ETKİNLİKLERSERGİ

Dr. Şükrü Bozluolcay Koleksiyonu Sergisi: ‘Suretimin Resmidir’

Bozlu Art Project Mongeri Binası,  “Suretimin Resmidir: Dr. Şükrü Bozluolcay Koleksiyonu’ndan Sanatçı Atölyeleri ve Otoportreler” başlıklı sergiyi 19 Haziran – 26 Ağustos 2023 tarihleri arasında ağırlıyor.
Dr. Şükrü Bozluolcay Koleksiyonu’nda yer alan ve koleksiyonun en ilgi çekici bölümlerinden biri olan “sanatçı atölyeleri” ile sanat tarihinin en önemli konularından biri olan “sanatçı otoportreleri” seçkisi, Mongeri Binası’nın tarihi atmosferinde izleyici ile buluşuyor.

Dr. Şükrü Bozluolcay’ın modern ve çağdaş Türk sanatının önemli isimlerine ait yapıtlarından oluşan ve geçmişi 1970’li yıllara dek uzanan sanat koleksiyonunun önemli bölümlerinden biri olan “sanatçı atölyeleri”, klasiklerden günümüze birçok önemli sanatçının palet, fırça, önlük, boya tüpleri gibi sanatsal üretimleri esnasında kullandıkları malzemeler, sanatçı ve atölye ilişkisiyle ilgili yeni okumalara olanak tanımayı, Türkiye’de koleksiyon fikri ve mantığına yeni bir bakış sunmayı amaçlamaktadır. Türkiye’de bu kapsamdaki tek örnek olan koleksiyonda Şevket Dağ’dan, Fahrelnissa Zeid ve Nejad Melih Devrim’e, Mübin Orhon’dan, Mehmet Güleryüz, Nur Koçak, Komet, Utku Varlık, Neş’e Erdok, Seyhun Topuz ve Bedri Baykam’a kadar çok sayıda sanatçının atölyelerinde kullandıkları kendileri ile özdeşleşmiş malzemeleri görebilmek mümkündür.

Sanat tarihinin en sıra dışı ve ilgi çekici konularından biri olan “otoportre”, Dr. Şükrü Bozluolcay Koleksiyonu’nun önemli bir bölümünü temsil etmektedir. Dr. Şükrü Bozluolcay Koleksiyonu’nda yer alan, Süleyman Seyyid’den Nazmi Ziya Güran’a, Fahrelnissa Zeid’den Bedri Rahmi Eyüboğlu’na, Adnan Çoker’den, Burhan Uygur, Yüksel Arslan ve günümüz sanatçılarına kadar uzanan otoportreler önemli bir geleneğin yansımalarıdır. Koleksiyonda yer alan yapıtlar kullanılan malzeme ve dilin zaman içerisinde nasıl çeşitlendiğini de ortaya koymaktadır.

Koleksiyonu yapılan nesnelerin tek başına taşıdığı anlamın ötesinde, bir bütün olarak değerlendirildiğinde ortaya çıkan çok boyutlu kavramsal çerçevesine odaklanan, izleyiciye alternatif bakış açıları sunmayı amaçlayan ve 19 Haziran – 26 Ağustos 2023 tarihleri arasında Bozlu Art Project Mongeri Binası‘nda izlenebilecek olan “Suretimin Resmidir: Dr. Şükrü Bozluolcay Koleksiyonu’ndan Sanatçı Atölyeleri ve Otoportreler” isimli sergi, koleksiyonculuk üzerine de düşünmeye sevk ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu