ETKİNLİKLER

Edebiyatçılar Derneği Türk ve İtalyan Kültürleri Buluşması – Dinleti ‘Kevser Atay’, Belgesel ‘Nazım Hikmet’

Edebiyatçılar Derneği’nin düzenlediği, “Türk ve İtalyan Kültürleri Buluşması “ adlı etkinlik, 14 Nisan 2018 Cumartesi günü, Saat 13.30’da, Çarşı Kültür Merkezi’nde (Karşıyaka’da) gerçekleştiriliyor.

Etkinliğin ikinci bölümünde, Kevser Atay’ın şiir-müzik dinletisi ve Güney özkılınç’ın “Bursa’nın Nazım’ı Belgeseli”nin gösterimi yer alıyor.

Kevser Atay, Türk şiirinin değerlerinden Nazım Hikmet, Attila İlhan, Can Yücel şiirleri ile kendi şiirlerinden örnekler sunacak.

Nâzım’ın 11 yıllık Bursa hapisliğini anlatan “Bursa’nın Nâzım’ı” belgeseli, İzmir’de ilk kez, Güney Özkılınç’ın sunumuyla, izleyicilerle buluşuyor.

Asılsız iddialar sonucunda aldığı 13 yıllık hapis cezasının 11 yılını Bursa’da geçiren Nâzım Hikmet’in yaşamındaki bu dönem, Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü araştırmacı-yazar Güney Özkılınç’ın ‘Nâzım’ın Bursa Yılları’ adlı yapıtından yola çıkılarak hazırlanan “Bursa’nın Nâzım’ı” belgeseline taşındı.

Hapisliği süresince Bursa Cezaevi’ni bir tür okula dönüştürerek çeşitli nedenlerden hüküm giymiş mahkûmların öğretmeni olan Nâzım’ın yaşamındaki bu çok özel anlar, söz konusu belgesele yansıdı. “Bursa’nın Nâzım’ı”  belgeselinde Nâzım’ın 11 yıllık Bursa hapisliği süresince yanında olan insanların, tanıkların röportaj, anı ve belgelerine yer veriliyor.

EDEBİYATÇILAR DERNEĞİ – Turkish Authors Association

Eğitim’den Edebiyat’a – TÜRK VE İTALYAN KÜLTÜRLERİ BULUŞMASI

Düzenleyen: Edebiyatçılar Derneği
Koordinatör: Kevser Atay

14 Nisan 2018 Cumartesi

Yer: Çarşı Kültür Merkezi
Şükran Kurdakul Sokağı, No: 11
Karşıyaka Çarşısı / İzmir

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı