SANATTAN

Damla Yalçın’dan “Hatırlanamaz Olanın Hafızası”

Damla Yalçın, çocukluk evinin büyülü kozmozu ile düşsel mekanları bir araya getirerek işlediği kasnakları KRANK Art Gallery’nin Le Meridien Etiler’deki yeni mekanında solo sergisi “Hatırlanamaz Olanın Hafızası” ile sergiliyor.  

KRANK Art Gallery Ekim ayı başında taşındığı yeni mekanındaki ikinci sergisinde Damla Yalçın’ı “Hatırlanamaz Olanın Hafızası” adlı solo sergiyle ağırlıyor.

Damla Yalçın bu sergide iç mekanın içsel değeri üzerine yapılan fenomenolojik bir yaklaşımla anılarının ve hayallerinin bir sentezini sunuyor. Kişisel belleğine yine kendi hikayesine dayanan nakış yoluyla ışık tutuyor.

Eve dair hayallere hafıza ile hayalin dayanışmasını bozmamaya özen göstererek yaklaşan sanatçı, mekanlarının poetik temeline anılardan çok şiirsel imgeleri ile dokunuyor. Mekanlarına duygusal birikimlerin cisimleşmiş hali olan nesneler yerleştiriyor.

Eski fotoğraflarından yola çıkarak oluşturduğu imgelerinin içerisine kendini yerleştiren sanatçı, sonsuzlaşan bekleyişinin  bulunduğu odaları hafıza ve düşlemenin bir araya geldiği temaşa mekanlarına dönüştürüyor. Sanatçının bu ilk evi yaşadığımız mekanı yaşamın tüm diyalektikleri ile uyum içinde nasıl doldurduğumuzu “dünyanın bir köşesine” gün be gün nasıl kök saldığımızı söylüyor. Ev gerçek bir kozmoza dönüşüyor.

Sanatçı hayallerini birdenbirelikleri içinde ele alarak gerçekleştirdiği anlatımının gücüyle, izleyiciye kendini varlığının yuvarlaklığı içinde bulmasına neden olur. İzleyici, yaşamın yuvarlaklığı içinde yaşadığını farkeder. Damla Yalçın’ın  yuvarlak kasnakları, kendisini tekrar tekrar başlangıç konumuna yerleştirmesine olanak verecek kadar güçlü bir biçimde birbirine bağlanmış fikirler sunar .

KRANK Art Gallery’nin yeni mekanındaki ikinci sergisi olan “Hatırlanamaz Olanın Hafızası” 23 Şubat 2019 tarihine kadar görülebilecek.

Damla Yalçın Kimdir?(d.1995)

Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde Resim Bölümü okuyup birincilikle mezun olmasının ardından. 2013 yılında girdiği Marmara Üniversitesi Resim bölümünü de 2017 yılında birincilikle bitirdi. 2015-2016 yılları arasında Bahar Dönemi hak kazanmış olduğu Erasmus Programıyla eğitimine Akademia Sztuk Pieknych im. Wroclaw Polonya’da devam etti. Ilk uluslararası sergiye eğitimi sırasında katılan sanatçı daha sonra Almanya, Güney Kore, Moldovya’da karma sergilerde işlerini sergiledi. 2017 yılında BASE sergisinde kasnakları ile oluşturduğu enstalasyonunun ardından yurt içinde birçok proje gerçekleştiren sanatçı 2018 yılında Çanakkale ve İstanbul’da Darphane-i Amire’de yer alan TROYA sergisine enstalasyonu ile katıldı.  Kişisel üretiminin yanında ’Numune’ adı altında 5 sanatçıyla birlikte kurmuş oldukları sanat grubunda üretim halindedir. Yaşamına İstanbul’da devam etmektedir.

Başa dön tuşu