Genel

Edebiyatın Kaptanı Attilâ İlhan Anıldı.

Edebiyatın Kaptanı Şair ve Yazar Attilâ İlhan ölümünün 14. Yılında Kadıköy Belediyesi ve Attilâ İlhan Bilim Sanat Kültür Vakfı iş birliğiyle düzenlenen törenle anıldı.

Anma töreninde PEN Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Oral ve 11. Attila İlhan Liseli Gençler Kompozisyon yarışmasında birinci olan Ebru Ayyıldız, Attilâ İlhan’ı anlattılar.

Zeynep Oral, Attilâ İlhan ile 1970’li tanıştıklarını, her sohbetlerinde yeni bir şeyler öğrendiğini söylerken Attilâ İlhan’ın eserlerinde özgürlük ve bağımsızlık ilkesinin temel düşünce olduğunu belirtti.

Anma programında Attilâ İlhan’ın hayatından kısa kesitler gösterildi. Gösterimde Attilâ İlhan yaşadığı travmaların düşünce hayatını şekillendirdiğini ve bu durumu iyi yönettiğini, yaşanan acılar karşısında nasıl dimdik ayakta kaldığını ve Avrupa’da yaşadığı süreçlerin batı ve doğuyu daha iyi anlamasını sağladığını anlattı.

Sanatçılar Şenay Gürler ve Kerem Alışık tarafından Attilâ İlhan şiirlerinden oluşan bir dinleti sunuldu. Anma programı Ferhat Göçer‘in müzik dinletisi ile son buldu.
Haber-Fotoğraf : Nasuh Bektaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu