Genel

Dr. Yılmaz Argüden, Gençlik Ağı Programını Anlattı

Argüden Yönetişim Akademisi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Yılmaz Argüden ile gerçekleştirdiğimiz ‘’Gençlik Ağı Zirvesi’’ röportajımız.

‘’Cumhuriyete Sözümüz Var’’ zirvesi 18 Kasım cumartesi günü Miniatürk’te üç oturum şeklinde gerçekleşti. Gazeteci Özlem Gürses, Argüden Yönetişim Akademisi Yönetim Kurulu Üyeleri Bahadır Kaleağası ve Naci Başerdem’in moderatörlüğünde, lider konuşmacı gençlerin katılımı ile nitelikli bir zirve yaşandı.

Zirveye Türkiye’nin çeşitli illerinden çok sayıda üniversite öğrencisinin yoğun katılımı oldu. Umut vadeden gençlerle birlikte olmak, onların fikirleri ve gelecekle ilgili planları hakkında bilgi sahibi olmak ise ayrı bir deneyimdi. Sanattan, sürdürülebilirliğe, karbon ayak izi, yazılım, kodlama, yapay zeka gibi pek çok konunun ele alındığı, gençlerin kendi potansiyellerini daha iyi nasıl ortaya çıkaracaklarına imkan sağlayan ayrıcalıklı bir platformdu.

Zirveye katılan gençler, çalıştay sonunda Cumhuriyetimizin 100. Yılına ithafen, 23 maddeden oluşan ‘’Cumhuriyete Sözümüz Var” manifestolarını hazırlayarak, tek tek okudular ve hep birlikte imzaladılar.

Cumhuriyetin kuruluş felsefesini güçlendirmek adına, ‘daha iyi bir gelecek için, ortak akıl oluşturarak, güçlenerek, eşitlik, adalet, dayanışma için bir aradayız’ diyen Gençlik Ağı programını Dr. Yılmaz Argüden’den dinledik.

Dr. Yılmaz Argüden, Gençlik Ağı Programını Anlattı

KitaptanSanattan.com / Yeşer Yelmez

  • Yılmaz Bey, Argüden Yönetişim Akademisi’nin temelinde yatan felsefeyi sizden dinleyebilir miyiz?

Akademi ‘’Yönetişim’’ kavramını toplumun her kesimine anlatmayı, bu anlayışı geliştirmeyi hedefleyen bir vakıftır. Eğitim programlarımız var,  farklı alanlardan araştırmalar yapıyoruz ve bu konudaki iyi uygulamaları ortaya çıkartacak savunuculuk, ödül gibi çeşitli içeriklerde çalışmalar yapıyoruz.

  • Akademi’nin çalışmalarında sizleri farklı kılan nedir?

Tamamen ‘’Yönetişim’’ kavramı odaklı çalışmalarımız var. Kamu, özel sektör, STK’lar, genç ve çocuklar dahil olmak üzere pek çok alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Dünyada bu konuda çalışan pek çok kuruluş var ama hepsi kamu ya da özel sektöre odaklanıyor. Biz hepsini birden yaptığımız için şunun farkına varıyoruz ki ‘’İyi Yönetişim’’ birlikte yaşama kültürü demek, yani bir güven oluşturma meselesi.

Özellikle günümüzde herkes kısa vadeli bir başarıya odaklanarak hayatını yaşıyor, biz bir problemi çözerken en önemli kazanımın ‘’güven’’ olduğunu düşünüyoruz, her yaptığınız işte güven kazanmak. Çünkü her kazandığınız güven, bir sonraki maçta size daha çok şey kazandıracaktır.

  • Yönetim ve Yönetişim arasındaki fark nedir?

Yönetişim, yönetimin yönlendirilmesi ve gözetilmesidir. Bunu yönetimden ayırt edemezsen, o zaman otokrasiye doğru bir geçiş olur. Şöyle söyleyebilirim, her şeyi bilen birilerinin karar verdiği bir sistem. Halbuki toplumun bütününün kaynaklarını kullanıyorsan, toplumun çıkarlarını göz ardı etmeden, birlikte çalışarak ilerletmek gerekir.

Örnek vermek gerekirse; ‘’Savaş kararı hiçbir zaman generallere bırakılmaz, meclisle birlikte karar verilir. Çünkü savaşın sosyal ve ekonomikte bir boyutu vardır. Ama savaşı da meclis yönetirse kazanamaz.’’ Yönetim ve Yönetişim arasındaki fark da budur.

  • Argüden Yönetişim Akademisi’nin genç ve çocuklara kazanımları nelerdir?

Dünyada ilk defa çocuklara yönetişim kavramını öğreten bir oyun geliştirdik.

Gençlerle ilgili de bir ‘’Gençlik Ağı’’mız var ve ilk defa ‘’Yönetişim 101’’ adlı bir eğitim programı başlattık. Bunu da çeşitli üniversitelerde, sosyal açıdan liderlik özelliklerine sahip kulüplerde yöneticilik, başkanlık yapan arkadaşlara yönetişim kavramını öğretip, kendi programlarında bunu uygulamalarını teşvik ediyoruz.

Bugünkü zirveye katılan konuşmacılardan bir kısmını görüyorsunuz, tamamen kendi yaptığı çalışmalar, bugünkü zirveyi kendileri gerçekleştirdi.  Aldıkları eğitim sonrası, başvuruları dahi kendileri değerlendiriyorlar, biz akademi olarak  her açıdan önlerini açıyoruz, yönlendirme yapıyoruz ve istedikleri alanda çalışıyorlar.

Sadece olayı başka tarafa taşımamaları için veto hakkımız var, onu da şimdiye kadar hiç kullanmadık.

  • Son olarak ‘’Yönetişim 101’’ hakkında söylemek istedikleriniz neler?

‘’Yönetişim 101’’ programında biz önce eğitim veriyoruz, o eğitimden mezun olanlar aralarında bir ağ kuruyorlar. Bu ağın içerisinde 20 küsur ilden, 40 küsur üniversiteden temsilciler var. Ortak projeler yapıyorlar, bazıları gruplaşarak belli konular üzerine odaklanıyorlar. Temel amacımız ‘’Yönetişim’’ kavramını bilen, daha potansiyel lider yetiştirmek, onların bunları deneyimlemesini sağlamak ve onların da bu deneyimlerini başkalarına aktarmasıyla, bu kültürün, birlikte yaşam kültürünün daha geniş bir şekilde gelişimini sağlamak amacındayız.

KitaptanSanattan.com / Yeşer Yelmez-Sanat Yönetmeni

Dr. Yılmaz Argüden, Gençlik Ağı Programını Anlattı

Serra Sağra, Mahabharata Destanı’nı Yaşatıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu