ETKİNLİKLERSERGİ

Christiane Peschek’in ‘OASIS’ Başlıklı Sergisi SANATORIUM’da

SANATORIUM, Christiane Peschek’in OASIS başlıklı, Türkiye’deki ilk kişisel sergisine 4 Şubat – 13 Mart 2022 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

OASIS, Antroposen’in sonunda potansiyel bir sığınak, ikili cinsiyet sınıflandırmasının dışında, değerlerden bağımsız ve kapsayıcı bedenselliğin yaşadığı güvenli bir alan olarak ortaya çıkıyor. OASIS, dijital alanda genişlemiş bedenselliğin farkındalığını oyuncu bir şekilde harekete geçirerek, kişisel bakımın siber-hümanizmle buluştuğu beden sonrası bir spa niteliği taşıyor.

İnsan, dijital olarak genişlemiş varoluşunda polimorfiktir – çok sayıda dışavurumu ve biçimi canlı bir ruhla kapsar. Dijital dünyadaki varoluş alanları, bedenlerin ne sınırlı kabuklara mahkum ne de yerçekimine tabi oldukları ve bedensel muadillerinden farklı bir dikkat gerektirdikleri fiziksel alandaki aynı yasalara tabi değillerdir. Peschek, bu genişlemiş sanal varoluş alanlarının da rahatlama ve bakım için bir revizyona ihtiyacı olduğuna inanıyor. OASIS’le sanatçı, fizikselliğin maksimum düzeyde bilinçle birleştirildiği, maddi ve dijital arasında hareket eden hem fiziksel hem de sanal bir alan yaratmaya çalışıyor.

Sergi ilhamını, Roma hamamlarından Japon onsenlerine, Fin saunalarına ve Orta Avrupa’daki kaplıcalara kadar dünyanın tüm kültürlerindeki banyo geleneğinden alıyor. Saflık ve beden bakımı, her zaman ikili cinsiyet sistemine göre katı bir şekilde ayrılmış  kamusal banyolarla yakından bağlantılı olmuştur. Bedenler arasındaki yakınlık, coşku, arzu, arınma ve sosyal ihtiyaçlar, özel yıkanma tesisleri olmadan kamusal fakat mahrem olan bu buluşma ve birlik alanlarında yaşanır. Banyo fikrini, taze, demokratik ve özgürleştirici toplumsal potansiyellerini keşfetme imkanına sahip olduğumuz yeni bir ortama taşımak istiyorsak, bu gelenekleri geri kazanmak ve geliştirmek için harekete geçilebilir.

Tensel isteklerin tapınakları olan geleneksel yıkanma mekanlarının tersine, OASIS sürekli dönüşüm süreçlerinin, yenilik ve adaptasyonun yeridir, bedenlerimize sanal ilaveler için bir tedavi alanıdır. OASIS, hem fiziksel beden hem de zihnin, sanallığın duyumsallığı için hazırlanabildiği çoklu duyusal bir yerleştirmedir. Spa, mistik öteki için deneysel bir alan haline gelir. Dokunma bilimi, maddesellik, atmosfer, kuirin çoklu duyumsallığı ve ilişkileri, yerleştirmedeki bedensel ötesi gerçeklikler, izleyicileri etkileyerek katı fiziksellikten bir yenilenme vaat eder.

Christiane Peschek’in editörlüğünü yaptığı sergiye eşlik edecek OASIS başlıklı; Christie Pearson, Seçil Epik, Mohamad Abdouni, Melih Aydemir, Sophie Haslinger ve Elisa Medde’nin metinlerinden oluşan kitap, Avusturya Kültür Ofisi’nin de desteğiyle SANATORIUM tarafından yayımlanacak.

SANATORIUM
Kemankeş Mah. Mumhane Cad. Laroz Han No:67
Karaköy – İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Christiane Peschek Kimdir?

Christiane Peschek’in işleri, genişletilmiş bir sanal alanda duygusal yabancılaşma, öz-kutsallaştırma ve akışkan kimlik araştırmalarına odaklanıyor. Oluşturduğu imajlar ve çoklu duyusal yerleştirmelerinde sanal tükenme, yakınlık ve kendini idealleştirme ile şekillendirilmiş diyaloglar yaratıyor. Projelerinde sürekli çalıştığı konular arasında fiziksel bedenin ekranın her iki yanında, çevrim içi ve çevrim dışı kimlikler arasında gözlemlenmesi yer alıyor. Kelimeler, rötuşlanmış görüntüler, kokular ve diğer duyumsal ve eterik malzemeler, internet sonrası bir gerçeklikte analog süreçlerin ve dijital/sanal dönüşümün melezleri haline geliyor. Akıllı telefonlar gibi vücuda yakın teknolojilerle etkileşim içinde olarak, teknoloji ve kozmolojinin kesişiminde deneyimler yaratmak için dokunmatik ekranların yüzeyini kullanarak “hiper-ego”yu keşfediyor.

Peschek işleri NRW Forum Düsseldorf, Museum MARTA Herford, Salzburger Kunstverein ve Benaki Museum Atina gibi birçok uluslararası kurum ve galeride sergilendi. Aldığı uluslararası ödüller arasında UNSEEN Tesla Art Trail Ödülü, Emergentes DST Onur Ödülü ve Avusturya hükümetinin fotoğraf için verdiği Staatsstipendium bulunmaktadır. Artothek des Bundes 21er Haus, ING DiBa Art Collection, the Museum of Modern Art Salzburg ve the Kupferstichkabinett Vienna gibi koleksiyonlarda yer almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu