KİTAP

Doğru Soruları Sorsaydık Hayvanlar Ne Söylerdi?

‘Doğru Soruları Sorsaydık Hayvanlar Ne Söylerdi?’ insan ile hayvan arasındaki sınırları kaldırarak, benimsediğimiz iletişim pratiklerine farklı açılardan bakmamızı sağlayan bir başvuru kitabı niteliği taşıyor.

Evcil hayvanınızın sizin davranışlarınız karşısında ne hissettiğini hiç düşündünüz mü? Örneğin,  “Köpeğiniz sizi tuvalette gördüğünde ne düşünüyor?”

Bilim felsefesi ve davranışbilimi uzmanı Vinciane Despret, Antik Yunan’dan günümüze filozofları ve bilim insanlarını en çok meşgul eden soruları ele alarak, bizi insan ile hayvan arasındaki sınırları yeniden düşünmeye ve mevcut tahakküm mekanizmalarının kodlarını anlamak için yeni iletişim ağları örmeye davet ediyor.

Despret, bilimsel konuları alışılmadık bir mizahi üslupla ele aldığı gerçek hikâyelerde, bu dünyada birlikte yaşama dair farklı olanakların etik ve politik zeminini sorguluyor.

İnsan merkezciliğin yerini eşitlikçi bir biyo merkezciliğin aldığı bu yeni tartışma hattı üzerinde insanları ve insan olmayanları bir arada tutan ve bugünün gerçekliğine dair politikalar üretme gücüne sahip olmamızı sağlayan da bu hikâyeler.

Bu kitaba KitapDevrimi.com’dan ulaşabilirsiniz: http://kitapdevrimi.com/magaza/kitap/felsefe/dogru-sorulari-sorsaydik-hayvanlar-ne-soylerdi-vinciane-despret/
Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı