SANATTAN

‘Doğa’ ile ilişkinizi sorgulatacak sergi: ‘Öğrenebileceğim Yer’

Endless Art Taksim, Buket Bal ve Miray Aydın küratörlüğünde, Cansu Sönmez, Gamze Duman, Mehmet Can Gürsoy, Nilüfer Topal, Tuğba Çınar ve Tuğçe Diri’nin doğa, birey ve sanat ilişkisini sorgulamanızı isteyen eserlerinden oluşan ”Öğrenebileceğim Yer / A Place I Can Learn” başlıklı karma sergiye ev sahipliği yapıyor. 

Endless Art Taksim‘de açılan ”Öğrenebileceğim Yer / A Place I Can Learn” başlıkla karma sergide sanatçının esin kaynağı olan ‘doğa’, farklı disiplinlerden bir araya gelen genç sanatçıların eserlerinde yorumlandı. Doğa, birey, sanat ilişkisini sorgulatmak isteyen sanatçılar Cansu Sönmez, Gamze Duman, Mehmet Can Gürsoy, Nilüfer Topal, Tuğba Çınar ve Tuğçe Diri, izleyicinin özgür ve sezgisel düşünmesine olanak sağlıyorlar.

Sanatçılar, kaotik nesnelerle, doğadan alınan formlara yeni anlamlar ekleyerek, yer değiştirerek, naklederek ve öncekilerle sınıflandırarak onları programlıyorlar. Bireyin doğayla olan ilişkisine eleştiri getirebilecek araçlarsa, teknoloji ve kültürel dönüşümle farklılaşmış ve sanata kaynaklık eden doğal form ve şekiller de biçimsel bozulmalara uğramışlardır. Bu anlamda sanatçılar doğa, birey ve sanat ilişkisinde daha farklı arayışlar gerçekleştirerek, eleştiri yoluna gitmiş ya da biçimsel deformasyonu, kendi gerçeklikleri, hayal ve rüyaları ile yeniden kurguluyorlar.

Doğanın insanla kurduğu ilişkide insan doğanın bir parçasıyken, gerçekleşen dönüşüm ve bozulan arzular ve istenç fikri, kişisel eleştiriler ve bireysel kurtuluşları imler hale gelmiştir. Bu sebeple günümüzde doğa, bireyin inşa ettiği anlamlar dünyasının bozulan bir parçası olarak görünmektedir. Bu anlam ve ilişkileri araştıran ”Öğrenebileceğim Yer” sergisi, doğa, birey ve sanat ilişkilerini sorgulamanızı istiyor.

Doğa ile olan ilişkinizi yeniden gözden geçirmenizi sağlayacak bu sergiyi 6 Mayıs 2019 tarihine kadar Endless Art Taksim‘de ziyaret edebilirsiniz.

Endless Art Taksim
İnönü Mahallesi, Elmadağ Cd. 28
Şişli/Istanbul

Giriş ücretsizdir.

Cansu Sönmez
Gamze Duman
Mehmet Can Gürsoy
Nilüfer Topal
Tuğba Çınar
Tuğçe Diri
Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı