amacımız” dedi.

Serginin açılış konuşmasında Beşiktaş Belediyesi  yardımcısı Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Seyhun Şahin, İSMMM Yönetim Kurulu üyesi Erol Demirel, Mor Salkım kadın dayanışma derneği başkanı Dilek Üzümcüler sözaldılar.

Sergi izlemeye gelen sanatseverler, tabloların yanında bulunan QR kod okuması ile telefonlarından, her resme ilham olan kadınların gerçek hikayelerini dinlediler ve etkilendiklerini söylediler. 

Sesim Resim” sergisindeki kadınların hikayelerini ise Balçiçek İlter (Televizyon Programcısı, Sunucu) Ece Üner (Haber Spikeri) Sedef Orman (İş İnsanı) Yelda Cumalıoğlu (Destek Medya Grubu Ceo’su) Zeynep Casalini (Ses Sanatçısı) Çiçek Dilligil (Oyuncu) Zeyno Eracar (Oyuncu)Özge Uzun (Televizyon Programcısı, Sunucu) Gülay Özdem (Tv Programcısı, Haber Spikeri, Oyuncu) Seyhan Arman (Oyuncu) Farah Yurdözü (Araştırmacı, Yazar) Dilek Çelebi (Oyuncu) Seda Kement (Oyuncu, Sunucu) Sibel Bağcı Uzun (Hürriyet Gazetesi Yazarı) Selda Terek (Yazar) Banu Yüksel (Yazar, Danışman) Aslı Balcı Şimşek (İç Mimar) Ebru Dönertaş (Tasarımcı) Yeşim Kaya (Gastronom, Sunucu) Özden Ayyıldız (Seslendirme Sanatçısı, Oyuncu) Arzu Aydemir (Seramik Sanatçısı) seslendirdi.

Beşiktaş Belediye’sinin katkılarıyla gerçekleşen sergi, Türkiye ve Dünyada sesi, resmi, hikayeyi ve dijitali bir araya getiren, sosyal sorumluluk temalı ilk  sergi olma özelliğini taşıyor.  

Cenk Yüksel’in bir buçuk yılda tamamladığı yirmibir eserin yeraldığı “Sesim Resim” sergisi, , 30 Eylül’e kadar “Beşiktaş MKM-Çağdaş Sanat Galerisi”’nde sergilenmeye devam edecek.

Cenk Yüksel’in “Sesim Resim” Sergisi

 Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği Hakkında

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği; benimsediği; toplumsal cinsiyet eşitliği, gönüllülük, dayanışma ve ayrımcılıkla mücadele ilkeleri ile 2012 yılından itibaren faaliyet göstermektedir. Toplumsal cinsiyet eşitliği, kadının güçlenmesi, kadın hakları ve topluma pozitif etkiyi sağlayabilmek için çalışmalarını sürdürmektedir.

Cenk Yüksel Kimdir?

1980 İstanbul doğumlu olan sanatçı, İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi ve İstanbul Üniversitesi Opera Şan bölümleri mezunudur. Dünya üzerinde on milyon insanda bir bulunan counter tenor sese sahip olması sebebiyle, İstanbul Üniversitesi’nde counter tenor olarak eğitim almaya hak kazanmış ve tanınmasıyla birlikte de Türkiye’nin ilk counter tenor ses sanatçısı olmuştur. Haliç Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlamış olan Yüksel, profesyonel sanat hayatı devam ederken, bir yandan da Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak akademik kariyerini sürdürmektedir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı