SANATTANSERGİ

Deniz Beşer’in ‘Farklılıkların Benzerlikleri’ sergisi Kuzey Makedonya’da açıldı

Similarities of Differences, Deniz Beşer‘in READ Sanatçı Konaklama Programı kapsamındaki kişisel sergisi.

READ, Goethe-Institut Skopje tarafından ortak kuruluşlarla birlikte yürütülen bir proje olarak hayata geçirildi. Partner kuruluşlar ise Center for Balkan Cooperation – LOJA (Kuzey Makedonya), Instituti i Librit dhe i Promocionit (Arnavutluk), Kalem Kültür Derneği (Türkiye), Krokodil (Sırbistan), Qendra Multimedia‘dır (Kosova).

READ projesi, Avrupa Komisyonu tarafından “Sivil Toplum Tesisi ve Medya Programı 2018-2019” Hibe Programı kapsamında 4 yıllık (Eylül 2019 – Ağustos 2024) finanse edilmektedir.

DENİZ BEŞER KİMDİR?

Beşer, İstanbul ve Viyana’da yaşayan bir sanatçı, küratör ve bağımsız yayıncıdır. Kuzey Makedonya Tetovo‘da kaldığı 1 ay süre boyunca Beşer, günlük yaşamı, yerel kültürü, motifleri ve dilleri gözlemledi. Beşer‘in araştırma temelli projesi, farklı medyumlarla oluşturulan sergi, fanzin atölyesi, açık stüdyo etkinliği ve basılı yayın olarak bir ‘fanzin‘ projesinden oluşuyor.

Benzerliklerimiz nelerdir?’, ‘Aramızdaki farklılıklarla nasıl yaşıyoruz?’, ‘Farklı diller, ortak kelimeler‘ ve ‘Farklılıkların Benzerlikleri‘ gibi sorular ve konular serginin odak noktalarıdır.

Beşer, Kuzey Makedonya ile ilgili gözlemler yaptıktan ve tarihini araştırdıktan sonra “Farklılıkların Benzerlikleri” konusunda çizimler, çizgi romanlar, mekana özel yerleştirme ve videolar üretti.

Tüm bu çalışmalarını bir fanzin (fotokopi dergisi – bağımsız bir yayın biçimi) olarak belgeledi ve çoğalttı. Beşer, tüm bu çalışma ve sanatçı programı sonucunda Center for Balkan Cooperation- LOJA bünyesinde “Similarities of Differences // Farklılıkların Benzerlikleri” sergisini gerçekleştirdi.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı